Afrodyzjaki wśród olejków eterycznych? Produkty mające podkręcać libido kojarzymy głównie z jedzeniem i piciem, dlatego obecność w tej grupie olejków eterycznych może nas nieco zdziwić. Surowce te mają jednak wiele właściwości, które mogą poprawić jakość naszego życia seksualnego. Niektóre oddziałują nawet na układ hormonalny.
Zapachowe afrodyzjaki – olejki a libido
Olejki eteryczne na libido – zapachy mogą zaostrzać pożądanie, rozluźniać, podkreślać pewność siebie, co wpływa budująco na życie seksualne. Wynika to z faktu, że Zmysł węchu jest najczulszym z ludzkich zmysłów, a odczuwanie i interpretowanie zapachów są funkcjami głęboko zakorzenionymi w podświadomości. Olejki eteryczne mogą mieć realny wpływ na poziom podniecenia seksualnego. I to nie tylko dlatego, że należą do produktów luksusowych.
Olejki eteryczne mają przeróżne właściwości. Mogą nam pomóc przezwyciężyć chorobę, np. ułatwić oddychanie podczas kataru czy zlikwidować ból głowy. Wiele z nich działa też antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie. Liczne olejki są znane z korzystnego wpływu na stan psychiki, m.in. dlatego, że koją zmysły, ułatwiają zasypianie i relaksują. Pewna grupa olejków jest bardzo skuteczna w łagodzeniu napięć nerwowych, działa przeciwlękowo, odpręża i odgania stres. To właśnie należące do niej olejki eteryczne musimy w pierwszej kolejności uznać za doskonałe zapachowe afrodyzjaki. Możemy je stosować w masażach, w kąpieli czy do wdychania.
Olejki znane z korzystnego wpływu na funkcje seksualne
Jednym z bardziej zniewalających pod względem zapachu olejków eterycznych jest olejek jaśminowy. Ma on silnie kwiatowy i bardzo słodki charakter, dla bardziej wrażliwych nosów wręcz mdły. Najlepiej określić jego zapach jako woń psujących się, słodkich kwiatów. Wiele osób ją uwielbia, twierdząc, że jest uzależniająca. Oczywiście obok zapachu olejku jaśminowego nie można przejść obojętnie. Nawet, jeśli komuś nie do końca odpowiada siła jego oddziaływania na zmysły, trzeba przyznać, że ma on działanie silnie relaksujące, odprężające. Przy dłużej ekspozycji może naprawdę zniewalać i dawać efekt euforyczny.
Inny olejek o sprawdzonym, zmysłowym i rozluźniającym charakterze to olejek z drzewa sandałowego, bardzo często wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym, a także w praktykach tantrycznych (m.in. seksualnych). Drzewo sandałowe pachnie ciepło, balsamicznie, kojąco i upajająco. Silnie i skutecznie rozluźnia, łagodzi napięcia nerwowe, pobudza zmysły, wzmaga potrzebę bliskości i zwiększa poziom libido.
Do olejków orientalnych, które możemy z powodzeniem wykorzystywać w alkowie, należy olejek ylang-ylang. Jego korzenno-kwiatowy zapach jest bardzo charakterystyczny, rozluźniający, a jednocześnie pobudzający. W krajach, w których jest produkowany (Polinezja, Indonezja, Sumatra) znane są przede wszystkim jego właściwości afrodyzjakalne. Olejek ten poprawia jakość życia seksualnego u osób, które są obciążone stresem i żyją w ciągłym napięciu.
Olejek szałwiowy z kolei różni się walorami zapachowymi od poprzedników. Jego ostra, ziołowa woń wyostrza zmysły, dodaje sił witalnych i energetyzuje, jednocześnie łagodząc napięcie. Szałwia jest znana z korzystnego wpływu na układ hormonalny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Te dwa czynniki sprawiają, że po olejek szałwiowy mogą sięgnąć osoby przemęczone, kobiety w fazie przekwitania i mające problemy z napięciem przedmiesiączkowym.
Do silnych, zapachowych afrodyzjaków zalicza się również olejek cyprysowy, charakteryzujący się mieszanką zapachów słodkich, żywicznych i korzennych. Ma ona działanie pobudzające i stymulujące, dodaje energii życiowej, odświeża zarówno umysł, jak i ciało.
Inne olejki przydatne w sypialni
W zestawieniu nie może również zabraknąć luksusowego olejku różanego, olejku z drzewa różanego oraz olejku geraniowego, mającego różano-cytrusowy zapach. Płatki róży rozrzucone w sypialni lub w aromatycznej kąpieli odprężają, działają przeciwdepresyjnie, rozluźniają całe ciało. Identycznie działanie mają wspomniane olejki. Libido wesprzemy również olejkami o właściwościach pobudzających bezpośrednio i rozgrzewających, np. olejkiem goździkowym, cynamonowym czy kardamonowym, choć należy stosować je ostrożnie.