Dziurawiec ma wszechstronne działanie, znajduje wiele zastosowań leczniczych i jest łatwo dostępny. Porasta łąki, polany, zarośla i skraje lasów. Rzuca się w oczy żółtymi, rozłożystymi kwiatami.
Cenne dla zdrowia związki dziurawca
Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum) nadaje się idealnie do leczenia wielu różnych schorzeń i dolegliwości. A to ze względu na dużą zawartość Dobroczynnych dla zdrowia związków: hyperycyny (naturalnego flawonoidu), moczopędnego hyperozydu, rutyny i kwercetyny (odpowiedzialnych za szczelność naczyń włosowatych), garbników regulujących perystaltykę jelit, a także antybiotycznej hyperforyny. Dziurawiec zawiera również kwasy organiczne, pektyny, żywice, cholinę, olejki eteryczne, cukry, witaminy A i C oraz sole mineralne. Jest więc bogatym źródłem cennych składników odżywczych, a jednocześnie naturalnym środkiem leczniczym, pomagającym w zwalczaniu różnych dolegliwości.
Dziurawiec na dolegliwości żołądkowe
Dziurawiec znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń dróg żółciowych i żołądka. Zwalcza stany zapalne, łagodzi skurcze dróg żółciowych, chroni przed objawami kamicy żółciowej i wpływa korzystnie na pracę wątroby. Zapobiega też zastojom żółci w pęcherzyku żółciowym. Dziurawiec jest idealnym Remedium na stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit. Wyostrza apetyt, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, leczy zgagę, wzdęcia, biegunki i bóle brzucha, rozkurczając mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
W przypadku jakichkolwiek problemów żołądkowych najlepiej zastosować Napar z dziurawca. Parzy się go 15 minut, pod przykryciem (podobnie jak melisę czy rumianek). Zależnie od tego, jaki efekt chce się uzyskać, herbatę z dziurawca można pić przed posiłkami lub po, 2-3 razy dziennie. Napar wypity przed posiłkiem działa rozkurczowo, po posiłku – pobudza wydzielanie soków trawiennych.
Dziurawiec na kamicę moczową
Dzięki dużej zawartości flawonoidów dziurawiec znajduje również zastosowanie w leczeniu kamicy moczowej. Wykazuje bardzo dużą skuteczność niezależnie od umiejscowienia złogów, działa moczopędnie i zapobiega powstaniu skazy moczanowej. W kuracji tych schorzeń sprawdzą się nie tylko gorące napary, ale również przetwory z dziurawca o stałej konsystencji. Badania pokazują, że dziurawiec aż o 30% zwiększa dobową ilość wydalanego moczu. Jest więc doskonałym środkiem oczyszczającym, Lepszym i zdrowszym niż syntetyczne preparaty tego typu dostępne w aptekach.
Przeciwdepresyjne właściwości dziurawca
Dziurawiec działa na organizm relaksująco, ułatwia regenerację sił. Dlatego lekarze zalecają go stosować w przypadkach wyczerpania nerwowego, silnych stanów lękowych, Zaburzeń równowagi psychicznej i depresji. Dziurawiec jak żadne inne zioło pomaga dzieciom w zaśnięciu, rozwiązuje też problem nocnego moczenia się.
Za uspokajające właściwości dziurawca odpowiada hyperycyna, substancja, która powstrzymuje rozkład neuroprzekaźników (zwłaszcza serotoniny) w mózgu. Neuroprzekaźniki pełnią bardzo istotną funkcję: rzutują bezpośrednio na samopoczucie i odczuwalny poziom energii. Ich niedostateczna ilość skutkuje złym nastrojem, lękiem, a nawet stanami depresyjnymi.
Co ważne, samo picie naparów nic nie da w przypadkach obniżonego nastroju. Hyperycyna nie rozpuszcza się w wodzie! Dlatego w leczeniu depresji stosuje się nie napary, lecz apteczne preparaty sporządzone na bazie dziurawca. Są one tak samo skuteczne jak standardowe leki przeciwdepresyjne.
Dziurawiec: przeciwwskazania
Preparaty, w których dziurawiec jest jednym z głównych składników, zmniejszają skuteczność niektórych leków, przyjmowanych równocześnie. Odradza się stosować preparaty z dziurawca w połączeniu z chemioterapeutykami przeciwnowotworowymi, antykoagulantami (warfaryną, cyklosporyną), indynawirem używanym w leczeniu zakażeń wirusem HIV, a także ze środkami antykoncepcyjnymi przyjmowanymi doustnie.