Niepozorna, do kupienia w doniczce, wiecznie zielona żyworódka zaskakuje ilością zastosowań prozdrowotnych i urodowych. Trudno o prostsze w utrzymaniu, a zarazem cenniejsze leczniczo ziele. Warto poznać choć część właściwości żyworódki, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.
Żyworódka – krótka charakterystyka
Żyworódka pierzasta (kalanchoe pinnata) to roślina z rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Madagaskaru, ale występuje również w Australii, Azji, Ameryce Środkowej oraz na wyspach Pacyfiku. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa, którą bez najmniejszego problemu możemy trzymać w pokoju na parapecie okna. Żyworódka bardzo łatwo się rozmnaża, wymaga umiarkowanego podlewania, a od wiosny także nawożenia.
Kto lubi aloes, ten polubi żyworódkę
Pod wieloma względami ta popularna roślina przypomina aloes. Jej listki są mięsiste i wypełnione dobroczynnym sokiem o bogatych właściwościach. Z żyworódki wystarczy uciąć pojedynczy listek, pozbawić go zewnętrznej błonki, a następnie Stosować zewnętrznie lub wewnętrznie. Żyworódka w tym ostatnim przypadku jest bezpieczna, pod warunkiem, że mówimy o żyworódce pierzastej. W uprawie doniczkowej występują też inne odmiany tej rośliny, m.in. żyworódka Daigremonta, która ma zbliżone właściwości do pierzastej, jednak nadaje się jedynie do użytku zewnętrznego.
Sok z żyworódki pierzastej możemy wypijać podobnie jak sok z aloesu. Do codziennej suplementacji lub w razie pojedynczych dolegliwości wystarczą nam niewielkie ilości soku. Jest on pomocny w wielu problemach zdrowotnych. Wymieńmy chociażby łagodzący wpływ na zgagę, wrzody żołądka, bóle reumatyczne, migreny, bóle zębów czy dolegliwości układu oddechowego w przebiegu infekcji, astmy, a nawet zapalenia płuc. Żyworódka działa Przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Tak jak aloes stymuluje odporność organizmu i usprawnia większość procesów fizjologicznych.
Problemy jamy ustnej – zastosuj żyworódkę
Sok z żyworódki, a nawet żucie pojedynczego listka wspomaga leczenie paradontozy, łagodzi przekrwienie dziąseł, a także odświeża oddech, i – jak zostało już wspomniane – uśmierza bóle zębów.
Stany zapalne oczu – zerwij liść żyworódki
Żyworódka przyniesie ulgę i przegoni drobnoustroje podczas Zapalenia spojówek. Świeży liść wystarczy przykładać do zamkniętych powiek kilka razy dziennie. Do worka spojówkowego możemy aplikować również świeżo wyciśnięty sok, pod warunkiem, że pozyskujemy go i przechowujemy w sterylnych warunkach.
Żyworódka w dolegliwościach intymnych
Listki żyworódki, obok liści kapusty, polecają się także dla mam karmiących piersią. Przykładanie ich do skóry piersi może przynieść ulgę w razie podrażnień i pęknięć delikatnej skóry sutków. Sok można z kolei stosować do przemywania Sfer intymnych w stanach zapalnych i infekcjach pochwy.
Kuracja dla skóry z żyworódki
Żyworódka zawiera znaczną ilość składników mineralnych, z których większość ma decydujący wpływ na Zdrowie i kondycję skóry. Dzięki temu, że jest bogata w mangan, miedź, krzem, selen, cynk, bor oraz witaminę C wykorzystuje się ją w leczeniu zmian ropnych i trądzikowych, egzem, atopii, ran i blizn, łupieżu. Żyworódka z jednej strony usuwa z powierzchni skóry bakterie namnażające się w przebiegu stanu zapalnego oraz neutralizuje martwy naskórek, z drugiej odświeża i nawilża skórę. Sok z żyworódki w pielęgnacji skóry możemy stosować na wiele sposobów, m.in. dodając ją do domowej roboty toniku lub kremu. Sok możemy też kłaść bezpośrednio na zmiany skórne.