Sosna jest niezwykłym drzewem, które oprócz charakterystycznego wyglądu jest też pożyteczne dla człowieka. Jej drewno od dawna wykorzystywane jest w budownictwie, a jej właściwości lecznicze znane są od tysiącleci. Ten wspaniały prezent od natury posiada wiele zdrowotnych walorów.
Sosna – jak wygląda, pochodzenie i gdzie występuje
Najczęściej spotykanym gatunkiem w polskich lasach jest sosna zwyczajna. Jej wysokość wynosi średnio Od 30 do 40 m chociaż zdarzają się wyższe okazy sięgające 45 m. Dolna część pnia jest zazwyczaj pozbawiona gałęzi, które dominują w górnych partiach, tworząc rozłożystą koronę. Męskie kwiaty sosny mają owalny kształt i żółty kolor. Żeńskie kwiaty cechują się zieloną lub czerwoną barwą i rosną, w przeciwieństwie do męskich, na końcach młodych pędów.
Znakiem rozpoznawczym sosen są twarde i ostro zakończone Iglaste liście – niezależnie od pory roku zawsze zielone – a także szyszki. Historia sosny jest też bardzo długa i przypuszcza się, że sięga okresu neogenu. Trwał on od 23,03 do 2,58 mln lat temu. Sosna lubi klimat umiarkowany. Spotkać ją można na terenie całej Polski, w krajach północnej i środkowej Europy oraz Syberii.
Sosna – zastosowanie i właściwości lecznicze
Jednym z najbardziej znanych sposobów wykorzystania dobrodziejstw sosny jest herbata z jej igieł. Bogate w witaminę C liście doskonale nadają się na zdrowotny napar. Pomaga on w leczeniu dróg oddechowych, jest dobrym środkiem antywirusowym i wzmacnia odporność. Przydany podczas walki z katarem ze względu na działanie olejków eterycznych. Igliwie można dodatkowo użyć do kąpieli. Jest ona wskazana dla osób przeziębionych potrzebujących inhalacji, złagodzi także bóle reumatyczne czy odpręży.
Również pędy sosny są wykorzystywane w celach leczniczych. Przygotowuje się z nich syropy, które stosowane są podczas przeziębienia, grypy, bólu gardła i kaszlu. Pędy sosny nadają się też na nalewkę działającą Przeciwzapalnie i bakteriobójczo, jak i robi się z nich miód sosnowy. Kolejnym cennym składnikiem sosny jest jej kora a dokładniej ekstrakt z niej. Zawiera on naturalne antyoksydanty OPC – oligomeryczne proantocyjanidyny. Ekstrakt zwalcza infekcje, ma dobry wpływ na skórę, jest środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Napary, syropy i preparaty z sosny – czy można je przygotować i zastosować w domu?
Jak najbardziej. Błogosławieństwem sosny jest to, że występuje często i nie stwarza trudności znalezienie jej w lesie lub innym miejscu. Daje to możliwość pozyskania chociażby igliwia na napary lub do kąpieli. Należy jednak pamiętać, żeby nie niszczyć przy tym drzew. Uważać trzeba także z pędami. Nie wolno ich zbierać w każdym miejscu i z każdego napotkanego drzewa. W tym przypadku najlepiej zasięgnąć informacji u leśniczych albo sprawdzając stosowne informacje w internecie. Domowym sposobem można bardzo łatwo przygotować praktycznie wszystkie wspomniane wcześniej środki z sosny – Syropy, nalewki, napary itd. Osoby, które nie mają czasu na wyprawę do lasu, mogą je nabyć w wielu miejscach.
Sosna to bezcenny dar. Warto korzystać z jej dobroczynnych właściwości. To wyjątkowe drzewo o wielu pożytecznych właściwościach. Dobrze o tym pamiętać.