Macerat z dziurawca – hit naturalnej pielęgnacji

macerat z dziurawca

Dziurawiec ma bogatą i długą historię zastosowania przede wszystkim w lecznictwie, ale także w pielęgnacji. Jest jednym z najcenniejszych ziół, jakie dała nam natura. Jeśli zastanawiamy się jak go wykorzystać, warto sięgnąć po dziurawcowy macerat olejowy, doskonały na skórę, jak i wewnętrznie.

Ziele dziurawca – świętojańskie ziele

Dziurawiec uchodzi za zioło dające ukojenie nerwom i duszy, a badania to potwierdzają – jest szczególnie pożyteczny i skuteczny w łagodzeniu napięć nerwowych, depresji czy napięcia przedmiesiączkowego oraz rozchwiania nerwowego w okresie pomenopauzalnym. Dziurawiec wpływa korzystnie na układ nerwowy m.in. poprzez poprawę wchłaniania witamin z grupy B oraz zawartość hyperycyny, pseudohyperycyny i hyperforyny. Te aktywne biologicznie substancje razem nadają dziurawcowi skuteczne działanie przeciwdepresyjne. Roślina zawiera ponadto liczne flawonoidy, proantocyjanidyny, kwasy fenolowe, olejki eteryczne, kwasy, cholinę, karotenoidy, ksantony, witaminy czy pektyny. Taki skład nadaje jej Bogate właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Preparaty z wyciągiem z dziurawca czy zwykłe napary z suszu pomagają uporać się z dolegliwościami układu pokarmowego. Produkty pielęgnacyjne na bazie dziurawca doskonale wpływają na stan skóry problemowej – łagodzą przebieg trądziku, wspierają walkę z egzemą, nadmierną suchością skóry i stanami zapalnymi o różnym podłożu. Jak przygotować macerat z dziurawca?

Macerat z dziurawca – oleum rubrum

Najprostszym sposobem na Wykorzystanie dziurawca do celów prozdrowotnych jest regularne picie naparów z ziela. Osoby znerwicowane, w łagodnych stanach depresji, cierpiące na bezsenność i walczące ze stresem oraz lękiem mogą również sięgać po alkoholowe wyciągi z dziurawca, względnie wspierać się suchymi ekstraktami w formie tabletek lub kapsułek. Ponadto w wielu tradycjach ziołoleczniczych Europy i nie tylko, od wieków przygotowuje się oleum rubrum – macerat z kwiatów dziurawca o bogatych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Jego nazwa wynika z ciemnoczerwonej barwy maceratu, którą nadaje hyperycyna zawarta w kwiatostanach dziurawca.

Macerat z dziurawca możemy przygotować samodzielnie i jest to jeden z prostszych surowców o bardzo pożytecznych właściwościach. Do klasycznej wersji potrzebne są nam zaledwie dwa składniki – świeże ziele dziurawca (ziele stanowią kwiatostany) oraz wybrany olej. Kwiaty dziurawca rozdrabniamy, a po skropieniu alkoholem przekładamy do słoika i zalewamy ciepłym lub gorącym olejem słonecznikowym, migdałowym, sojowym czy oliwą. Kwiaty powinny być przykryte całkowicie, możemy użyć proporcji 1:1 lub 1:3. Słoik umieszczamy w ciepłym miejscu. Po kilku tygodniach przecedzamy i filtrujemy Ciemnoczerwony macerat, przelewamy do ciemnego szkła.

Macerat dziurawcowy

Dziurawiec kwitnie od czerwca do sierpnia. W Polsce występuje pospolicie na całym obszarze kraju, w rejonach ruderalnych, na łąkach i na skrajach lasów. Rozpoznamy go z łatwością.

Jak wykorzystać macerat dziurawcowy?

Macerat z dziurawca znany i dostępny jest także pod nazwą olej z dziurawca. Ma nie tylko zastosowanie kosmetyczne i kondycjonujące skórę. Maceratem możemy także nacierać miejsca na ciele, w których odczuwamy nadmierne napięcie nerwowe i napięcie mięśni. Uzyskamy wówczas efekt rozluźniający i przeciwbólowy. Olej z dziurawca można ponadto spożywać, jeśli szukamy dobrego środka na wyregulowanie pracy układu pokarmowego. Przyjmowanie 1-2 łyżeczek dziennie doskonale wesprze wydzielanie żółci. Przede wszystkim jednak macerat dziurawcowy wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problemowej i podrażnionej. Jest dobry na: poparzenia słoneczne, egzemy, łuszczycę, trądzik, łupież, liszaje, owrzodzenia. Wspomaga gojenie się ran i proces odbudowy naskórka. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i wzmacniająco.

Czy macerat z dziurawca jest dla wszystkich?

Badania potwierdzają właściwości fotouczulające dziurawca, a dokładnie hyperycyny. W trakcie kuracji tą rośliną (zwłaszcza podczas picia naparów), zaleca się, aby nie korzystać w nadmiarze ze słońca. Stosowanie maceratu olejowego z dziurawca nie grozi jednak reakcją fotoalergiczną. Niemniej Ostrożność powinny zachować osoby posiadające bardzo jasną lub wrażliwą skórę.