Zioła można i warto ze sobą łączyć, ponieważ wiele z nich ma działanie synergistyczne. Wpływa to na polepszenie skuteczności Terapii ziołowej. Chcąc łączyć zioła w dobrze działające mieszanki ziołowe, musimy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym składnikom. Niekiedy nieumiejętnie dobrane mogą powodować skutki uboczne, jakich nie chcemy!
Znane mieszanki ziołowe
Mieszanki ziołowe kupimy w każdym sklepie zielarskim. Niektóre z nich znamy chociażby ze słyszenia, gdyż Są bardzo popularne i od lat chętnie wykorzystywane. Mowa chociażby o ziołach Bittnera, ziołach szwedzkich Marii Treben czy o kompozycji olejków eterycznych Amol. W kuchni zastosowanie mają z kolei aromatyczne zioła prowansalskie o działaniu wspomagającym trawienie. Popularnymi mieszankami są też tzw. herbatki ziołowe o różnorodnym składzie, często stosowane na trawienie, wzmocnienie organizmu czy poprawę laktacji.
Te i inne mieszanki ziołowe cieszą się dużym uznaniem. Zielarze przygotowują ponadto wiele różnych mieszanek Na konkretne dolegliwości, na przykład na stawy, lepszą odporność, bolesne miesiączki, menopauzę, nadciśnienie tętnicze (sprawdź inne zioła na nadciśnienie) itd. Mieszanki ziół, które wychodzą spod ręki doświadczonego zielarza mają przemyślane kompozycje, składają się z komponentów bazowych i uzupełniających. Posiadają też w składzie kwiatowe i owocowe dodatki, które mają nadać im atrakcyjniejszy wygląd i bardziej satysfakcjonujące walory smakowe.
Jak bezpiecznie łączyć zioła w preparaty wieloskładnikowe?
Sięgając po mieszankę ziół o ukierunkowanym działaniu, musimy dokładnie poznać jej skład. Najczęściej nie wystarczy przyjrzeć się jedynie występującym w nich nazwom. Najlepiej od razu dowiedzieć się czegoś więcej o działaniu poszczególnych komponentów. To niesamowicie ważne zwłaszcza, gdy oprócz ziół stosujemy leki syntetyczne lub mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne. O prowadzonej Terapii ziołowej musimy koniecznie poinformować swojego lekarza prowadzącego. Nie jest bowiem tajemnicą, że nawet pojedynczo używane zioła mogą wzmacniać lub osłabiać działanie wielu leków. Mieszanki ziołowe, które mają wzmocnione działanie, mogą tym bardziej doprowadzić do niechcianych interakcji.
Przykładowo, żeń-szeń i miłorząb japoński, oba ziela o działaniu przeciwzakrzepowym, mogą doprowadzić do wystąpienia krwawień w połączeniu z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi.
Pokrzywa o działaniu diuretycznym może okazać się niebezpieczna przy jednoczesnym stosowaniu leków syntetycznych o podobnych właściwościach. Grejpfrut i kawa nasilają działanie leków. Z kolei rabarbar może zwiększać utratę potasu. Bardzo niebezpieczne jest łączenie Terapii ziołowej na bazie ziół obniżających ciśnienie krwi z lekami o tych samych właściwościach.
Samodzielne preparowanie mieszanek ziołowych
Zioła dostępne są bez recepty, dlatego teoretycznie możemy korzystać z nich do woli. Zrobienie swojej autorskiej mieszanki również wchodzi w grę, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze nie łączymy ze sobą ziół i ekstraktów o przeciwstawnych właściwościach, gdyż ich działania będą znosić się nawzajem i nie uzyskamy przez to żadnego efektu. Należy więc ze sobą łączyć zioła o podobnym działaniu, mając jednak na względzie ich potencjalne właściwości niepożądane. Te nie powinny się powielać.
Nasza autorska mieszanka powinna mieć też określone proporcje. Niektórzy eksperci zalecają łączenie poszczególnych ziół w równych proporcjach, np. po 50 gramów z każdego wybranego ziela. Inni proponują, aby na początek wybrać bazę, którą będą stanowiły 2-3 zioła o najbardziej pożądanym przez nas działaniu.
Następnie dobieramy zioła uzupełniające i wzmacniające właściwości ziół bazowych. Na końcu komponujemy surowce, które mają nadać naszej mieszance odpowiednie walory smakowe i aromatyczne, a jednocześnie stanowią bezpieczne połączenie z pozostałymi składnikami.
Przy pierwszych próbach tworzenia własnych kompozycji ziołowych warto opierać się jednak na kilku prostych i sprawdzonych składnikach.