Drzewo gorzkiej pomarańczy to dla aromaterapii jeden z najcenniejszych surowców do produkcji olejków eterycznych. Możemy uzyskać z niego m.in. petitgrain, stworzony przez Francuzów aromat o wielu cennych właściwościach prozdrowotnych, wykorzystywany również w perfumiarstwie.
Drzewo pomarańczy gorzkiej – moc aromatów
Olejek petitgrain jest jednym z trzech olejków eterycznych, które możemy otrzymać z drzewka gorzkiej pomarańczy. Gatunek ten pochodzi z południowo-wschodniej Azji, jest poza tym uprawiany w rejonie Morza Śródziemnego i w Ameryce Południowej. Rodzi lekko spłaszczone pomarańcze o dość grubej skórce i gorzkim smaku, nazywane również pomarańczami kwaśnymi. Rzadko spożywane na surowo. Gorzkie pomarańcze od dawien dawna wykorzystuje się natomiast w medycynie naturalnej. Pozyskiwany z nich olejek ma właściwości antydepresyjne, wzmacniające odporność, a także przeciwgrzybicze. Co więcej, gorzkie pomarańcze zawierają synefrynę – alkaloid o właściwościach termogenicznych, ekstrahowany do produkcji suplementów diety na odchudzanie i przyśpieszenie metabolizmu.
Drzewko gorzkiej pomarańczy jest poza tym źródłem olejku eterycznego hydrodestylowanego z białych, pachnących kwiatów – znamy go pod nazwą neroli. Z kolei olejek produkowany z liści i pędów drzewa to właśnie petitgrain. Jego produkcję zapoczątkowali Francuzi. Początkowo nazwę tę nadali olejkowi, do wytworzenia którego wykorzystywali niewielkie, niedojrzałe owoce pomarańczy gorzkiej. Na dłuższą metę stało się to jednak nieekonomiczne, dlatego pozostano przy produkcji olejku z dojrzałych owoców, a źródłem petitgrain stały się liście oraz gałązki drzewa.
Olejek petitgrain – właściwości
Olejek z liści drzewa gorzkiej pomarańczy ma owocowo-drzewny, lekko kwiatowy zapach, przez wielu odczuwany jako duszący, ale jednocześnie odświeżający i dodający energii. Zalicza się go do grupy olejków cytrusowych, z którymi łączy go wiele właściwości. Olejek petitgrain jest sprawdzonym antydepresantem, ma działanie relaksujące i rozkurczowe, pomaga zwalczyć niepokój i odzyskać siły. Petitgrain nastraja pozytywnie i motywuje do działania, przywracając pogodę ducha.
Wśród innych jego właściwości warto wyróżnić działanie przeciwdrobnoustrojowe, w tym antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Sięgając po petitgrain możemy zwalczyć np. grzybicę stóp i paznokci – wystarczy regularnie dodawać olejek do kosmetyków do pielęgnacji skóry stóp lub wykorzystać w odświeżającej i leczniczej kąpieli (zawsze w połączeniu z olejem bazowym).
Olejek petitgrain stanowi niezawodny dodatek do domowej produkcji dezodorantów, a także szamponów i odżywek do włosów. Włosom nadaje lekkości i świeżości, reguluje produkcję łoju i wpływa korzystnie na kondycję skóry głowy. Sprawdzi się również w pielęgnacji skóry ciała i twarzy, zwłaszcza cery trądzikowej, łojotokowej, szarej i zmęczonej oraz zniszczonej.
Olejku możemy użyć również podczas sprzątania i odświeżania pomieszczeń. Do tych celów lepiej jednak wykorzystać tańszy olejek aromaterapeutyczny, natomiast oryginalny petitgrain zostawmy celom stricte aromaterapeutycznym. Najlepszej jakości olejek z liści pomarańczy gorzkiej produkują kraje śródziemnomorskie. Tańszy, nieco odbiegający jakościowo od oryginału olejek petitgrain produkuje Paragwaj.
Petitgrain a inne olejki eteryczne
Olejek z liści pomarańczy gorzkiej, jak przystało na francuski wynalazek, znajduje zastosowanie w wytwórstwie perfum. Należy do górnych nut zapachowych, jest połączeniem neroli z aromatem zielnym i drzewnym. Możemy łączyć go z olejkiem lawendowym czy rozmarynowym, a także z innymi olejkami cytrusowymi, w zależności od tego jaki charakter kompozycji chcemy uzyskać (bardziej owocowy czy kwiatowo-drzewny).
Co istotne, w przeciwieństwie do innych olejków cytrusowych, petitgrain nie ma właściwości fotouczulających. Jak jednak wszystkie olejki eteryczne może podrażniać skórę, jeśli używamy go nieprawidłowo. Nie nadaje się też do stosowania wewnętrznego. Olejek z liści gorzkiej pomarańczy zawiera więcej linalolu i octanu linalilu niż inne olejki cytrusowe. W jego skład wchodzą także nerol i geraniol.