Pieprzyca peruwiańska (korzeń maca)

Pieprzyca peruwiańska (korzeń maca)

Maca to roślina korzeniowa, pochodząca z Peru i zajmująca tam wyjątkowo ważne miejsce w medycynie i życiu codziennym. Ze swoich właściwości słynie jednak na całym świecie. Najwięcej popularności przysparza jej korzystny wpływ na potencję zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pieprzyca peruwiańska ma wszak o wiele więcej walorów prozdrowotnych, o których warto wiedzieć.

Maca, czyli pieprzyca peruwiańska

Pieprzycę peruwiańską spotykamy najczęściej pod nazwą maca, trawa pieprzowa lub korzeń maki. Rośnie naturalnie na obszarach górzystych Peru, a przez Peruwiańczyków jest stosowana jako uniwersalny surowiec na wiele dolegliwości. Pieprzyca peruwiańska (maca) jest przede wszystkim uznawana za roślinę wzmacniającą i dodającą sił. Pieprzyca jest podobna do wielu innych roślin korzeniowych. Kształtem najbliżej jej do buraka, rzodkwi lub selera, lecz zalicza się ja do roślin kapustowatych. Ma chropowatą, beżowo-żółtą, kremową, jasnoróżową, czerwoną, czarną lub fioletową skórkę. Czarna maca zawiera najwięcej substancji stymulujących libido, zaś czerwona wpływa najkorzystniej na układ kostny.

Ponadto proszek z korzenia maki jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych i wyrównujących koloryt oraz wygładzających skórę. Służy także w kulinariach, głównie do wypieków. Maca zawiera węglowodany, błonnik, łatwo przyswajalne aminokwasy, witaminy z grupy B, liczne minerały, taniny, saponiny, kwasy tłuszczowe i organiczne, antocyjaniny, alkaloidy, prostaglandyny, flawonoidy, steroidy czy glukozynolany.

Maca wspiera libido, budowę mięśni i wzrost włosów

Korzeń maki powinni docenić mężczyźni. Pieprzyca (zwłaszcza czarna) reguluje pracę układu płciowego, przeciwdziała zaburzeniom funkcji prostaty, stymuluje popęd płciowy i pomaga osiągnąć erekcję. Poza tym relaksuje i zmniejsza stres, dzięki czemu wielokierunkowo wpływa na osiąganie przyjemności z życia seksualnego. Maca wspiera również rozwój i budowę mięśni oraz wzmacnia włosy i hamuje ich wypadanie. To także Odpowiedni składnik diety dla par starających się o potomstwo – maca zwiększa bowiem produkcję plemników oraz ich ruchliwość.

Pieprzyca peruwiańska (korzeń maca)

Kobiety powinny sięgać po pieprzycę peruwiańska

Ze środków wspomagających libido korzystają przeważnie mężczyźni. Warto jednak pamiętać, że maca pozytywnie wpływa również na układ płciowy kobiet. Poza tym pieprzyca peruwiańska ma kobietom do zaoferowania coś jeszcze. Jej Regularne stosowanie wspomaga układ kostny, przywraca kościom odpowiednią gęstość. Stwierdzono, że maca przeciwdziała osteoporozie, ponieważ zawiera sporo wapnia i może skutecznie uzupełnić niedobry tego pierwiastka w organizmie.

Jakby tego było mało, maca wspiera kobiety po menopauzie, a jak wiemy ryzyko rozwoju osteoporozy pod wpływem zmian hormonalnych w tym okresie znacznie wzrasta. Pieprzyca Normuje pracę układu hormonalnego, przeciwdziała napięciom nerwowym, koi psychikę. Maca łagodzi w ten sposób nie tylko objawy przekwitania, ale również miesiączek, podczas których wahania w układzie hormonalnym przysparzają kobietom wielu negatywnych emocji. Składniki aktywne zawarte w korzeniu maki stymulują także metabolizm do poprawnej pracy organizmu, który po menopauzie spowalnia, skutkując przyrostem wagi i gorszą przemianą składników odżywczych.

Maca dla aktywnych

Pieprzyca peruwiańska sprzyja regeneracji organizmu i wzmacnia go, dlatego jest uważana za cenne pożywienie dla sportowców oraz osób aktywnych. Na całym świecie uznaje się tę roślinę za Superfood, który uzupełnia ubytki składników odżywczych, działa antyoksydacyjnie i regulująco. Korzeń maki znajdziemy w wielu energetyzujących koktajlach, w których pełni funkcję bomby witaminowej. Warto przy tym wspomnieć, że pieprzyca to roślina zaliczana do adaptogenów, stymulująca odporność i chroniąca organizm przed stresem. Zwiększa naszą wytrzymałość zwłaszcza w okresach obciążenia fizycznego i psychicznego. Oddala ryzyko rozwoju nowotworu.