Zioła rozjaśniające cerę – które wybrać i jak je stosować?

zioła rozjaśniające cerę

Rośliny to cudowne źródło antyoksydantów i wielu innych substancji przeciwzapalnych oraz odmładzających. Ich ekstrakty znajdziemy w większości kosmetyków do pielęgnacji twarzy – są w kremach, tonikach, maskach, płynach micelarnych. Możemy stosować je też w domowym spa, wykonując na ich bazie własne kosmetyki pielęgnacyjne. Które zioła mogą pomóc nam rozjaśnić i rozpromienić cerę?

Rozjaśnianie cery – dla kogo?

Jasna cera to nie tylko cera wolna od przebarwień. Rozjaśniając skórę, chcemy ją przede wszystkim odmłodzić, sprawić, by wyglądała na zdrowszą i bardziej promienną. O efekcie tym marzą zaś głównie posiadaczki cery poszarzałej i zmęczonej oraz suchej, czyli tzw. atroficznej. Kosmetyki i zioła rozjaśniające przydadzą się też osobom z tendencjami do stanów zapalnych, którym nieobce są problemy skórne, takie jak zaskórniki, ropnie i wypryski czy trądzik. Rozjaśnianie cery to także zabieg obowiązkowy dla posiadaczek cery dojrzałej, która ze względu na utratę wilgoci ulega przebarwieniom i szarzeje.

Zioła rozjaśniające i kondycjonujące cerę możemy stosować wielorako. Najprostszy sposób to wybieranie kosmetyków do pielęgnacji cery, zawierających ich ekstrakty. Poza tym świeże zioła, wyciągi, ekstrakty i napary możemy stosować do przygotowywania domowych kosmetyków, takich jak maseczki, toniki ziołowe i kremy. Rozjaśniająco na skórę działają też ziołowe kąpiele parowe. Jakie zioła rozjaśniające cerę wybrać?

Zioła przeciwzapalne, antyoksydacyjne, oczyszczające

Szukając ziół dobrych dla Przemęczonej i poszarzałej cery, zwracajmy uwagę na te, które zawierają flawonoidy, witaminę C, inne antyoksydanty, a także fitohormony. Flawonoidy to jedne z najcenniejszych składników aktywnych obecnych w roślinach. Pomagają wyleczyć trądzik, łagodzą stany zapalne, wygładzają cerę, dotleniają ją i rozjaśniają. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu i elastyny i ma sprawdzone właściwości rozjaśniające i antyoksydacyjne. Fitohormony z kolei zapobiegają rogowaceniu naskórka oraz regulują produkcję sebum. Sprawdzą się w pielęgnacji cery dojrzałej.

Pietruszka

Pietruszka to bogactwo witaminy C. Korzeń, nać i nasiona pietruszki mają właściwości rozjaśniające, nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Pietruszka uszczelnia naczynka krwionośne i zapobiega ich pękaniu. Najłatwiej wykorzystać pietruszkę do przygotowania toniku.

Czarny bez

Jest źródłem witaminy C, flawonoidów i antyoksydantów. Działa silnie przeciwzapalnie, nadaje się do pielęgnacji Cery trudnej, dojrzałej, jak również wrażliwej. Z kwiatów czarnego bzu warto przygotować kąpiel parową.

Lipa

Lipa zawiera dobroczynne śluzy, które nawilżają, chronią i działają przeciwzapalnie. Poza tym jest bogata we flawonoidy, witaminy i minerały. Jej regularne stosowanie pomoże rozjaśnić piegi i przebarwienia. W kosmetyce stosuje się zwykle kwiat lipy o działaniu Oczyszczającym i wygładzającym. W domowym spa pomożemy przygotować słodką maseczkę z lipy, zalewając suszone, rozdrobnione kwiaty odrobiną wrzątku. Po ostudzeniu, mieszamy całość z łyżką miodu i stosujemy w formie maseczki.

zioła rozjaśniające cerę

Rumianek i nagietek

Obie rośliny są bardzo często obecne w kosmetykach. Znamy je przede wszystkim z właściwości przeciwzapalnych. Szczególnie nagietek wykorzystywany jest w pielęgnacji cery problemowej, dojrzałej, wrażliwej, szorstkiej, szarej, podrażnionej. W pielęgnacji możemy sięgnąć po macerat z nagietka lub rumianku.

Czosnek

Stosowanie czosnku bezpośrednio na skórę twarzy jest pomysłem dość kontrowersyjnym. Niemniej, czosnek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, oczyszcza i rozjaśnia cerę, a także bardzo skutecznie ją wygładza. Jest pomocny w walce z zaskórnikami. Maseczka na twarz z użyciem czosnku nie musi być odpychająca, pod warunkiem, że przygotujemy ją na bazie kilku składników, które skutecznie zatuszują jego aromat i złagodzą działanie. W tym celu warto wymieszać wyciśnięte dwa ząbki czosnku z płatkami owsianymi, miodem oraz kilkoma kroplami olejku lawendowego.