Kolendra

Kolendra

Kolendra spisuje się idealnie w zwalczaniu zatruć pokarmowych, łagodzeniu stresu czy leczeniu niestrawności. Jakie jeszcze ma zastosowania i czy to prawda, że sok pozyskiwany z jej nasion chroni przed rakiem?

Kolendra – przyprawa o wielu właściwościach leczniczych

Kolendra to jedna z wielu przypraw, którymi urozmaicamy smak dań, wypieków i deserów. Jej walory kulinarne są szeroko znane, właściwości zdrowotne trochę mniej. Mało kto zdaje sobie sprawę, że kolendra jest znakomitym remedium na dolegliwości żołądkowe i silny stres. W medycynie naturalnej stosuje się ją od dawna. Jest niezastąpiona w leczeniu zatruć pokarmowych i zwalczaniu towarzyszących im objawów.

Odmiany kolendry

Kolendry używa się zazwyczaj do przyprawiania potraw mięsnych oraz wypieków. Na terenie Europy Środkowej, w krajach Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego, a także w Chinach, Indiach, Gruzji, Pakistanie czy Argentynie występują dwie odmiany tej rośliny. W Polsce kolendrę siewną hoduje się na plantacjach, choć porasta ona również lasy, pola i brzegi rzek w formie zdziczałej. W zależności od miejsca hodowli kolendra może mieć mniejsze lub większe owoce, których kształt też bywa różny; to samo dotyczy liści – na przykład kolendra gruzińska ma ostry smak, syryjska jest zdecydowanie bardziej łagodna, a w Etiopii, dzięki tamtejszemu klimatowi, zyskuje intensywniejszy aromat.

Kolendra – naturalny lek na niestrawność

Owoce kolendry są częścią mieszanek ziołowych na niestrawność i chorobę pasożytniczą. Dzięki dużej zawartości substancji czynnych kolendra jest bardzo Skutecznym środkiem detoksykacyjnym, oczyszczającym jelita ze złogów i pasożytów. Olejek pozyskiwany z owoców działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, wpływa korzystnie na perystaltykę jelit i przemieszczanie się gazów. Dlatego znajduje zastosowanie w zwalczaniu wzdęć oraz towarzyszących im dolegliwości bólowych. Olejek kolendry sprawdza się również w łagodzeniu biegunek i leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej żołądka.

Kolendra

Kolendra zmniejsza napięcie mięśniówki przewodów żółciowych, ułatwia więc przepływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy, co bezpośrednio rzutuje na jakość i tempo procesów trawiennych. Żółciopędne właściwości kolendry czynią z niej skuteczny lek na dolegliwości żołądkowe spowodowane niestrawnością. Warto też dodać, że napary z kolendry zaostrzają apetyt, pobudzając wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Kolendra może być wartościowym uzupełnieniem diety oczyszczającej wątrobę.

Kolendra – naturalny środek bakteriobójczy

Olejek pozyskiwany z owoców kolendry ma właściwości przeciwbakteryjne. Zwalcza różnego rodzaju patogeny: gronkowca złocistego, laseczkę sienną, pałeczkę ropy błękitnej i odmieńca pospolitego. Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów kolendra zapobiega powstawaniu nowotworów, a także chroni przed wieloma innymi chorobami.

Bakteriobójcze właściwości kolendry zostały udowodnione naukowo. Wyniki badań okazały się zaskakujące. Olejek eteryczny z owoców tej rośliny niszczył nie tylko najczęstsze i najliczniejsze patogeny, ale również te najgroźniejsze, które wywołują zatrucia pokarmowe, np. salmonellę czy E.Coli. Olejek z owoców kolendry uszkadza błony komórkowe bakterii, sprzyjając ich szybkiej eliminacji. Uodparnia też organizm na zakażenia przenoszone przez układ pokarmowy.

Detoksykacyjne właściwości kolendry

Kolendra przyjmowana regularnie, w takiej czy innej postaci, oczyszcza organizm z toksycznych metali ciężkich. Osoby, które spożywają przetwory z kolendry lub piją napary z jej liści i nasion, wydalają wraz z moczem więcej rtęci, ołowiu i aluminium. Jak wynika z badań, kolendra pomaga wydalić z organizmu złogi rtęci powstałe na skutek zdjęcia plomb amalgamatowych. By w jak największym stopniu wyzyskać detoksykacyjne właściwości tej rośliny, Specjaliści zalecają picie naparów lub stosowanie aptecznych preparatów zawierających ją w składzie.