Guarana

Guarana

Guarana to owoc znany od wieków, jednakże dopiero teraz święci swoją popularność. Nie dziwi to nikogo, a przynajmniej nikogo, kto zna niezwykłe właściwości tej rośliny. Kofeina kojarzy się z kawą, lecz jej obecność w guaranie zachęciła do eksploracji na temat tej niezwykłej rośliny.

Guarana – charakterystyka, jak wygląda, pochodzenie, występowanie

Guarana, z łac. paullinia cupana, znana jest także pod nazwą cierniopląt, paulinia, gwarana osmęta wyrasta jako pnącze z rodziny mydleńcowatych. Może wspinać się Na wysokość 10 metrów, znane jest jednak przede wszystkim jako „pnącze płożące”, czyli rodzaj podłużnego krzewu usadowionego przy gruncie.

Jego wiecznie zielone liście określa się jako „parzystopierzaste”, gdyż składają się one z dwóch par listków podłużnie ząbkowanych, które osiągają długość nawet do 40 cm! Groniaste kwiatostany krzewu guarany liczą mnóstwo drobnych pachnących białych kwiatuszków, wrastających w kąty liści. W skład ich budowy wchodzi 4-5 działkowy kielich, 4-płatkowa korona, 8 pręcików oraz słupek.

Najistotniejsza część tej rośliny znajduje się jednak w torebkach wielkości mniej więcej orzecha laskowego. Ten jaskrawo zabarwiony element (w kolorach od pomarańczu aż do głębokiej czerwieni) kryje jedno Duże czarne nasiono. Obrany owoc jest zazwyczaj czerwony, z odcieniem pomarańczowym i żółtym. Niezwykle często owoc ten jest lekko uchylony i ukazuje piękne bezcenne nasionko.

Pochodzenie guarany wpisuje się w tereny Ameryki Południowej i Środkowej, zwłaszcza dorzecze Amazonki i Pary (Brazylia). To właśnie jednemu z zamieszkującemu te terany plemion zawdzięczamy nazwę- plemię Guaranii raczyło się tym kwaśno-gorzkim napojem w celach zdrowotnych.

Guarana – właściwości lecznicze, zastosowanie, na jakie choroby i dolegliwości pomaga

Za spopularyzowaniem właściwości guarany stoi jego 4-krotnie większa niż w uwielbianej kawie zawartość kofeiny. Mówi się, także, że jej czas działania trwa dłużej, aniżeli w przypadku Kofeiny uzyskanej z kawy.

Guarana

Z tego tytułu paullinia cupana ma właściwości pobudzające oraz wspomagające koncentrację. W skład innych Właściwości prokognitywnych wchodzi także poprawa pamięci i zdolności poznawczych oraz większa skuteczność w nauce (sprawdź inne zioła na pamięć).

Guarana, również dzięki zawartości teobrominy i teofiliny, wspiera syntezę komórek tłuszczowych oraz hamuje ich adipogenezę (czyli powstawanie); ma też zdolność do hamowania uczucia głodu. W związku z tym często wykorzystywana jest w procesie utraty wagi, lecz pomimo Właściwości wspierających metabolizm nie jest uniwersalną metodą na odchudzanie — zwiększenie spalania tkanki tłuszczowej oraz wydzielania energii przez organizm prowadzi do redukcji masy ciała, lecz utrzymanie efektu nie jest możliwe bez wsparcia aktywności fizycznej, zobacz też zioła na odchudzanie.

Kofeina zawarta w guaranie wpływa na Rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co wpływa nie tylko na wsparcie układu sercowo-naczyniowego, ale także niesie pomoc w zaburzeniach erekcji. Swobodny przepływ krwi umożliwia osiągnięcie wzwodu i jego utrzymanie. Ta niezwykła roślina sprawdza się także jako środek poprawiający odporność, likwidujący bóle głowy i migrenę.

Guarana – czy jest przeznaczone do zastosowania w domu? Jeśli tak, w jakiej formie?

Hodowanie pnącza guarany nie jest możliwe ze względu na klimat, jaki panuje w Polsce. Roślina ta Wymaga bardziej tropikalnych i stałych temperatur. Dostępność produktów z czarnych nasion umożliwiają jednak apteki oraz sklepy spożywcze i zielarskie.

Najczęściej spotykane są w postaci tabletek lub jako jeden ze składników napojów energetyzujących. Stosowanie produktów pochodzących z nasion guarany zalecane jest osobom dorosłym. Są one dostępne bez recepty, jednakże ich dawkowanie powinno przebiegać ściśle według zaleceń opisanych na opakowaniu, gdyż kofeina – pomimo niepodważalnie pozytywnych właściwości – może wywołać skutki uboczne.

Najpopularniejszym ze skutków jest efekt przeczyszczający. Osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz innymi przewlekłymi chorobami, cierpiący na wrzody żołądka lub dwunastnicy nie powinny sięgać po żaden z dostępnych preparatów zawierających guaranę. Podobnie przedstawia się sytuacja względem kobiet ciężarnych.

Bogactwo właściwości wpływających wspomagająco na organizm nie może jednak pozbawić umiaru i rozważnego podejścia do tematu. Szereg czynników wspierających funkcjonowanie potwierdza, że guarana to roślina niezbędna w życiu, jednak jej nadmierne stosowanie może sprawić, że zyska ona złą reputację.