Piwonia biała

piwonia biała

Piwonie to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin ogrodowych oraz balkonowych. Mają piękne i gęste, rozłożyste kwiaty w kilku wersjach kolorystycznych. Jeśli w piwoniach interesuje nas coś więcej niż urzekający wygląd i słodki zapach, powinniśmy zwrócić uwagę na odmianę tej rośliny o białych kwiatach. Jakie właściwości lecznicze ma piwonia biała?

Właściwości lecznicze piwonii (peonii)

Piwonia lub peonia biała jest niewymagającą, aczkolwiek piękną i pożyteczną byliną, którą z powodzeniem możemy przenieść z ogrodu do domowej apteczki. Wśród wszystkich rodzajów piwonii, walory lecznicze ma piwonia lekarska, a jej odmiana o białych kwiatach, piwonia biała, jest w medycynie azjatyckiej od dawien dawna uznawana za lek na bóle i dolegliwości reumatyczne, zwłaszcza w chorobach autoimmunologicznych.

Piwonia – roślina kobiet

Piwonia biała jest rośliną trującą, a to ze względu na zawartość glikozydu. Stosowana we właściwych i niewielkich dawkach nie grozi jednak zatruciem W Chinach białe kwiaty piwonii wykorzystuje się nawet jako wykwintny dodatek do herbat i deserów. Można też dodawać je do sałatek czy utrzeć z nich konfiturę.

Dla celów typowo prozdrowotnych należy zaś przyrządzić z nich napar wzmacniający krążenie i wspierający serce. Napar tudzież odwar z piwonii białej jest poza tym znanym w medycynie chińskiej remedium na bolesne i nieregularne miesiączki, ekstrakty z tej rośliny stosuje się w leczeniu naturalnymi sposobami endometriozy, cyst czy zespołu policystycznych jajników, gdyż regulują poziom hormonów. Piwonia jest pomocna ponadto w stanach nadpobudliwości i bezsenności, wycisza i odpręża organizm. Napar nadaje się do picia przed snem.

Korzeń białej piwonii – właściwości

Największe Wartości lecznicze ma korzeń piwonii białej. Pozyskuje się go z pięcioletnich bylin – piwonia biała jest rośliną wieloletnią, która w korzystnych warunkach może przetrwać nawet 20 lat. Korzeń piwonii po zebraniu suszy się i kroi w plastry, z których następnie można przyszykować odwar lub nalewkę. W sprzedaży dostępne są również krople z peonii białej.

Wszystkie te specyfiki stosuje się głównie w leczeniu chorób reumatycznych i autoimmunologicznych. Naturalna medycyna chińska, japońska i koreańska od setek lat wykorzystuje piwonię do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego oraz w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Oprócz tego, że korzeń piwonii białej oddziałuje korzystnie na funkcje układu immunologicznego, ma też Bogate właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można przyjmować go doustnie w formie Odwarów, a także ekstraktów w kroplach. Piwonię białą aplikuje się także zewnętrznie, co również może przynieść ulgę w bólu stawów, zmniejszyć stan zapalny i poprawić ogólny wygląd zmienionych chorobowo miejsc.

Piwonia biała w leczeniu zmian skórnych

Korzeń białej peonii zawiera glikozydy, skrobię, olejki eteryczne, kwas benzenowy, cenne fitosterole, metylosalicyle i kwas salicylowy, ponadto minerały oraz paeoniflorin, wpływający regulująco na hormony. Piwonia biała stosowana w kosmetykach i produktach domowej roboty zapewnia lepsze ukrwienie skóry, daje działanie antybakteryjne oraz przeciwalergiczne, tonizuje skórę i ją nawilża, a przede wszystkim sprawdza się doskonale w leczeniu trądziku, nadmiernego łojotoku czy stanów zapalnych, zapobiega też wzmożonemu wypadaniu włosów. Na skórę możemy stosować zarówno kosmetyki na bazie płatków piwonii, jak i mocniej działającego korzenia. Ekstrakt z piwonii możemy spotkać ponadto w płynach do higieny intymnej.

Dodaj komentarz