Krwawnik

Krwawnik

Krwawnik to jedna z najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, żółciotwórcze, wiatropędne, przeciwzapalne, bakteriostatyczne. Jakie dolegliwości można leczyć krwawnikiem – wyjaśniamy poniżej.

Gdzie występuje krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity porasta łąki, nieużytki, lasy i ogrody niemal całej Europy, północnej Azji oraz Ameryki Północnej. Najwięcej cennych dla zdrowia związków zawierają jego kwiatostany, które są głównym Surowcem zielarskim w przemyśle farmaceutycznym. Ziele krwawnika powinno się zbierać w okresie kwitnienia, kiedy stężenie substancji czynnych jest największe. Jego cechą charakterystyczną są pierzaste liście oraz sztywna, niezbyt ulistniona łodyga, mająca od 80 do 100 cm wysokości. Wieńczą ją kwiatostany o barwie białej lub różowej. Okres kwitnienia przypada między lipcem a październikiem. Łatwo można rozpoznać to zioło po intensywnym, aromatycznym zapachu.

Lecznicze właściwości krwawnika

Krwawnik jest bogatym źródłem wielu Cennych dla zdrowia substancji: olejku eterycznego, garbników, flawonoidów, kwasów organicznych, soli mineralnych, triterpenów, choliny, witamin A, C i K, miedzi, cynku, żelaza i siarki. Ma więc właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, żółciotwórcze, przeciwkrwotoczne, spazmolityczne i wiatropędne. Zwalcza skutecznie stany zapalne, a jest zwykłą, pospolitą rośliną, którą łatwo można znaleźć w lasach i na łąkach.

Ze względu na swoje właściwości zdrowotne krwawnik znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Można go stosować zewnętrznie, w formie maści i kremów, oraz wewnętrznie, w postaci naparów. Sposób zastosowania powinien być oczywiście uzależniony od rodzaju dolegliwości, którą chcemy wyleczyć, lub od profilaktycznego celu.

Krwawnik na trawienie

Napary z krwawnika działają podobnie jak kolendra czy rumianekPobudzają procesy trawienne, ułatwiają organizmowi przyswojenie składników odżywczych z pożywienia, regulują perystaltykę jelit, są skutecznym remedium na wszelkiego rodzaju stany zapalne. Ponadto są pomocne w leczeniu wrzodów czy nieżytu żołądka, niestrawności, przewlekłych zaparć, hemoroidów, wzdęć, nudności oraz wszelkich dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Krwawnik nasila produkcję żółci, wpływając bezpośrednio na tempo metabolizmu, hamuje krwawienia z przewodu pokarmowego, ułatwia gojenie się ran. Działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg żółciowych, moczowych i jelit.

Krwawnik

Przeciwkrwotoczne właściwości krwawnika

Krwawnik zawdzięcza swoje miano nie tyle korzystnemu wpływowi na układ pokarmowy, ile właściwościom przeciwkrwotocznym, o których już wyżej wspomnieliśmy. Roślina ta w znacznym stopniu ogranicza krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne. Sprawdza się więc znakomicie w leczeniu ran i oparzeń. Olejek z krwawnika wchodzi w skład wielu preparatów na rany, zadrapania i wrzody. Zwalcza stany zapalne skóry i błon śluzowych, wykazuje działanie antyseptyczne, zmniejsza ciśnienie krwi, podnosi odporność organizmu i sprzyja procesom regeneracyjnym.

Zwalcz krwawnikiem stan zapalny

Gorąca herbata z krwawnika jest idealnym remedium na stany zapalne gardła i jamy ustnej. Łagodzi towarzyszący im ból, zwalcza uciążliwy kaszel i sprawdza się w leczeniu zapalenia spojówek. Rozwiązuje też problem nadmiernego łzawienia. W przypadku Infekcji bakteryjnych i wirusowych warto również stosować krwawnik zewnętrznie. Olejek pozyskany z liści lub kwiatostanów może posłużyć za rozgrzewającą maść, którą należy wcierać w okolicach klatki piersiowej, raz na dobę.

Jak przygotować napar z krwawnika?

Wsyp jedną łyżkę suszonego ziela do szklanki, a następnie zalej je wrzątkiem. Susz nie powinien się zbyt długo parzyć, najlepiej zacząć pić napar już po kilku minutach. Herbatę z krwawnika należy pić dwa razy dziennie, po pół szklanki.