Jałowiec

Jałowiec

Jałowcem przyprawia się głównie mięsa i dania z grochu. To nie tylko smaczny dodatek do potraw, ale i źródło wielu witamin oraz soli mineralnych.

Jałowiec – drzewo długowieczne

Jałowiec to jedno z tych drzew, które rosną bardzo powoli, ale odznaczają się niezwykłą długowiecznością. Znaną na całym świecie przyprawę pozyskuje się z jego owoców i gałęzi. Ze względu na swoje właściwości jałowiec był i jest istotnym składnikiem w Kuchni staropolskiej, która łatwo może przyprawić o wzdęcia i zaparcia. Dodany do mięsnych dań, zapobiega niestrawności oraz innym dolegliwościom żołądkowym. Rola jałowca nie kończy się jednak na tym. Co jeszcze ma do zaoferowania ta przyprawa i czy warto ją włączyć do codziennego menu?

Co zawiera jałowiec?

Owoce jałowca (zwane szyszkojagodami) zawierają dużą ilość olejku lotnego (szacuje się, że ok. 2%), bogatego w terpeny: pinen, kamfen, limonen i terpineol. Są to związki wpływające korzystnie nie tylko na Pracę układu pokarmowego, ale i całego organizmu. Szyszkojagody dojrzewają aż 2 lata. Najpierw są zielone, później nabierają barwy jasnoniebieskiej, następnie fiołkowej, a na samym końcu, gdy są już gotowe do spożycia – granatowej. Co ciekawe, na jednym drzewie mogą sąsiadować dojrzałe szyszkojagody z niedojrzałymi.

Oprócz terpenów owoce jałowca zawierają inne cenne substancje: garbniki, związki żywiczne, gorycze, glikozydy flawonowe, cukry, a także sole mineralne. Przetwory z Owoców jałowca pobudzają pęcherz do częstszego wydalania moczu, dlatego są idealnym środkiem detoksykacyjnym oraz naturalnym lekiem na dolegliwości urologiczne. Jałowiec zabija też szkodliwe bakterie, usuwa z organizmu toksyny, poprawia funkcjonowanie wątroby, łagodzi przebieg zaburzeń trawiennych, zwalcza stany zapalne dróg moczowych, zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej. Jałowiec stosowany zewnętrznie – w postaci mazideł i gorących naparów – pomaga przy leczeniu nerwobóli, gośćca i zapalenia korzonków nerwowych.

Jałowiec

Kiedy zbierać owoce?

Jak dojrzeją. Nie ma sensu jeść niedojrzałych Owoców jałowca, bo zawierają one niezbyt dużą ilość cennych składników odżywczych, a poza tym są niesmaczne. Dojrzałe szyszkojagody mają ciemnofioletowy kolor, z pewnej odległości łatwy do pomylenia z czarnym. Najlepiej je zbierać późną jesienią, po pierwszych przymrozkach. Zebrane owoce należy osuszyć w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. Po osuszeniu wydzielają one intensywną, balsamiczną woń, są słodkie i nieco żywiczne w smaku. Należy je przechowywać w uchylonym pojemniku lub papierowej torebce.

Jałowiec na przeziębienie

Napar z jałowca, ze względu na swoje odkażające właściwości, jest doskonałym remedium na przeziębienie. Wystarczą 2 szklanki dziennie, by w krótkim czasie wrócić do zdrowia. Ponadto olejek jałowcowy wspomaga kurację przeciwwirusową. Olejkiem z jałowca należy nacierać klatkę piersiową i regularnie się nim inhalować. Inhalacja pozwala zwalczyć wirusy i odetkać zakatarzony nos.

Jałowiec – naturalny środek antycellulitowy

Jałowiec okazuje się również naturalnym środkiem antycellulitowym. Jedną z przyczyn pomarańczowej skórki może być duża ilość toksyn w organizmie. Jałowiec, działając moczopędnie i pobudzając wątrobę do wydajniejszej pracy, ułatwia wydalanie szkodliwych substancji, które mogłyby się odkładać i sprzyjać powstawaniu cellulitu. Oprócz picia naparów warto też nacierać skórę Olejkiem jałowcowym – ma on działanie rozgrzewające, poprawia mikrokrążenie i ułatwia usuwanie zalegających w komórkach złogów.

Jałowiec na dolegliwości żołądkowe

Jałowiec dzięki dużej zawartości terpenów i garbników wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Pobudza organizm do zwiększonej produkcji żółci, co wpływa na tempo przemian metabolicznych, perystaltykę jelit i zapobiega problemom trawiennym. Jałowiec jest więc niezastąpioną przyprawą do Dań tłustych i ciężkostrawnych.