Hydrolaty to produkty powstające na bazie naturalnych składników. Można powiedzieć, że wciąż należą do nowości na rynku kosmetycznym. Ich wyjątkowo zbawienny wpływ na skórę człowieka sprawia jednak, że coraz bardziej zyskują na popularności. Stosowane nie tylko na twarz, ale również i na całe ciało, a także mające wiele innych właściwości wody roślinne są przeznaczone do codziennego użytkowania. Wystarczy jedynie zadbać o to, by zaopatrzyć się w hydrolaty optymalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Hydrolaty znajdujące zastosowanie w kosmetyce – jak powstają?
Hydrolat to produkt, który powstaje poprzez destylację roślin parą wodną. Używa się w tym celu całych roślin lub też jedynie ich części. Za sprawą procesu destylacji, poprzez odparowywanie wydzielona zostaje ciekła, wieloskładnikowa mieszanina. Składniki te następnie są skraplane. W wyniku tego rodzaju procesu destylacji otrzymywany jest olejek eteryczny oraz woda podestylacyjna. Woda ta pełna jest rozpuszczalnych cząstek roślinnych, a także znajduje się w niej niewielka ilość olejku eterycznego. Wytworzona w ten sposób woda kwiatowa lub roślinna jest właśnie określana mianem hydrolatu.
Zastosowanie wody roślinnej – nie tylko na potrzeby ciała
Wygenerowana podczas procesu destylacji rozcieńczona i bardzo łagodna esencja roślinna może z powodzeniem być stosowana bezpośrednio na skórę. Z tego właśnie względu hydrolaty są bardzo powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Używa się ich do naturalnej pielęgnacji ciała, a głównie do oczyszczania oraz tonizowania skóry. Najczęściej hydrolaty występują jako kosmetyki z atomizerem w formie odświeżającej mgiełki zapachowej albo toniku do twarzy.
W tej formie stanowią doskonałą bazę pod kremy nawilżające, czy też ulubione serum. W rozmaitych lotionach, mleczkach, kremach, czy też mydłach hydrolaty mogą śmiało zastępować tak zwaną fazę wodną. Hydrolaty idealnie nadają się również jako składowe masek do twarzy na bazie naturalnych glinek kosmetycznych i alg. Używa się ich ponadto do pielęgnacji włosów. Regularne stosowanie hydrolatów wyraźnie poprawia stan i wygląd skóry. Hydrolaty z powodzeniem stosuje się także w aromaterapii. Ich zadaniem jest wówczas dbanie o poprawę nastroju i zapewnienie optymalnego relaksu klientom gabinetów. Popularne jest również zastosowanie wody kwiatowej do odświeżania pomieszczeń, pościeli, czy też odzieży w garderobie.
Właściwości hydrolatów – kosmetyki dla najbardziej wymagających
Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele rodzajów hydrolatów. Ich wspólną cechą jest to, że posiadają konsystencję wody i pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry i przez to doskonale ją pielęgnują.
Dla zapewnienia optymalnego efektu pielęgnacyjnego każdy rodzaj cery wymaga stosowania innego hydrolatu. Warto wiedzieć, że zapach wody roślinnej lub kwiatowej jest znacznie bardziej delikatny aniżeli woń odpowiadającego jej olejku eterycznego. Co więcej, hydrolaty posiadają w swoim składzie także inne roślinne substancje i z czasem ich zapach może nawet znacznie różnić się od tego, jaki kojarzy się z danym olejkiem. Woda roślinna lub kwiatowa powinna być zawsze przechowywana w warunkach chłodniczych.
Przegląd najpopularniejszych wód roślinnych i kwiatowych
Jednym z najbardziej popularnych hydrolatów jest woda różana. Ten delikatny hydrolat z róży damasceńskiej jest przeznaczony do wszystkich typów skóry. Działa tonizująco i odżywczo pozostawiając skórę wygładzoną i oczyszczoną. Doskonale regeneruje dojrzałą oraz zmęczoną cerę i przywraca jej naturalny blask. Rozjaśnia skórę, redukuje zmiany trądzikowe, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia oraz idealnie nawilża. Hydrolat z róży damasceńskiej stosować również na włosy, które dzięki niemu stają się miękkie, pachnące, sprężyste i doskonale odżywione.
Innym, bardzo powszechnie stosowanym hydrolatem jest ten powstały na bazie lawendy. Organiczną wodę lawendową powinny zawsze nosić przy sobie w torebce osoby borykające się z problemem tłustej i trądzikowej skóry wydzielającej nadmiar sebum. Dodatkowo pomoże utrwalić makijaż, wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Hydrolat lawendowy regeneruje skórę, odświeża zwłaszcza w upalne dni i redukuje zmęczenie. Idealnie nadaje się do pielęgnacji włosów. Odświeżona nim poduszka zapewni nam długi i spokojny sen.
Do najbardziej wrażliwych cer polecana jest woda powstała na bazie rumianku. Ten hydrolat idealnie nadaje się nawet do pielęgnacji delikatnej, alergicznej i skłonnej do podrażnień skóry niemowląt. Uspokaja, odpręża i działa łagodząco. Doskonale sprawdza się podczas demakijażu, a także porannej toalety.
Hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy jest przeznaczony dla osób z cerą naczynkową, mieszaną oraz tłustą i trądzikową. Minimalizuje zaczerwienienia, łagodzi oraz obkurcza naczynia krwionośne. Działa ponadto regenerująco, przeciwzapalnie i ściągająco. Jest doskonały do skóry dojrzałej. Dodatkowo nawilża i odżywia włosy. Przy skórze zaczerwienionej i wrażliwej świetnie sprawdza się także hydrolat z nasion dzikiej marchwi, z oczaru oraz z pietruszki.
Na zmęczoną skórę i opuchnięte oczy doskonale działa woda z bławatka. Opuchliznę pod oczami redukuje także hydrolat z czystka. Na poparzenia słoneczne warto zastosować naturalną wodę roślinną z dziurawca. Wszelkie oparzenia, zadrapania, sińce, czy też świąd doskonale są łagodzone za sprawą hydrolatu z lipy.