Uczep trójlistkowy to roślina pospolita w Polsce, ale rzadko stosowana w ziołolecznictwie. Warto po nią sięgnąć, jeśli borykamy się z problemami skóry czy stanem zapalnym przewodu pokarmowego lub moczowego. Uczep pomoże także rekonwalescentom. Uczep należy do rodziny astrowatych. Ma silnie rozgałęzioną łodygę i owoce z zadziorami, które łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt i ubrań.
Uczep trójlistkowy – występowanie i charakterystyka działania
Uczep trójlistkowy jest jedną z mniej popularnych w Polsce roślin leczniczych. Jego właściwości chętniej wykorzystują Skandynawowie. Mimo wszystko warto zainteresować się uczepem, ponieważ to roślina rosnąca na naszych terenach pospolicie. Lubuje się w wilgoci i obszarach podmokłych, a więc najprędzej znajdziemy ją przy brzegach rzek, w okolicach mokradeł i bagien, na wilgotnych polanach i łąkach. Uczep również wyrośnie i zakwitnie w naszym ogrodzie, jeśli tylko zapewnimy mu wilgotne podłoże. Surowcem leczniczym uczepu trójlistkowego jest ziele zbierane w okresie kwitnienia.
Uczep trójlistkowy obfituje w substancje czynne nadające mu właściwości przeciwzapalne, ściągające i przeciwobrzękowe. Z tego względu jest odpowiedni i pomocny w terapii przeróżnych stanów zapalnych głównie układu pokarmowego, a także układu moczowego czy skóry. Uczep należy do bezpiecznych ziół i może być z powodzeniem aplikowany zewnętrznie, jak i wykorzystywany wewnętrznie. Najczęściej przygotowuje się napar ze świeżego ziela uczepu. Łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku i pijemy w porcjach (1/3 naparu) trzy razy dziennie przed posiłkiem, w dolegliwościach takich jak skąpomocz, stany zapalne układu moczowego, kamica, nieżyt żołądka, stany zapalne jelit, choroby wątroby i śledziony, a także choroby dróg oddechowych.
Na skórę poleca się stosować nalewkę przyrządzaną na bazie świeżego uczepu (w przypadku ran, zwłaszcza tych długo i trudno gojących się) lub wyciąg olejowy. Oba przetwory ziołowe sprzyjają regeneracji nadwątlonych i uszkodzonych tkanek skóry. Odpowiedni jest też napar do przemywania skóry i przygotowywania kąpieli. Uczep znajduje zastosowanie również w terapii stanów zapalnych węzłów chłonnych.
Co zawiera uczep?
Oprócz soli mineralnych, witaminy C i karotenu, ziele uczepu trójlistkowego obfituje w śluzy, substancje gorzkie, flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne. Do wyjątkowo cennych substancji spośród tych grup związków zaliczymy zwłaszcza luteolinę, kwercetynę, poliacetyleny, laktony i garbniki.
Uczep trójlistkowy pomocny dla dzieci i młodzieży
Uczep jest łagodnym zielem, z którego właściwości mogą skorzystać rodzice małych dzieci oraz nastolatki. Sprawdza się bowiem w dolegliwościach skórnych i powodowanych nimi stanach zapalnych. Uczep wspomaga łagodzenie objawów AZS, trądziku, łuszczycy, czyraków. Ogranicza rozległość wyprysku alergicznego i pomaga przy skazie limfatycznej. Łagodzi także objawy tych dolegliwości, np. świąd, świerzb czy wysięk. Aby przeprowadzić kąpiel ziołową, potrzebujemy Około 100-200 g ziela na wiadro wody. Uczep poleca się w tym przypadku łączyć z innymi ziołami o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, antybakteryjnym i normującym pracę gruczołów skóry. Mowa tu o rumianku, nagietku, szałwii, macierzance, łopianie, mniszku lekarskim, perzu czy pokrzywie.
Pij uczep po antybiotykoterapii
Uczep usuwa toksyczne resztki silnych syntetycznych leków oraz antybiotyków. Napary z uczepu powinni więc pić pacjenci Po leczeniu takowymi farmaceutykami, rekonwalescenci oraz osoby osłabione chorobą.