Liście eukaliptusa to ulubione i najważniejsze pożywienie australijskich misiów koala. Ale walory tej rośliny doceniamy i my. Eukaliptus znajduje zastosowanie w lecznictwie, farmacji i kosmetologii. Jest bogatym źródłem polifenoli oraz olejków eterycznych. Kiedy warto sięgnąć po preparaty z eukaliptusem, a kiedy na nie uważać?
Eukaliptus – właściwości i wykorzystanie australijskiego drzewa
Eukaliptus obejmuje setki gatunków drzew rosnących głównie w Australii, ale też w innych obszarach tropikalnych. Ekstrakty, z których korzystamy w lecznictwie i preparatach kosmetycznych pochodzą przede wszystkim z liści, kory i kwiatów eukaliptusa właściwego.
Liście eukaliptusa na choroby dróg oddechowych i suchą skórę
Większość z nas stosowała choć raz w życiu odświeżające farmaceutyki z eukaliptusem. Jego ekstrakty znajdują bowiem zastosowanie w produkcji maści czy syropów działających wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Związki zawarte w liściach tego drzewa mają zdolność obkurczania śluzówki, ułatwiają oddychanie, łagodzą bóle głowy.
Preparaty na bazie eukaliptusa są pomocne przy dolegliwościach oskrzeli, gdyż rozszerzają je i redukują ilość zalegającej w nich wydzieliny. Eukaliptus łagodzi ponadto ból gardła. Oprócz maści i cukierków eukaliptusowych, warto sięgnąć także po eteryczny olejek eukaliptusowy, Niezbędny w przyrządzaniu inhalacji. Zdrowym rarytasem jest też oryginalny miód eukaliptusy, wytwarzany oczywiście z kwiatów.
Skąd jeszcze znamy eukaliptus? Producenci dodają jego ekstrakty do past i płynów do płukania jamy ustnej. Eukaliptus w składzie tych produktów wzmacnia ich Działanie bakteriobójcze, odświeża i chroni dziąsła. Eukaliptus znajduje zastosowanie także w kosmetyce, m.in. w produktach przeciwzapalnych przeznaczonych do pielęgnacji skóry podrażnionej, z egzemą czy łuszczycą. Wpływa korzystnie na utrzymanie nawilżenia w skórze suchej, buduje jej barierę ochronną oraz stymuluje produkcję ceramidów.
Olejek eukaliptusowy – mocne odświeżenie
Olejek z eukaliptusa zawiera m.in. eukaliptol, limonen, geraniol czy alfa-pinen. Ma działanie odprężające i odświeżające zarazem. Posiada Właściwości antyseptyczne. Olejek ten ma dużą moc oddziaływanie, dlatego nie każdy może go stosować – odradza się to u dzieci do 6. a nawet 12. roku życia. Z olejku nie mogą również korzystać osoby z chorą wątrobą i schorzeniami przewodu pokarmowego. Również do kąpieli (działają na nadmierną potliwość, relaksują, koją skórę) poleca się raczej wywar z liści eukaliptusa niż sam olejek.
Eukaliptus w Twoim domu? Tak, to możliwe!
W warunkach naturalnych eukaliptusy osiągają olbrzymie rozmiary. Są też drzewami wiekowymi. Jeśli jednak zapoznasz się z warunkami uprawy eukaliptusa w domu, możesz mieć mały egzemplarz na swoim tarasie lub w ogródku. W naszym klimacie całkiem dobrze miewa się eukaliptus gunni, zwany też niebieskim, o niedużych, lancetowatych i niebieskich listkach. Gatunek ten jest stosunkowo mrozoodporny, ale na zimę przyda mu się okrycie. Młode drzewka zaleca się przechować w chłodnym pomieszczeniu. W sezonie natomiast eukaliptusowi musimy zapewnić bardzo słoneczne miejsce i odpowiedni drenaż, bo drzewka te nie lubią przelania i stojącej wody.
Eukaliptus na tarasie lub w ogrodzie skutecznie odstraszy komary. Polepszy też samopoczucie osób chorych na astmę i często zapadających na choroby układu oddechowego. Listki eukaliptusa możemy ściąć i wysuszyć, a później przygotować z nich herbatę o Wysokiej zawartości antyutleniaczy, właściwościach relaksujących i przeciwzapalnych. Eukaliptus lubi przycinanie, co sprzyja jego rozkrzewianiu. Pomijając działanie prozdrowotne drzewka, ma ono wyjątkowe walory ozdobne.