Atlas roślin i ziół leczniczych

Bluszcz

Bluszcz

Bluszcze to rośliny z rodziny araliowatych. Występują w Afryce, Azji oraz Europie, a także na Kaukazie i Maderze oraz na wyspach Azorskich i Kanaryjskich. W Polsce występuje jedynie bluszcz pospolity, który spotkać można w lasach.

Właściwości i zastosowanie bluszczu

Bluszcz jest rośliną o ciemnozielonych, skórzastych liściach. Młode pędy są giętkie i długie – mogą ścielić się po ziemi, bądź też wspinać na podpory za pomocą korzeni przybyszowych. Pędy dojrzałe przyjmują postać wyprostowaną, są sztywne i krótkie – zwykle odstają od bezpośrednich podpór. Bluszcz posiada drobne kwiaty o żółto-zielonej barwie, zebrane w charakterystyczne baldachy. Owoce mają typowy, kulisty kształt.

Bluszcz posiada wartościowe związki czynne. Stosowany wewnętrznie, działa rozkurczająco, wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Wyciąg z liści wykorzystywany jest do leczenia zapalenia oskrzeli, astmy oraz krztuśca. Stosuje się go również pomocniczo, w niwelowaniu migren i zaburzeń miesiączkowych. Aplikacja zewnętrzna wykorzystywana jest w terapiach odchudzających oraz leczeniu stanów zapalnych skóry.