Świetlik lekarski

Świetlik lekarski

Świetlik znajduje zastosowanie w łagodzeniu chorób i stanów zapalnych oczu. Można go stosować przy zapaleniu spojówek i brzegów powiek, jęczmieniu, infekcjach o przebiegu ropnym. Świetlik zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie, uszczelnia naczynka krwionośne, zapobiega wysuszeniu i podrażnieniu.

Świetlik lekarski i łąkowy – charakterystyka

Świetlik lekarski to roczna roślina zielna, występująca w całej Europie, m.in., w Polsce. Rośnie głównie na podmokłych łąkach, w okolicach bagien i torfowisk, na skrajach lasów, w górach i na nizinach. Co ciekawe, świetlik jest półpasożytem – przede wszystkim traw i koniczyny. Nazywa się go nawet „mlecznym złodziejem”, gdyż korzysta z substancji odżywczych zawartych w trawach porastających krowie pastwiska.

W kulturze ludowej świetlik określano także mianem świecznika lub ptasich oczek ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Korony kwiatowe świetlików mają bowiem delikatne, lekko opadające płatki, zwykle barwy białej, a na jednym z nich występuje żółta plamka kojarzona z okiem lub płomieniem świecy. Od dawien dawna, świetlik wykorzystywany jest zresztą w chorobach i niedomaganiach narządu wzroku. Czy rzeczywiście jednak przynosi ulgę chorym oczom, wzmacnia je i łagodzi ich podrażnienia? A może jego zastosowanie to przeżytek ludowych wyobrażeń i praktyk leczniczych?

Do celów leczniczych należy zbierać kwiaty świetlika wraz z ulistnionymi pędami. Ziele to pozyskuje się wyłącznie ze stanowisk naturalnych. Ze względu na status półpasożyta, jego hodowla jest bowiem skomplikowana. Świetlik należy do rodziny trędownikowatych o obejmuje około 450 gatunków. W ziołolecznictwie wykorzystuje się świetlik lekarski i łąkowy.

Co zawiera świetlik? Czy rzeczywiście ma działanie przeciwzapalne?

Najważniejszą grupę substancji czynnych w świetliku stanowią flawonoidy, w tym m.in. galaktozydy, apigeniny, rutynozyd, luteolina, czy kwercetyna. Ziele zawiera również garbniki, lignany, liczne kwasy fenolowe (w tym kumarynowy i kawowy), woski, żywice oraz składniki mineralne, np. magnez oraz mangan. Istotna grupa substancji czynnych ziela świetlika to ponadto glikozydy irydoidowe, które w główniej mierze odpowiadają na Udowodnione działanie przeciwzapalne rośliny. Najważniejszą wśród nich jest aukubina, która łagodzi przebieg infekcji dotykającej oczy, w tym brzegi powiek i spojówki.

Świetlik lekarski

Stan zapalny oczu – świetlik przyniesie ulgę

Krople i żele ze świetlikiem są pomocne w przebiegu zapalenia spojówek i pomagają wyleczyć jęczmień. Ziele świetlika jest także bardzo popularnym surowcem wspomagającym Nawilżenie i wzmacnianie oczu. Chętnie sięgają po niego osoby pracujące przed monitorem, przebywające w klimatyzowanych i suchych pomieszczeniach. Krople ze świetlikiem, dostępne za kilka złotych w aptece, przynoszą ulgę zmęczonym i przekrwionym oczom, niwelują uczcie piasku pod powiekami i pieczenie. Na zmęczone oczy możemy również przykładać namoczone w naparze ze świetlika płatki kosmetyczne. Ziele jest dostępne zarówno w postaci saszetek do zaparzania, jak i w formie sypkiej. Ekstrakt ze świetlika nietrudno spotkać ponadto w kosmetykach do pielęgnacji skóry wokół oczu. Pomagają one zmniejszyć opuchliznę, nawilżyć cienką skórę pod oczami, zredukować zaczerwienienie.

Wiele osób zastanawia się czy napar ze świetlika można pić. Owszem – świetlik do picia ma działanie łagodzące na dolegliwości trawienne i wspiera wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Świetlik przydaje się ponadto w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych z kaszlem i podrażnieniem gardła.