Niezapominajka polna

Niezapominajka polna

Choć jest roślinką drobną i niewysoką, w polnej gęstwinie dostrzeże ją każdy. Piękno i urok niezapominajek na łące oraz w każdym innym miejscu ich występowania są tak nieodparte, że nie da się przejść obok nich obojętnie. I nie przechodźmy – zwłaszcza, że niezapominajki mają też kilka całkiem interesujących właściwości pielęgnacyjnych oraz prozdrowotnych. Jak je wykorzystać?

Niezapominajka polna – charakterystyka

Niezapominajki rosną powszechnie w Europie i w Ameryce Północnej. Spotkamy je także na innych kontynentach. W Polsce są rozpowszechnione głównie na niżu i w niskich partiach gór.

Niezapominajka polna to roślina jednoroczna, kwitnącą pięknymi, drobnymi kwiatami, o najpiękniejszym odcieniu błękitu. Należy do tej ciekawej grupy roślin, które pomimo całej swojej urody pojawiają się na nieużytkach, ugorach, ścierniskach i torowiskach. W polu natomiast występuje jako chwast (choć niezbyt szkodliwy). W kulturze i literaturze niezapominajka jest związana z pamięcią i wspomnieniami. Legenda głosi zaś, że jako niewielka roślinka została pominięta przez Stwórcę podczas aktu stwarzania i nazywania roślin. Szybko jednak upomniała się o imię, wołając do Boga spośród innych kwiatów. W ten sposób została niezapominajką. Wielu z nas zna ją także pod nazwą niezabudka.

Nie da się ukryć, że najważniejsze i najbardziej cenione są walory ozdobne niezapominajek polnych. A jednak ziele niezapominajki jest znane w ziołolecznictwie chociażby z działania przeciwzapalnego i osłonowego, zawiera bowiem śluzy, garbniki, saponiny triterpenowe, krzemionkę, a także kwasy rozmarynowy, kawowy i chlorogenowy. To sprawia, że możemy wykorzystać ją m.in. w leczeniu stanów zapalnych w obrębie dróg oddechowych oraz układu pokarmowego. Sięgnijmy po nią, chcąc pozbyć się uporczywego kaszlu lub bólu gardła.

Jak stosować niezapominajkę? Działanie wewnętrzne

Kwiaty i ziele niezapominajki stosujmy przede wszystkim w połączeniu z innymi surowcami roślinnymi o podobnym działaniu. Dotyczy to zwłaszcza użycia wewnętrznego, gdy chcemy Wesprzeć drogi oddechowe lub Pokonać problemy żołądkowe. Niezapominajka na chore gardło lub kaszel doskonale odnajdzie się w mieszance tymianku i podbiału, może być też stosowana wraz z dobroczynnym żelem z siemienia lnianego. Niezapominajkę najlepiej pozyskać samodzielnie, oczywiście z terenów czystych lub wyhodować ją we własnym ogródku. Zbieramy ją wyłącznie w okresie kwitnienia – od kwietnia do października. Jeśli dysponujemy większą ilością kwitnącej niezapominajki, możemy przygotować również niezapominajkową nalewkę, preparat dość dobrze znany zielarzom, pomocny w stanach chorobowych. W tym celu świeże lub suszone kwiaty zalewamy alkoholem 40-procentowym, a po tygodniu przechowywania filtrujemy i otrzymujemy niezapominajkowe remedium na uporczywy kaszel, zapalenie gardła oraz krtani, a także na zapalenie oskrzeli. Podczas choroby należy spożywać pół łyżeczki od herbaty 4-5 razy dziennie.

Niezapominajka polna

Drogi oddechowe wspomożemy również poprzez picie odwarów przyrządzonych z suszonych lub świeżych niezapominajek – tu pamiętajmy jednak, że najlepiej połączyć je z innym, wykazującym mocniejsze właściwości specyfikiem. Ta sama zasada ma zastosowanie, jeśli zamierzamy uporać się z niedomaganiami układu pokarmowego.

Niezapominajka dobra dla skóry

Odwary, wyciągi i gotowe preparaty zawierające niezapominajkę możemy z powodzeniem wykorzystać w pielęgnacji skóry. Nada się przede wszystkim do cery suchej, zmęczonej i atroficznej. Kwiaty niezapominajki odżywią i zregenerują skórę twarzy, nadadzą jej ładniejszy koloryt i świeżość. Kosmetyki z niezapominajką wspomogą zwłaszcza skórę wokół oczu – jeśli narzekamy na opuchliznę pod oczami i mamy „zmęczone” spojrzenie – niezapominajka jest dla nas! Dzięki jej drobnym kwiatom uda nam się również zatrzymać w skórze nieco więcej wilgoci, a zawarte w surowcu śluzy dadzą dodatkową ochronę prze zimnem i przesuszeniem. Niebagatelny wpływ na kondycję skóry ma także zawarty w kwiatach niezabudki krzem.