Atlas roślin i ziół leczniczych

Liść Damiana (Turnera diffusa)

Liść Damiana (Turnera diffusa)

Zwrot ku naturalnym metodom suplementacji i wspomagania pracy organizmu to coraz popularniejszy trend. O ile dobroczynne właściwości mięty czy rumianku są powszechnie znane, tak niejednokrotnie korzyści wynikające z przyjmowania innych ziół są dla wielu zagadką.
Przykład takiej rośliny stanowi liść Damiana, czyli Turnera diffusa. Jest to krzew o wyjątkowych właściwościach. Dzięki pracy misjonarza z Hiszpanii (Juan Maria de Selvatierra) Europa miała okazję poznać dobroczynne cechy tego ziela już pod koniec XVII wieku. Porasta głównie rejony Karaibów, Ameryki Środkowej i Południowej.

Z czego wynika skuteczność liścia Damiana?

Liść Damiana (Turnera diffusa) – za korzystne działania tej rośliny odpowiadają różne zawarte w niej substancje. Są to m.in.:

  • olejki eteryczne (cymol, piren czy cyneol),
  • sterole,
  • flawonoidy.

Właściwości lecznicze liścia Damiana

Turnera diffusa ma dość Szerokie spektrum oddziaływania

Liść Damiana a układ nerwowy

Liść Damiana pozwala w opanowaniu napięcia nerwowego i poprawia koncentrację. Przyczynia się też do poprawy nastroju i wycisza stany o podłożu lękowym, co ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.

Ziele Damiana ma także wpływ na układ moczowy

Działania tej rośliny nie pozostaje też obojętne na układ moczowy, wykazuje bowiem korzystne działanie przeciwbakteryjne i stymuluje pracę nerek, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii razem z moczem.

Liść Damiana a wpływ na  libido

Działanie afrodyzjakalne to najlepiej znana właściwość tej rośliny – ekstrakty z damiany wzmacniają popęd płciowy u kobiet i mężczyzn. Dzięki zwiększeniu ukrwienia narządów płciowych wzmaga przyjemność czerpaną z seksu u obojga płci. Dodatkowo w przypadku mężczyzn opóźnia wytrysk. Jest to bardzo popularne zioło na potencję stosowane od lat.

Napary z ziela Damiana – korzyści

  • wyregulowanie menstruacji,
  • zmniejszenie uciążliwych objawów PMS i menopauzy,
  • pomocnicze działanie przy leczeniu bezpłodności,
  • poprawa koncentracji (sprawdź zioła na pamięć i koncentrację),
  • obniżenie napięcia nerwowego,
  • złagodzenie objawów przemęczenia.

Kuracja z liśćmi Damiana – kiedy jest niewskazana?

Pomimo wielu dobrodziejstw stosowanie ziela Damiana ma jednak pewne ograniczenia – napary z tej rośliny Nie są wskazane podczas przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza tych, które zawierają progesteron lub przeznaczonych dla diabetyków. Kobiety w ciąży również nie powinny sięgać po tę roślinę.

Warto też wspomnieć, że początek kuracji liśćmi Damiana może mieć negatywne skutki uboczne, do których zalicza się np. bóle głowy, biegunkę czy trudności z zasypianiem.

Czy ziele Damiana nadaje się do stosowania w domu?

Kuracja tą rośliną jest niewymagająca i jak najbardziej jest możliwa do stosowania w domowych warunkach. Liście Damiana najczęściej występują w postaci suszu, który służy do wygodnego sporządzania naparów i herbatek. Niekiedy można też spotkać się z kapsułkowanymi wyciągami tej rośliny. Optymalne działanie można uzyskać przy regularnym spożywaniu naparu 2-3 razy dziennie – 1 lub łyżki stołowe należy zalać wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza i zostawić pod przykryciem na ok. 10 minut.

Warto pamiętać, że wspomaganie się ziołami będzie miało szansę wykazać swoje dobroczynne działanie przy dłuższym i regularnym stosowaniu.