Atlas roślin i ziół leczniczych

Berberys (Kwaśnica)

Berberys (Kwaśnica)

Berberys już od wieków jest znany jako roślina lecznicza. Wykorzystywali go starożytni Egipcjanie, średniowieczni mnisi oraz polscy lekarze medycyny ludowej. Obecnie berberys również ceniony jest z uwagi na swoje właściwości prozdrowotne. Czym charakteryzuje się ta popularna roślina? W wypadku jakich schorzeń i dolegliwości okazuje się pomocna? Jak można bezpiecznie wykorzystywać berberys w warunkach domowych?

Berberys – co to za roślina?

Berberys (Kwaśnica) jest gatunkiem krzewu należącego do rodziny berberysowatych. Występuje dziko niemal w całej Europie, najczęściej w świetlistych lasach liściastych i iglastych, nasłonecznionych wzgórzach i zaroślach. Krzew osiąga wysokość nawet 3 metrów, a oprócz jajowatych liści posiada wonne, żółte grona kwiatów oraz twarde, podłużne owoce w kolorze czerwonym.

Obecnie znane są setki gatunków berberysu, który powszechnie używany jest jako roślina ozdobna w wielu ogrodach. Naturalnie najwięcej tych gatunków występuje we wschodniej Azji, Himalajach i Andach. Jeśli jednak chodzi o Polskę, to berberys zwyczajny jest jedynym gatunkiem, który możemy uznać za nasz rodzimy.

Jakie właściwości lecznicze posiada berberys?

Warto zaznaczyć, że w medycynie naturalnej wykorzystuje się zarówno liście, owoce, jak i korę berberysu. Czerwone, niewielkie owoce są naturalnym źródłem witaminy C, a także kwasów organicznych, cukrów, garbników i soli mineralnych. Ze względu na niezwykle wysoką zawartość witaminy C berberys nazywany jest nieraz „polską cytryną”. Owoce tego krzewu z powodzeniem mogą być stosowane w celu poprawy odporności, a także walki z objawami przeziębienia. Wykazują również działanie antybakteryjne i antybiotyczne, mogą pomóc też zbić wysoką gorączkę. Natomiast liście berberysu stosowane są w problemach żołądkowych.

Berberys (Kwaśnica)

Osoby, które zmagają się z dolegliwościami układu pokarmowego, wzdęciami, zaparciami, nudnościami i biegunką mogą odczuć na sobie ich korzystne działanie. Lecznicze właściwości posiada również sama kora berberysu. Jej sekret tkwi w alkaloidach, takich jak berberyna i berbamina, które to w dużych ilościach znajdują się właśnie w korze rośliny. Kora berberysu działa między innymi:

  • przeciwcukrzycowo,
  • przeciwnowotworowo,
  • przeciwdepresyjnie,
  • wspomagająco na układ krążenia,
  • moczopędnie.

Nie sposób wymienić wszystkich prozdrowotnych właściwości berberysu. Warto korzystać z tego naturalnego źródła cennych składników odżywczych w celu Poprawy stanu swojego zdrowia oraz samopoczucia.

Jak stosować berberys we własnym domu?

Berberys można stosować w domu na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należy picie naparu z jego rozdrobnionych owoców, a także Spożywanie odwaru z owoców po zagotowaniu. Jagody berberysu można dodawać również do herbaty, czy też przygotować z nich syropy, soki, konfitury oraz dżemy.

Większą ostrożność należy jednak zachować, gdy chce się skorzystać z dobroczynnego działania kory i liści berberysu, ponieważ ich przedawkowanie może przynieść bardzo Przykre konsekwencje. W takim wypadku najlepiej będzie udać się do doświadczonego lekarza. Warto też pamiętać, że berberyna odkłada się na sercu, wątrobie i trzustce, dlatego nie powinno się spożywać berberysu przez zbyt długi okres. Nie jest zalecany również dla kobiet w ciąży.