Kora Yohimbe

Kora Yohimbe

Kora Yohimbe pozyskiwana jest z drzewa Yokimba, pochodzącego z środkowo-zachodniej Afryki i rosnącego na obszarze od Konga do Kamerunu. Yohimba należy do rodziny marzanowatych, jest gatunkiem rośliny wiecznie zielonej. Drzewo to w lasach nizinnych rośnie do 30 m wysokości. Kora z zewnątrz ma barwę od szarej do czerwonawo-brązowej, jest łatwa do obierania i ma gorzki smak. Kora wewnątrz jest różowawa i włóknista. Liście Yohimby mają kształt owalny i rosną w grupach po trzy.

Kora Yohimbe – ogólna charakterystyka, pochodzenie, wygląd

Kora Yohimbe zawiera w sobie alkaloid indolowy, johimbinę, będącą jej substancją czynną. Ludność tubylcza afrykańskich rejonów używała kory Yohimbe jako lek na kaszel i gorączkę, a także jako środek znieczulający. W kolejnych pokoleniach korę Johimby używano jako środek dodający energii, pobudzający umysł i ciało do działania. Następnie wyciągi z Johimby wykorzystywano jako afrodyzjaki i sprzedawano w krajach rozwiniętych w postaci Suplementów diety. Duże zapotrzebowanie na korę Yohimbe doprowadziło do nadmiernej eksploatacji tej rośliny.

Kora Yohimbe – właściwości i zastosowanie w lecznictwie

Współcześnie Kora Johimbe wykorzystywana jest jako afrodyzjak podnoszący męskie i kobiece libido. Takie zastosowanie wynika z faktu posiadania przez johimbinę, zawartą w korze Yohimby, zdolności do Rozszerzania naczyń krwionośnych skóry, nerek, jelit i narządów płciowych. Kora Yohimbe stosowana jest także w leczeniu impotencji.

Rozszerzenie naczyń krwionośnych prącia i pobudzenie ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym, pozwala mężczyznom na utrzymanie wzwodu. Badania wykazują, że podanie Johimby minimum 30 minut przed wytryskiem zwiększa ilość nasienia. Johimbina wykazuje także właściwości pobudzające. Osoby, które zażywały ją jako afrodyzjak, jako efekty działania wymieniały także poprawienie nastroju, pojawienie się wesołości oraz większe uwrażliwienie skóry na bodźce dotykowe, co potęgowało odczuwanie doznań seksualnych. Johimbina działa około 3-4 godziny. 

Kora Yohimbe – w jakiej formie można ją stosować?

Kora Yohimbe może być stosowana  samodzielnie w domu, jednak nie można przekroczyć zalecanej dziennej dawki do spożycia. Badania wykazują, że spożywanie johimbiny w ilości 20-100 mg na dobę nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Preparaty zwiększające libido zawierają poniżej 10 mg chlorku johimbiny, co oznacza, że nie powinny one wywoływać groźnych powikłań dla zdrowia.

Niebezpieczne dla zdrowia jest natomiast spożycie kory Yohimby w większych ilościach. Przykładowe niepożądane objawy to: zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, drżenie mięśni, przyśpieszone bicie serca, nudności, wymioty, nadmierne pobudzenie lub halucynacje. Jako przeciwwskazania do spożywania Johimby zalicza się: ciążę, karmienie piersią, nadciśnienie, arytmię, skłonności do wpadania w lęk i niepokój oraz uczulenie na roślinę. Korę Yohimby można stosować także zewnętrznie w postaci naparów. Johimbina zachowuje wtedy swoje naturalne właściwości, ale nie spożywamy jej bezpośrednio.