Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół świata, podstawowy składnik kuchni śródziemnomorskiej. Jest aromatyczna, odświeżająca, pobudzająca. Gdy w palcach potrzemy delikatnie jej listki, uwolnimy z nich niebiański zapach. Bazylia obfituje bowiem w związki lotne i jest rośliną olejkodajną. A zatem możemy otrzymać z niej olejek eteryczny. Jakie ma właściwości?
Gdzie występuje bazylia?
Bazylia ma wiele odmian, które cechują się różnymi, interesującymi walorami. Uprawia się ją w rejonach zwrotnikowych i podzwrotnikowych, a także w ciepłych obszarach klimatu umiarkowanego. Najbardziej rozpowszechniona i klasyczna jest oczywiście bazylia pospolita. Jako przyprawa może uświetnić i podkreślić walory wielu potraw, począwszy od zup, przez sosy i mięsa, aż po pizzę i makarony. Jej niepowtarzalny, piękny aromat zachęca także do wypróbowania olejku bazyliowego. Olejek bazyliowy to olejek eteryczny, który poprawia kondycję psychiczną, działa przeciwbólowo i pielęgnacyjnie.
Olejek bazyliowy – moc bazyliowego aromatu
Olejek destylowany z liści i kwiatów bazylii ma bardzo przyjemny, ziołowy zapach z nutą słodyczy. Może kojarzyć się z aromatem lukrecji, ale wyczujemy w nim też akordy pieprzne. Pozyskuje się go metodą destylacji wodnej. Zazwyczaj na produkcję olejku eterycznego przeznaczana jest bazylia pospolita, ale można go otrzymać również z innych odmian bazylii, np. eugenolowej lub cytrynowej. Olejki te różnią się jednak składem chemicznym, zawierają eugenol, cytral czy kamforę. Olejek eteryczny z bazylii pospolitej składa się zaś głównie z metylochawikolu i linalolu. Pierwszy z nich nadaje olejkowi bazyliowemu właściwości przeciwbólowe i rozkurczowe. Linalol z kolei jest związkiem znanym z działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego, ale też redukującego stres i uspokajającego. To składnik wielu olejków eterycznych o właściwościach uspokajających i relaksujących.
Jakość olejku bazyliowego
Najlepszą jakość posiadają olejki wyprodukowane z kwiatostanów i liści ścinanych z bazylii w pierwszej kolejności. Bazylię uprawianą z myślą o olejkach i hydrolatach (produktach ubocznych destylacji) sieje się co roku. Najważniejsze uprawy prowadzi się we Francji, Włoszech, na Jawie, w Wietnamie, a także w Stanach Zjednoczonych.
Olejek bazyliowy i jego wszechstronne właściwości
Olejek bazyliowy pomoże głównie w stanach napięć nerwowych. Ma delikatne działanie uspokajające i istotne właściwości rozluźniające. Stanowi remedium na nerwobóle, stres, zmęczenie, osłabienie, wycieńczenie psychiczne, lęki i bezsenność. Działa rozluźniająco także na mięśnie, przeciwbólowo i wspomagająco w terapii artretyzmu oraz bólu reumatycznego. Zarówno inhalacje, rozpylanie, jak i masaże stymulują świadomość, poprawiają koncentrację i odświeżają umysł.
W wynikach badań podkreśla się poza tym istotne właściwości przeciwdrobnoustrojowe olejku bazyliowego. Jest on skuteczny zwłaszcza w hamowaniu rozwoju bakterii i grzybów. Może nam posłużyć za środek odkażający i odstraszający owady. Udowodniono również, że olejek ten ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. Dzięki temu, że hamuje namnażanie wolnych rodników jednocześnie przeciwdziała stanom zapalnym i procesom kancerogennym. Wiele osób leczy za jego pomocą opryszczkę wargową!
Olejek bazyliowy w pielęgnacji skóry
Olejek bazyliowy może podrażniać skórę i nie należy aplikować go na nią w czystej postaci. Do masażu zawsze używamy oleju bazowego, a przed dodaniem olejku do kąpieli, łączymy go z innym nośnikiem – np. olejem kokosowym, jogurtem czy solą kąpielową. Olejek rozcieńczamy także przed zabiegiem pielęgnacyjnym twarzy. A warto go na nią aplikować, jeśli dotyka nas problem trądziku oraz trudno ustępujących stanów zapalnych. Jeśli nie lubimy intensywnego działania olejku bazyliowego, możemy sięgnąć po hydrolat bazyliowy, ten jednak cechuje się znacznie niższą koncentracją substancji czynnych.
Bogaty aromat olejku bazyliowego sprawia, że dobrze wypada on w kompozycjach z innymi olejkami. Możemy łączyć do z olejkiem szałwiowym, rozmarynowym, miętowym, geraniowym oraz ze wszystkimi olejkami cytrusowymi.