Gałka muszkatołowa pochodzi z wysp Moluki, zwanych też Wyspami Korzennymi. Jak na dość popularną przyprawę, posiada niezwykle burzliwą i owianą ezoteryką historię. Produkowany z niej olejek muszkatołowy budzi duże zainteresowanie ze względu na potencjalne działanie psychoaktywne. Poza tym jednak ma bardzo korzystne działanie rozluźniające i przeciwbólowe. Jak korzystać z jego licznych zalet?
Olejek z gałki muszkatołowej – pochodzenie i otrzymywanie
Olejek muszkatołowy należy do grupy olejków korzennych, których zapachy są szczególnie mocne i bogate. Gałka muszkatołowa, którą znamy z przepisów kulinarnych ma orzechowy aromat, głęboki, ostro-gorzki smak. Podobnych odczuć zmysłowych możemy spodziewać się po produkowanym z niej olejku, który dodatkowo wyczuwalnie pachnie piżmem. O najważniejszych właściwościach muszkatu decydują bowiem substancje lotne zawarte w przyprawie. Gałka muszkatołowaw kuchni nadaje potrawom niecodzienny charakter, a także wzmacnia walory prozdrowotne dań.
Działa m.in. rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zapobiega niestrawności, stymuluje trawienie, ochrania błonę śluzową żołądka i zapobiega powstawaniu wrzodów. Poza tym jest źródłem minerałów i witamin, w szczególności witamin z grupy B. Właściwości olejku muszkatołowego polegają zaś głównie na działaniu stymulującym zmysły. Stosowany na skórę przynosi ponadto ulgę w dolegliwościach reumatycznych, rozluźnia mięśnie i działa przeciwbólowo.
Olejek muszkatołowy może pochodzić z orzechów muszkatołowca korzennego lub z ich czerwono-czarnej osnówki. Oba rodzaje olejku przygotowuje się metodą hydrodestylacji. Orzechy uprzednio suszy się i kruszy, następnie poddaje działaniu pary wodnej.
Skład chemiczny olejku muszkatołowego
Olejek z gałki muszkatołowej zawiera substancje o bardzo ciekawej charakterystyce, nadające mu nietypowe walory. Mowa o mirystycynie i elemicynie, które mają właściwości halucynogenne. Sproszkowana gałka muszkatołowa używana w kuchni również jest ich źródłem, jednak olejek cechuje się o wiele wyższym stężeniem wymienionych substancji (odpowiednio 60% i 20%). Ponadto zawiera przeciwbólowy i miejscowo znieczulający eugenol, dzięki któremu doskonale sprawdza się w masażach rozluźniających i uśmierzających dolegliwości bólowe. Poza tym na olejek muszkatowy składają się również kamfen (o podobnych właściwościach), pinen, borneol czy geraniol.
Olejek muszkatołowy zapobiega degeneracji tkanek, jest dobrym antyoksydantem, Stosowany w aromaterapii łagodzi kaszel, działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie. Aromaterapeutyczne masaże rozluźniają spięte mięśnie, łagodzą bóle brzucha, zapobiegają nerwobólom, ograniczają bóle wynikające z degeneracji stawów. Są bardzo pomocne dla osób aktywnych w sytuacji przemęczenia, przykurczów mięśni, kontuzji czy zwyrodnień. Przy okazji działają również korzystnie na stan skóry – odmładzają, pobudzają krążenie, wygładzają skórę i rozjaśniają ją, łagodzą infekcje, poprawiają stan skóry głowy oraz włosów.
Olejek muszkatołowy na gorsze samopoczucie i spadek libido
Inhalowanie i dyfuzja olejku z gałki muszkatołowej może przynieść szereg korzyści użytkownikom, którzy wykorzystują go w celu polepszenia swojej kondycji psychicznej. Mirystycyna wprawia bowiem w dobry nastrój, wyzwala pozytywną energię, przywołuje stan błogości. Olejek muszkatołowy nie ma jednak właściwości otumaniających, choć trzeba pamiętać, że sama mirystycyna (a także elemicyna) po przedawkowaniu powoduje zaburzenia percepcji, osłabienie i nadmierną senność. Samo spożywanie gałki muszkatołowej w formie przyprawy nie przyniesie takich skutków – musielibyśmy znacznie przekroczyć zwyczajowo stosowaną ilość, by uruchomić działanie neurotoksyczne.
Olejek muszkatowy stanowi co prawda skoncentrowane źródło substancji zawartych w gałce, używany prawidłowo jest jednak bezpieczny. Może ułatwiać zasypianie, redukować codzienny stres, wpływać korzystnie na emocje, stymulować do działania i pomóc w odzyskaniu dobrej energii. To również z tych względów pełni funkcję naturalnego afrodyzjaku i stymulanta stref erogennych.