Kadzidła i kadzidełka w aromaterapii

Kadzidła i kadzidełka

Aby poprawić sobie nastrój lub przepędzić brzydki zapach, wielu z nas pali kadzidełka. Większość sięga po te ze sklepów indyjskich lub z dewocjonaliami. Nie na tym jednak polega prawdziwe palenie kadzidła. Jak więc używać kadzidła do celów aromaterapeutycznych i wzmocnienia nastroju?

Wonne i indyjskie kadzidełka

Wonne kadzidełka o różnych zapachach i właściwościach w formie cienkich patyczków – zna je każdy z nas, ponieważ od lat można kupić je nawet w markecie. Są niezwykle popularne, proste w obsłudze i dość dobrze maskują nieprzyjemne wonie. Wielu twierdzi też, że same w sobie roztaczają w pomieszczeniach atrakcyjny zapach, przy którym można się wyciszyć i zrelaksować. Tymczasem indyjskie kadzidełka mają niewiele wspólnego z kadzidłem – wytworem bazującym na naturalnych żywicach z ewentualnym dodatkiem ziół, kory czy liści. Kadzidła i kadzidełka – poznaj różnice i dowiedz się jak ich używać.

Kadzidła żywiczne – dzieje orientalnych wonności

Historia kadzidła sięga czasów biblijnych i obrzędowości starożytnej. Palenie kadzidła towarzyszyło obrzędom ofiarnym i było zarezerwowane dla wybranych. Jego wytwarzaniem i paleniem zajmowali się kapłani perfumiarze.

Pierwsze kadzidła były najczystszymi i najbardziej naturalnymi, jakie tylko można sobie wyobrazić. Pochodziły z żywic. Najwyższej jakości, prawdziwe Kadzidła żywiczne były także nieodłącznym elementem kultury i obrzędowości starożytnego Egiptu, starożytnych Grecji i Rzymu oraz Babilonii. Dopiero później pojawiły się na Dalekim Wschodzie, choć dziś okadzanie i używanie kadzidełek różnej maści kojarzy się głównie z Indiami. Pewnie to dlatego, że pachnące patyczki stanowią nieodzowny asortyment tzw. sklepów indyjskich. Zarówno jednak na Półwyspie Indyjskim czy w Chinach kadzidła sporządzano już z dodatkiem ziół czy drewna sandałowego.

Dzisiaj, szukając dobrej jakości kadzidła, musimy pamiętać, że to najprawdziwsze pochodzi z Kadzidłowca – drzewa z rodziny balsamowatych, wykorzystywanego także do produkcji olejków eterycznych, Jego kora po nacięciu wydziela obfitą ilość żywicy – olibanum – podstawy naturalnych i wysokojakościowych kadzideł. Drzewa kadzidlane, a co za tym idzie naturalne źródła kadzideł, rosną jedynie na Bliskim Wschodzie i niewielkim obszarze Afryki oraz na Półwyspie Indyjskim (kadzidłowiec indyjski). Najsłynniejsze i uznane za najlepsze kadzidła pochodzą z Omanu.

Kadzidło możemy kojarzyć również z Obrzędów mszalnych kościoła katolickiego, ale jest charakterystycznym elementem obrzędowości wielu religii, zarówno buddyzmu, jak i judaizmu, konfucjanizmu czy nowoczesnego pogaństwa.

Do produkcji współczesnych kadzideł (dobrej jakości) wykorzystuje się też wiele innych surowców naturalnych, w tym pozostałe żywice, takie jak mirra, styraks, kopal, ladanum czy kamfora, poza tym także korę i drewno kilku gatunków drzew (np. sandałowca, cynamonowca), pachnące korzenie wetiwery czy galangalu, goździki, wanilię, liście herbat i ziół, lawendę, a nawet substancje pochodzenia zwierzęcego, takie jak ambra lub piżmo.

Kadzidła i kadzidełka

Jakie kadzidła palić?

Oczywiście nabycie takiego oryginalnego kadzidła jest nieco trudniejsze niż powszechnie stosowanych kadzidełek zapachowych. Niestety Indyjskie lub chińskie kadzidełka na patyczkach, sprzedawane po kilka złotych gdziekolwiek bądź, nie mają wiele wspólnego z dobrej jakości, cudownie pachnącym i uwznioślającym kadzidłem. W teorii składają się one ze sproszkowanego drzewa sandałowego, węgla, olejków, gum oraz żywic, w praktyce trudno dociec, co dokładnie tworzy powlekającą patyczki warstwę.

Badania udowodniły zresztą, że popularne kadzidełka mogą szkodzić naszemu zdrowiu, zwykle zawierają bowiem substancje syntetyczne, sztuczne zapachy i dodatki, których nie powinno się wdychać, jeśli nie prosimy się o choroby układu oddechowego, a nawet zmiany nowotworowe. Nie warto więc kupować tanich kadzidełek, a raczej sprawdzone kadzidła od dobrych producentów. Takie kadzidła mają często formę grudek lub granulek, które rozpala się w małych ilościach na kadzielniczce z użyciem specjalnych węgielków.

Jak oddziałuje kadzidło?

Prawdziwe kadzidło powinno mieć inne zastosowanie niż kamuflowanie zapachów. Zanim je rozpalimy, zastanówmy się Co chcemy osiągnąć. Palenie kadzideł poprawia nastrój i koncentrację, pogłębia świadomość, uspokaja, relaksuje, wzbudza pozytywne wibracje i dobrą energię.