Zioła kuchni śródziemnomorskiej – najzdrowszej na świecie

Zioła kuchni śródziemnomorskiej

Bogactwo świeżych warzyw i owoców, doskonała oliwa i wspaniałe wino, ryby oraz owoce morza, a także zioła – dodawane do każdej potrawy bez wyjątku. Kuchnia śródziemnomorska to najzdrowsza kuchnia świata, dlatego warto się nią inspirować. Zioła i przyprawy nie są w niej jedynie dodatkami do dań, ale stanowią podstawową grupę składników kulinarnych.

Jakie zioła są używane w kuchni śródziemnomorskiej?

W najzdrowszej kuchni świata nie szczędzi się zarówno świeżych, jak i suszonych ziół. Dania włoskie, francuskie, tureckie, marokańskie, hiszpańskie, greckie – wszystkie są obficie okraszone zieleniną, która nadaje im zupełnie nowy smak i podbija walory prozdrowotne. Wiele ziół charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskiej wykorzystujemy również w rodzimych kulinariach. Stosujemy m.in. bazylię, tymianek, oregano, kolendrę, czosnek czy bardzo popularną w ostatnich latach czarnuszkę. Częściej sięgamy po zioła suszone, jednak coraz popularniejsza jest uprawa świeżych ziół, dzięki czemu miewamy również pod ręką gałązkę świeżego rozmarynu lub tymianku. Jak wykorzystywać zioła w stylu śródziemnomorskim? Dlaczego warto po nie sięgać? Zioła kuchni śródziemnomorskiej – które można uznać za charakterystyczne dla tejże kuchni?

Rozmaryn

Rozmaryn stanowi jeden z podstawowych komponentów mieszanki ziół prowansalskich. Używa się go głównie w Prowansji oraz w kuchni włoskiej. Przyprawia się nim mięsa, zwłaszcza grillowane. Najlepiej w jego towarzystwie smakują dania z drobiu i jagnięciny, a także ryby. Nie bójmy się dodawać go ponadto do makaronów i ziemniaków.

Tymianek

Świeżo ścięta gałązka tymianku nadaje zupełnie wyjątkowy smak daniom z warzyw. Pasuje do zup, dań duszonych i pieczonych, a także do przetworów mięsnych i serów.

Bazylia

Aromatyczna, orzeźwiająca i zdrowa – najlepiej smakuje świeża. Pasuje w szczególności do zup i makaronów oraz warzyw. Nie bez powodu kojarzymy ją głównie ze smakami kuchni włoskiej. Trudno bowiem wyobrazić sobie sos pomidorowy bez dodatku bazylii. Przyprawa ta jest stosowana także do wzbogacania smaku serów, doskonale komponuje się z bakłażanem i kabaczkiem. Bazylię dodaje się również do napojów.

Zioła kuchni śródziemnomorskiej

Estragon

Lubują się w nim przede wszystkim Francuzi. Estragon w ich kuchni pojawia się przede wszystkim w towarzystwie jaj, majonezu, sera i rozmaitych sosów na bazie tych składników.

Kolendra

Pochodzi ze wschodnich stron rejonu śródziemnomorskiego. Do przyprawiania dodaje się zarówno liście, jak i nasiona kolendry. Pasuje do warzyw, sosów, dań jednogarnkowych, zup. Jej aromat jest bardzo atrakcyjny, jednak dość szybko ulatuje, dlatego należy użyć jej dopiero pod koniec gotowania.

Oregano

Jeden z podstawowych smaków, jakie powinniśmy odnaleźć na prawdziwej włoskiej pizzy. Oregano jest spokrewnione z majerankiem, jednak posiada bardziej goryczkowy, nieco pieprzny charakter. Wchodzi w skład ziół prowansalskich, jest też podstawową przyprawą kuchni greckiej.

Czarnuszka

Pochodzi z Egiptu i jest nazywana czarnym złotem. Ma szczególne walory prozdrowotne, ale w kuchni śródziemnomorskiej zajmuje poczesne miejsce jako przyprawa. Czarnuszka ma intensywny, ostro-gorzki smak.

Mięta

Napar z mięty na niestrawność po tłustym posiłku? Południowcy problem ten bardzo często załatwiają winem. Ale herbata miętowa lub dodatekmiętydo naparów herbacianych to domena kuchni regionu północnoafrykańskiego. Grecy z kolei okraszają mięta potrawy z ryb i mięs.

Szałwia

Szałwia – kolejna roślina o walorach leczniczych, którą w kuchni śródziemnomorskiej przyprawia się potrawy. Ze względu na swoje właściwości jest dodawana raczej z umiarem, może jednak nadać ciekawy smak daniom mięsnym, na przykład wątróbce lub dziczyźnie.

To oczywiście nie wszystkie zioła, jakimi raczą się mieszkańcy różnych regionów Morza Śródziemnego. W ich kuchni bardzo popularne są też koper i pietruszka. Oprócz ziół prowansalskich, inną znaną mieszanką jest bouquet garni, na którą składają się liść laurowy, tymianek oraz ziele pietruszki, a zależności od przepisu również cząber, bazylia, rozmaryn, pieprz, por czy seler.