Liść Damiana (Turnera diffusa)

Liść Damiana (Turnera diffusa)

Zwrot ku naturalnym metodom suplementacji i wspomagania pracy organizmu to coraz popularniejszy trend. O ile dobroczynne właściwości mięty czy rumianku są powszechnie znane, tak niejednokrotnie korzyści wynikające z przyjmowania innych ziół są dla wielu zagadką.
Przykład takiej rośliny stanowi liść Damiana, czyli Turnera diffusa. Jest to krzew o wyjątkowych właściwościach. Dzięki pracy misjonarza z Hiszpanii (Juan Maria de Selvatierra) Europa miała okazję poznać dobroczynne cechy tego ziela już pod koniec XVII wieku. Porasta głównie rejony Karaibów, Ameryki Środkowej i Południowej.

Ta tropikalna roślina już przed wiekami była stosowana do przyrządzania miłosnych mikstur i naparów poprawiających funkcje seksualne. Dziś ma udwodnione działanie wspierające libido. Ziele Damiana jest też pomocne w bólach menstruacyjnych i wycisza problemy trawienne na tle nerwicowym.

Z czego wynika skuteczność liścia Damiana?

Liść Damiana (Turnera diffusa) – za korzystne działania tej rośliny odpowiadają różne zawarte w niej substancje. Są to m.in.:

  • olejki eteryczne (cymol, piren czy cyneol),
  • sterole,
  • flawonoidy.

Właściwości lecznicze liścia Damiana

Turnera diffusa ma dość szerokie spektrum oddziaływania

Liść Damiana a układ nerwowy

Liść Damiana pozwala w opanowaniu napięcia nerwowego i poprawia koncentrację. Przyczynia się też do poprawy nastroju i wycisza stany o podłożu lękowym, co ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.

Ziele Damiana ma także wpływ na układ moczowy

Działania tej rośliny nie pozostaje też obojętne na układ moczowy, wykazuje bowiem korzystne działanie przeciwbakteryjne i stymuluje pracę nerek, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii razem z moczem.

Liść Damiana a wpływ na  libido

Działanie afrodyzjakalne to najlepiej znana właściwość tej rośliny – ekstrakty z damiany wzmacniają popęd płciowy u kobiet i mężczyzn. Dzięki zwiększeniu ukrwienia narządów płciowych wzmaga przyjemność czerpaną z seksu u obojga płci. Dodatkowo w przypadku mężczyzn opóźnia wytrysk. Jest to bardzo popularne zioło na potencję stosowane od lat.

Obecne zastosowanie ziela nie różni się wiele od tradycyjnego. Napary przyrządzane z tej rośliny mają działanie wyciszające, przeciwlękowe, rozluźniające, ułatwiają zasypianie i obniżają napięcie nerwowe. Poprawiają także jakość snu, pomagają utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, odtruwają i oczyszczają organizm z toksyn, a także niwelują problemy trawienne o podłożu nerwicowym.
Wpływa to na wyregulowanie częstotliwości wypróżnień, a także zapobiega nadmiernej utracie masy ciała, hamuje biegunkę. Badania potwierdzają, że roślina łagodzi uporczywy kaszel, duszność i inne objawy astmy, a nawet ma działanie cytotoksyczne przeciwko komórkom raka piersi. Damiana jest też naturalnym ziołowym afrodyzjakiem i z tą właściwością bywa kojarzona najczęściej.

Napary z ziela Damiana – korzyści

  • wyregulowanie menstruacji,
  • zmniejszenie uciążliwych objawów PMS i menopauzy,
  • pomocnicze działanie przy leczeniu bezpłodności,
  • poprawa koncentracji (sprawdź zioła na pamięć i koncentrację),
  • obniżenie napięcia nerwowego,
  • złagodzenie objawów przemęczenia.

Kuracja z liśćmi Damiana – kiedy jest niewskazana?

Pomimo wielu dobrodziejstw stosowanie ziela Damiana ma jednak pewne ograniczenia – napary z tej rośliny nie są wskazane podczas przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza tych, które zawierają progesteron lub przeznaczonych dla diabetyków. Kobiety w ciąży również nie powinny sięgać po tę roślinę.

Warto też wspomnieć, że początek kuracji liśćmi Damiana może mieć negatywne skutki uboczne, do których zalicza się np. bóle głowy, biegunkę czy trudności z zasypianiem.

Czy ziele Damiana nadaje się do stosowania w domu?

Kuracja tą rośliną jest niewymagająca i jak najbardziej jest możliwa do stosowania w domowych warunkach. Liście Damiana najczęściej występują w postaci suszu, który służy do wygodnego sporządzania naparów i herbatek. Niekiedy można też spotkać się z kapsułkowanymi wyciągami tej rośliny. Optymalne działanie można uzyskać przy regularnym spożywaniu naparu 2-3 razy dziennie – 1 lub łyżki stołowe należy zalać wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza i zostawić pod przykryciem na ok. 10 minut.

Warto pamiętać, że wspomaganie się ziołami będzie miało szansę wykazać swoje dobroczynne działanie przy dłuższym i regularnym stosowaniu.

Co zawiera ziele Damiana?

Surowcem zielarskim jest przede wszystkim liść turnery rozpierzchłej, a także jej kłącze, ze względu na pochodzenie oba stosowane w formie suszonej. Na jego bazie można przygotować napar czy też nalewkę, ale bywa dostępny również w postaci kapsułek i proszku. W tradycyjnej medycynie ludowej znane są praktyki palenia ziela Damiana, które mogą dawać efekt narkotyczny i euforyzujący.
Turnera jest też bezpiecznym dodatkiem do żywności, bywa stosowana do aromatyzowania i ulepsza alkoholi czy wyrobów cukierniczych. Jej potencjał zielarski wynika z wysokiej zawartości flawonoidów, w tym apigeniny i luteoliny, olejków eterycznych, steroli, kwasów organicznych. Jest przebadanym i bezpiecznym zielem jednak nie powinny stosować jej kobiety w ciąży, osoby zażywające progesteron czy cukrzycy.

Nerwy i seks, czyli na co pomoże damiana?

Nadmierna nerwowość, życie w stresie i bezsenność w dość jasny sposób odbijają się na sferze seksualnej. Wyczerpanie psychiczne wpływa na nią hamująco, obniżając popęd seksualny, przez co jakość naszego pożycia spada. Ziele damiany pomoże wyregulować nocny wypoczynek i obniżyć poziom stresu, a jednocześnie podniesie libido. Jest to środek stosowany od dawien dawna w celu poprawy jakości życia seksualnego zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Ponadto korzystnie wpływa na nastrój, koi nerwy, pomaga wyciszyć się po wyczerpującym i wymagającym dniu. Ziele pijemy 2-3 razy dziennie, najpóźniej 2-3 godziny przed zaśnięciem. Przygotowanie naparu polega jak zwykle na zalaniu wrzątkiem 1 lub 2 łyżek suszu i parzeniu przez około 10 minut pod przykryciem. Napar pijemy między posiłkami, w trakcie lub po.

Ziele Damiana dla kobiet

Damiana wpływa aktywizująco na funkcje seksualne zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Badania porównawcze wykazały, że kobiety w wyniku regularnego przyjmowania ziela mniej uskarżają się na suchość pochwy i częściej odczuwają satysfakcję seksualną. Poza tym ziele damiany możemy stosować w celu wyregulowania cyklu menstruacyjnego, a także podczas bolesnych i obfitych krwawień. Zadziała łagodząco na bolesność mięśni w tym czasie i obniży napięcie związane ze stanami lękowymi oraz PMS.