Rozpoczynając przygodę z aromaterapią, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości oleje nośne. Są one niezbędne, jeśli chcemy w pełni korzystać z dobrodziejstw tej metody terapeutycznej.
Oleje bazowe w aromaterapii
Niektóre dolegliwości i problemy wymagają stosowania olejków eterycznych na skórę – taka forma podania jest niejednokrotnie bardziej adekwatna niż wdychanie rozpylonego w dyfuzorze olejku. Olejki eteryczne to jednak substancje naprawdę silnie skoncentrowane. Ich właściwości są tak intensywne, że jedna kropla mogłaby doprowadzić do podrażnienia, a nawet poparzenia skóry, gdyby zastosować ją bezpośrednio. Dlatego olejki należy dozować bardzo oszczędnie i rozprowadzać je w wybranych olejach nośnych. Jest to konieczne przy pielęgnacji skóry olejkami, w masażach oraz kąpielach. Szczególnie w tym ostatnim przypadku warto zdać sobie sprawę z faktu, że olejek wkroplony bezpośrednio do wody nie rozcieńczy się w niej, ale będzie pływał na powierzchni.
Olej ze słodkich migdałów
Ma bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry zmęczonej, suchej, rozciągniętej, dotkniętej rozstępami i bliznami. Wbrew oczekiwaniom, jakie niesie ze sobą jego nazwa, olej ze słodkich migdałów nie ma zapachu, więc jest tym chętniej wykorzystywany w aromaterapii – nie zaburza bowiem odbioru oryginalnego, czystego zapachu olejku eterycznego.
Olej kokosowy
Ze względu na drobnocząsteczkową budowę, olej ten wnika głęboko w skórę, dając jej doskonałe odżywienie, nawilżenie i ochronę. Upajający zapach kokosa może ponadto tworzyć ciekawe połączenie ze stosowanymi na skórę olejkami eterycznymi. Pamiętajmy też, że olej kokosowy działa antyseptycznie i wspomaga pielęgnację skóry dotkniętej egzemą, atopią, łuszczycą oraz stanami zapalnymi. Jego właściwości są więc adekwatne do właściwości wielu olejków eterycznych. Jest świetnym składnikiem do produkcji domowych dezodorantów z udziałem olejków eterycznych, odświeża skórę i neutralizuje bakterie.
Olej z kiełków pszenicy
Stanowi bogactwo witaminy E i nadaje się w szczególności do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej i zniszczonej. Jest lekko kleisty, dlatego poleca się wymieszać go z innym olejem bazowy. Zapewnia skórze kompleksowe nawilżenie oraz poprawę jej kondycji i wyglądu.
Olej jojoba
Cechuje go wysoka biozgodność z ludzką skórą, bardzo szybko się wchłania i dobrze rozprowadza. To jeden z najczęściej stosowanych olejków do masażu, skuteczny zwłaszcza w przypadku bólu rematycznego czy stanów zapalnych stawów, nada się więc do stosowania olejków o działaniu przeciwbólowym.
Olej sezamowy
Nadaje skórze elastyczność, odżywia ją, redukuje wolne rodniki. Podobnie jak olej kokosowy hamuje rozwój bakterii i wspiera skórę problemową oraz wrażliwą. Można go stosować zarówno do aromaterapeutycznego masażu, jak i w produkcji kosmetyków.
Olej słonecznikowy
Zawiera bogactwo witamin i jest jednym z tańszych olejów, które mogą w znaczącym stopniu przysłużyć się naszej skórze. Olej słonecznikowy zwiększa jej elastyczność, odżywia i chroni przed utratą wilgoci. Do masażu aromaterapeutycznego i w kosmetykach warto jednak stosować ten nierafinowany. Jest olejem schnącym, szybko się wchłania i nie zaburza funkcjonowania skóry problemowej, trądzikowej.
Olej magnezowy
Sprawdzi się w połączeniu z olejkami o działaniu rozluźniającym i odprężającym, gdyż sam działa w ten sposób. Jest mieszanką wody i płatków magnezowych (chlorku magnezu). Olej magnezowy jest szczególnie doceniany przez osoby posiadające cerę tłustą i problemową.
W aromaterapii nie musimy ograniczać się do wymienionych olejów. Z olejkami eterycznymi świetnie współgrają również olej z pestek winogron, arganowy, z wiesiołka, dzikiej róży czy z pestek śliwek. Każdy połączony z olejkiem eterycznym olej nośnikowy powinien być jednak świeży i wysokiej jakości. Jest to ważne zarówno przy leczniczym, jak i kosmetycznym wykorzystaniu olejków eterycznych. Kolejna istotna sprawa to użyte w mieszankach proporcje. Z reguły na 10 ml (dwie łyżeczki) oleju bazowego przypada 6 kropli olejku eterycznego. W przypadku bardzo silnych olejków nawet mniej.