Rośliny miododajne i ich znaczenie w naszym ogrodzie

rośliny miododajne

Rośliny miododajne i ich znaczenie w naszym ogrodzie

Może się wydawać, że uprawa roślin miododajnych we własnym ogródku jest bezcelowa, jeśli nie jesteśmy pszczelarzami. Tymczasem to jeden z ważniejszych sposobów na polepszenie sytuacji pszczół, a co za tym idzie, również ludzi. Wbrew pozorom, to właśnie pszczoły spoza pasiek mają największe znaczenie dla środowiska naturalnego i powinniśmy dbać o nie zarówno na wsiach, jak i w miastach.

Dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły?

Od wielu lat obserwujemy masowe wymieranie pszczół. Za spadki ich populacji odpowiedzialne są zanieczyszczenia środowiska, stosowanie chemicznych środków ochrony roślin oraz choroby. Jeśli nie zadbamy o byt pszczół i nie pomożemy w odbudowaniu ich populacji, te niezwykle pożyteczne owady wymrą, a rośliny przestaną wytwarzać owoce. Założenie ogrodu pełnego roślin miododajnych to prosty krok, który każdy z nas może poczynić na rzecz pszczół. Rośliny te możemy uprawiać również na tarasach i balkonach, nie potrzebujemy do tego rozległego ogródka, ani bliskości pasieki. Ponadto rośliny miododajne mają też niebywałe walory estetyczne. Cechują się tym, że kwitną długo i obficie, wiele z nich ma zniewalający zapach, a ponadto można wykorzystać je w kuchni i ziołolecznictwie. Uprawiając rośliny miododajne, musimy jednak przestrzegać kilku zasad, które pozwolą na efektywnie wspierać pszczoły.

Jakie rośliny miododajne wybrać?

Lista roślin miododajnych jest długa. Zawiera wszystkie gatunki zaliczane do roślin pszczelarskich, które Zapewniają pszczołom nektar lub spadź do produkcji miodu. Wśród gatunków tych wyróżniamy zarówno drzewa, krzewy, jak i rośliny zielne oraz pnącza. Grupa roślin zielnych jest pod tym względem najbardziej obszerna, co daje nam duże pole manewru, jeśli chodzi o dobór roślin w niewielkich ogródkach czy na tarasach.

Spośród drzew niewątpliwie największe znaczenie dla pszczół ma lipa. Pszczoły lubią też krzewy – różę, czarną porzeczkę, głóg, śnieguliczkę, berberys, malinę, czeremchę i kruszynę pospolitą. W grupie roślin miododajnych znajduje się też bluszcz, czyli najpopularniejsze ze znanych na pnączy. Rośliny zielne, kojarzące się nam bezpośrednio z miodem, które mają kluczowe znaczenie dla populacji pszczół to m.in. rzepak, mniszek lekarski, facelia czy gryka. Nazwy innych gatunków mówią zaś same za siebie – miodunka, miodownik, pszczelnik.

rośliny miododajne

Może nas zaskoczyć fakt, że do gatunków miododajnych zaliczamy również podstawowe zioła, które wielu z nas ma w swojej kuchni (w takim przypadku warto przenieść je do ogródka!). Pszczoły chętnie skorzystają z walorów szałwii, melisy, mięty długolistnej, macierzanki piaskowej i zwyczajnej, lubczyku i lebiodki. Ogromne znaczenie dla populacji pszczół mają ponadto uprawy gorczycy. Rośliny, o które z pewnością warto postarać się we własnym ogrodzie lub na balkonie z myślą o pszczołach to także chaber bławatek, dziurawiec zwyczajny, koniczyna, krokus, żywokost, pierwiosnek, ogórecznik lekarski, kocimiętka, hyzop czy rezeda. Oprócz nich w ogrodzie warto mieć także Rośliny nektarowe lub po prostu te, które lubiane są przez pszczoły i owady, choć nie mają kluczowego znaczenia dla ich populacji.

Pielęgnacja roślin miododajnych

Jak widać, w doborze roślin miododajnych mamy wiele możliwości. Sadząc je i uprawiając, musimy wziąć pod uwagę preferencje pszczół oraz przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą nam mieć swój udział w ochronie tych owadów. Pamiętajmy więc, że pszczoły o wiele chętniej przylatują do Kęp roślin niż do pojedynczych egzemplarzy. Najlepiej sadzić gatunki miododajne blisko siebie, w grupach. Wybierając rośliny do ogrodu lub na balkon, kierujmy się też okresami ich kwitnienia. Im więcej gatunków kwitnących w różnych okresach, tym lepiej.

Z myślą o pszczołach musimy zadbać również o odpowiednią pielęgnację roślin. Nie wolno nam stosować nawozów i środków chemicznych, a jedynie ekologiczne. Nie wolno nam palić liści i traw. Jeśli w ogrodzie uprawiamy zioła, część z nich warto pozostawić w stanie nienaruszonym, by mogły zakwitnąć. Z upraw musimy wykluczyć też gatunki inwazyjne, toksyczne lub w inny sposób szkodliwe dla pszczół.