Olejki eteryczne jako naturalne antyoksydanty. Jak działają?

naturalne antyoksydanty

Większość olejków eterycznych znana jest z kilku szczególnych właściwości. Choć każdy rodzaj olejku ma niepowtarzalną i złożoną kompozycję składników, można uznać, że jako grupa są one wysoce skuteczne np. jako antyseptyki, naturalne środki kojące i uspokajające, a także substancje rozluźniające i rozgrzewające. Część olejków eterycznych i zawartych w nich związków jest warta uwagi również ze względu na działanie przeciwutleniające.

Czym są antyoksydanty?

Przeciwutleniacze, zwane też antyoksydantami, niwelują nadmierną aktywność wolnych rodników, a tym samym mogą zapobiegać tworzeniu się niekorzystnych zmian w organizmie, prowadzących m.in. do rozwoju poważnych chorób. Są bardzo ważne zwłaszcza, gdy żyjemy w stresie, nie dosypiamy, źle się odżywiamy, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem czy nadużywamy alkoholu i papierosów. Wówczas nasz organizm jest w stanie stresu antyoksydacyjnego. Czy olejki eteryczne to naturalne antyoksydanty? Jak wykorzystać ich właściwości antyutleniające?

Antyoksydanty z roślin i olejki eteryczne

Wiemy, że Najlepszymi źródłami antyoksydantów są rośliny, również te zawierające substancje lotne. Liście, łodygi, owoce i ich skórki, włókna, korzenie – wszystkie te elementy roślin to bogactwo związków czynnych o potencjale antyrodnikowym. Dieta bogata w składniki pokarmowe działające antyoksydacyjnie pozwala zapobiec wielu schorzeniom, poprawia pracę narządów, polepsza metabolizm i wzmacnia odporność organizmu. Najbardziej znanym antyoksydantem jest witamina C, której powinniśmy szukać w pierwszej kolejności właśnie w świecie roślin. Antyoksydanty, takie jak witaminy, minerały czy polifenole zajmują też ważne miejsce w produkcji naturalnych kosmetyków do pielęgnacji. Stosowane w kremach, serum, płynach micelarnych, balsamach i tonikach zwalczają wolne rodniki, które przyśpieszają procesy starzenia się komórek skóry twarzy i ciała. Jednocześnie stanowią naturalne substancję konserwującą i zapobiegają utlenianiu innych składowych, np. olejów i tłuszczów.

Jak olejki eteryczne chronią nas przed Skutkami stresu oksydacyjnego?

Dodanie kilku kropli olejku eterycznego (zwłaszcza o dużym potencjale antyoksydacyjnym) do kosmetyków codziennego użytku może poprawić kondycję skóry poprzez jej nawilżenie, napięcie i ochronę. Olejki eteryczne w pielęgnacji przydadzą się zwłaszcza skórze odwodnionej, starzejącej się, atroficznej, zniszczonej i wystawionej na niekorzystnie działanie promieniowania słonecznego.

Olejki eteryczne uchronią nas przed Skutkami stresu oksydacyjnego także wdychane oraz rozprowadzone na skórze w trakcie masażu czy okładów. Substancje zawarte w olejkach bardzo szybko bowiem przedostają się do krwiobiegu w jednej, jak i w drugiej formie aromaterapii. Działają oczyszczająco, uspokajająco i regulująco na cały organizm. Do olejków najskuteczniej zwalczających skutki stresu antyoksydacyjnego należą:

  • Olejek lawendowy
    Właściwości antyoksydacyjne olejku lawendowego porównuje się do działania Witaminy C. Olejek ten jest przy okazji jednym z najbezpieczniejszych i najlepiej poznanych. Jako jeden z nielicznych może być używany punktowo na skórę bez rozcieńczania (przy stosowaniu na większe obszary skóry rozprowadza się go w oleju bazowym, tak jak inne olejki).
  • Olejek miętowy
    Olejki pozyskiwane z różnych gatunków mięty również wykazują wysokie stężenie substancji antyoksydacyjnych. Najbardziej wartościowe pod tym względem, według badań, są Mięta kędzierzawa oraz mięta długolistna.
  • Olejek tymiankowy
    Właściwości antyoksydacyjne olejku tymiankowego są niepodważalne. Jako źródło substancji przeciwutleniających znajduje on zastosowanie zarówno w produktach kosmetycznych, jak i w farmaceutykach. Jest doskonałym środkiem oczyszczającym drogi oddechowe.
  • Olejek rozmarynowy
    Ma bardzo korzystny wpływ na stan skóry – m.in. poprawia jej napięcie i nawilżenie, pomaga zmniejszyć cellulit oraz rozstępy, stymuluje krążenie oraz układ immunologiczny.
  • Olejek szałwiowy
    Badania nad olejkiem szałwiowym wykazały, że ma on znaczące właściwości antynowotworowe, kompleksowo oczyszcza organizm z toksyn i łagodzi objawy niekorzystnych zmian hormonalnych u kobiet.