Tatarak zwyczajny

Tatarak zwyczajny

Naturalnym miejscem bytowania tataraku są wilgotne zarośla i brzegi wód stojących. To na nich wznosi się na ponad metr i eksponuje swoje kolbokwiaty. Taki obrazek tataraku znamy z polskiego pejzażu, jednak gatunek ten pochodzi z Azji Środkowej, skąd przybył na tereny Europy Środkowo-Zachodniej. Tatarak zwyczajny to bylina, której kłącze jest bardzo cennym surowcem zielarskim i olejkodajnym.

Zastosowanie tataraku zwyczajnego – tatarak na trawienie i apetyt

Surowcem zielarskim jest kłącze tataraku zwyczajnego, które obfituje w olejki eteryczne o działaniu terapeutycznym. Olejki lotne znajdujące się w kłączy zawierają m.in. metyloeugenol, azaron, kalamol, a także garbniki, śluzy, cholinę czy akorynę. To właśnie akoryna, gorzki glikozyd, decyduje o większości leczniczych zastosowań tataraku.

Preparaty z tataraku zwyczajnego stosuje się przede wszystkim w terapii zaburzeń pracy układu trawiennego. Napary, olejek, odwar czy wyciąg mają działanie rozkurczowe, stymulujące wydzielanie soku trawiennego oraz żółci, poprawiają pracę i zmniejszają napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych, działają moczopędnie oraz żółciopędnie. Dzięki temu są bardzo pomocne przy kolkach jelitowych, niestrawności, wzdęciach, trudnościach z wypróżnianiem, zatruciach, zaburzeniach pracy dwunastnicy itd.

Do stosowania wewnętrznego sporządza się napar z rozdrobnionych kłączy tataraku. Pół łyżki surowca zalewamy wrzątkiem i zaparzamy (najlepiej w termosie) przez godzinę. Gotowy napar popijamy 2-3 razy dziennie po kilka łyków na pół godziny przed planowanym posiłkiem. Tatarak zwyczajny podany wewnętrznie nie tylko poprawia trawienie, ale też ułatwia przyswajanie pokarmów i wchłanianie składników odżywczych.

Na co jeszcze pomoże tatarak zwyczajny?

Preparaty na bazie tataraku mają właściwości ściągające i przeciwzapalne. Odwary i napary, a także płukanki można stosować do płukania gardła oraz jamy ustnej podczas infekcji czy podrażnienia. Co więcej, tatarak ma bardzo korzystny wpływ na kondycję skalpu i włosów. Napary z tataraku można wykorzystać również do przygotowania kąpieli, stanowiącej element uzupełniający terapii. Kąpiel z tatarakiem ma działanie pobudzające i poprawiające ukrwienie, rozgrzewające, rozluźniające i zwiększające obfitość krwawień miesiączkowych. To sprawdzony sposób na ogrzanie nieustannie zmarzniętych stóp oraz dłoni.

Właściwości tataraku zwyczajnego

Picie tataraku czy terapeutyczne kąpiele poleca się również osobom wycieńczonym fizycznie i psychicznie (tatarak ma przy tym delikatne działanie uspokajające), rekonwalescentom, chorym i osobom starszym. Od dawna uważa się tatarak nie tylko za środek wzmacniający, ale też poprawiający pamięć i wydłużający życie.

Wykorzystanie tataraku w kosmetyce i pielęgnacji włosów

Po sam tatarak i kosmetyki go zawierające warto sięgnąć, jeśli usiłujemy poprawić stan naszych włosów i skóry głowy. Wspomaga on kompleksowo włosy osłabione i łamiące się, przeciwdziała wypadaniu włosów oraz łagodzi stan zapalny skalpu. Tatarak jest też jednym z chętnie wybieranych remediów naturalnych do walki z łupieżem, łojotokiem i innymi problemami skórnymi.

Tatarak zwyczajny – sposoby wykorzystania

Napary, odwary oraz kąpiele z dodatkiem naparu to podstawowe drogi wykorzystania tataraku dla poprawy zdrowia i urody. Poza nimi możemy wspomagać się także maceratem wodnym, nalewką ziołową z tataraku czy olejkiem eterycznym. Kłącze tataraku zwyczajnego składa się w około 3,5% z olejku eterycznego. Wyekstrahowany olejek stosuje się m.in. do nacierania bolących stawów i mięśni. Uzyskuje się go poprzez destylację parą wodną kłączy tataraku.