Kąpiele ziołowe dla stóp – kiedy i jak stosować?

Kąpiele ziołowe stóp

Kąpiele stóp są szczególnie pomocne, gdy mamy problemy z nadmierną potliwością. Ale to niejedyne zastosowanie ziołowych kąpieli leczniczych. Jakie inne dolegliwości i schorzenia możemy dzięki nim skutecznie łagodzić? Kąpiel ziołowa może cudownie rozgrzać stopy, gdy są zmarznięte czy wspomóc leczenie reumatyzmu.

Co stopy mówią o naszym zdrowiu?

Poprzez stopy możemy oddziaływać na całe ciało. Wiedzą o tym doskonale refleksolodzy, masażyści czy aromaterapeuci. Stan zdrowia i wygląd stóp są też wskaźnikami naszego zdrowia ogólnego.

Kąpiele ziołowe stóp i moczenie nóg w wodzie z dodatkiem ziołowych ekstraktów może wiele zmienić na lepsze, zarówno w wyglądzie stóp, jak i w ich kondycji zdrowotnej. Kąpiele ziołowe dla stóp mają bowiem działanie wygładzające, nawilżające, regenerujące, bakterio- i grzybobójcze, regulujące, stymulujące i rozgrzewające. Dodatków ziołowych do kąpieli oraz ich form jest co niemiara!

Przygotuj swoim stopom kąpiel w zależności od potrzeb

Istnieje wiele ziół, dzięki którym Poprawimy stan swoich stóp. Najczęściej wykorzystujemy w tym celu szałwię, rozmaryn, skrzyp polny, lawendę, tymianek czy przyprawy korzenne. Ziół tych nie wrzucamy jednak bezpośrednio do przygotowanej kąpieli – musimy najpierw je zaparzyć lub uzyskać odwar. Zioła możemy mieszać również z dodatkiem soli kamiennej, co poprawi właściwości oczyszczające kąpieli i ułatwi pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Stopom nie zaszkodzi też w tej sytuacji odrobina oleju roślinnego nałożonego bezpośrednio na skórę lub dodanego do wody.

Ogóle zasady towarzyszące kąpielom ziołowym stóp

Kąpiel stóp, niezależnie od celu, w jakim ją stosujemy, powinna trwać około 15-30 minut. Wody do misy czy balii nalewamy tyle, by zakrywała kostki (możemy użyć dodatku mleka, jeśli chcemy zwiększyć walory pielęgnacyjne kąpieli). Podczas kąpieli dbamy o to, by woda była możliwie najcieplejsza. Warto mieć przy sobie czajnik z gorącą wodą, której będziemy stopniowo dolewać.

Najlepsze zioła do kąpieli stóp i ich właściwości

Zioła niezastąpione w pielęgnacji stóp, których możemy użyć do kąpieli leczniczej to:

  • szałwia lekarska – odświeża, oczyszcza, działa bakteriostatycznie, reguluje potliwość
  • skrzyp polny – wzmacnia skórę i płytkę paznokci, stymuluje krążenie, oczyszcza skórę, działa przeciwdrobnoustrojowo
  • lawenda – chłodzi i relaksuje zmęczone stopy, zmniejsza opuchliznę, działa bakteriostatycznie i przeciwgrzybiczo, odpręża, zmiękcza i regeneruje
  • drzewo sandałowe – chłodzi i relaksuje stopy
  • rumianek – działa przeciwzapalnie, wygładza skórę
  • bukwica zwyczajna – neutralizuje przykry zapach, usuwa toksyny
  • nagietek lekarski – łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie pęcherzy przy odciskach
  • siemię lniane – zmiękcza skórę zrogowaciałą, regeneruje, nawilża i ochrania
  • tymianek – odświeża, reguluje potliwość
Kąpiele ziołowe stóp

Kąpiel z olejkami eterycznymi

Problem z Grzybicą stóp czy paznokci, nadmierna potliwość, świąd skóry stóp czy przesuszenie to problemy, z którymi poradzą sobie olejki eteryczne. W końcu właściwości lecznicze takich ziół jak lawenda, goździk, rozmaryn czy tymianek wynikają właśnie z zawartości substancji lotnych. Użycie olejków do kąpieli stóp to tak naprawdę zwiększenie jej mocy leczniczych. Pamiętajmy, aby olejków nie dodawać bezpośrednio do wody. Wcześniej należy rozmieszać je z olejem bazowym lub solą do kąpieli.

Kąpiel ziołowa na bazie przypraw

Kąpiel stóp przynajmniej od czasu do czasu warto przygotować na bazie rozgrzewających przypraw, takich jak imbir, cynamon, goździki czy gorczyca.

Przyprawy najpierw zalewamy wodą, po czym doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez kwadrans (goździki czy gorczycę należy wcześniej rozgnieść w moździerzu). Odwar wlewamy do miski z ciepłą wodą i moczymy stopy. Kąpiel z przyprawami korzennymi ma wiele zalet. Działa przede wszystkim rozgrzewająco, dzięki czemu pomaga nam uniknąć przeziębienia, a w razie choroby przyśpiesza jej leczenie. Gorąca, rozgrzewająca kąpiel z imbirem i gorczycą relaksuje oraz daje komfort potrzebny, by łatwiej zapaść w sen. Te dwa składniki mają ponadto właściwości wygładzające.

Dodaj komentarz