Sarsaparilla

Sarsaparilla

Sarsaparilla, czyli kolcorośl to wyjątkowa roślina lecznicza, której dobroczynne właściwości znane już były rdzennym mieszkańcom Ameryki, szczególnie łacińskiej. Sarsaparilla po dziś dzień jest chętnie i powszechnie wykorzystywana w tradycyjnej, ludowej medycynie w Meksyku, gdzie występuje w licznych wariantach i odmianach, będąc jednym z najpopularniejszych środków leczniczych. W  ostatnich latach kolcorośl, dzięki swym właściwościom zdobywa coraz większą popularność także w Europie i Polsce, zyskując poczytne miejsce w nowoczesnej medycynie naturalnej.

Czym jest sarsaparilla? 

W Polsce najczęściej spotyka się z kolcoroślą różnych odmian, poddaną już procesowi przetwórczemu, zwykle w postaci preparatów, tabletek bądź kapsułek. Oryginalnym miejscem występowania sarsaparilli są zaś Nasłonecznione obszary Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie licznie występuje, szczególnie na terenie Meksyku oraz południowych Stanów Zjednoczonych.

Sarsaparilla jest winoroślą z gęstymi liśćmi, drobnymi kwiatami i czerwonymi jagodami, przy czym posiada liczne odmiany, mogące się wizualnie od siebie różnić. Największe gatunki sarsaparilli potrafią osiągnąć maksymalną wysokość nawet 30 metrów. Do najbardziej powszechnych gatunków kolcorośli należą: Smilax regelli, Smilax ornata, Smilax officinalis oraz Smilax aspera

Sarsaparilla

Właściwości kolcorośli

Właściwości zdrowotne przypisuje się zarówno liściom, jak i jagodom kolcorośli, a w największym stopniu jej korzeniom. Pierwotnie korzenie kolcorośli były drobno krojone bądź mielone, suszone i wykorzystywane do przygotowywania naparów i herbat. Często wykorzystywano je także do produkcji leczniczych nalewek oraz napojów, o konsystencji i smaku piwa korzennego. Dzisiaj, korzenie sarsaparilli są poddawane obróbce i dalej przetwarzane w preparaty ziołowe, często z dodatkiem innych ziół wspomagających właściwości.

Według badań naukowych, sarsaparilla zawiera składniki pozytywnie wpływające na serce, jelita i proces trawienia. Podkreśla się jej dobroczynny wpływ na wzrok, skórę oraz ogólną odporność. Ponadto zawiera znaczną ilość błonnika, zdrowych olejów i kwasów, magnezu i żelaza. Medycyna naturalna i tradycyjna wskazuje, iż kolcorośl może wspomagać w następujących dolegliwościach:

Czy można hodować sarsaparillę w domu?

Sadzonki kolcorośli są dostępne w Polsce, jednakże ich uprawa nie jest popularna w naszym kraju z racji na panujące warunki klimatyczne. Sarsaparilli Nie można hodować w pomieszczeniu, wymaga bowiem odpowiedniego nasłonecznienia, terenu oraz powietrza. Jej uprawa, podobnie jak w przypadku winogron, powinna odbywać się na nasłonecznionych stokach, w naszych warunkach geograficznych tarasowo skierowanych ku południu. Tym samym Nie jest to roślina domowa, a przez swoje wymagające warunki, jest zarezerwowana dla profesjonalnych hodowców.