Prusznik (ceanothus americanus)

Prusznik (ceanothus americanus)

Nie od dziś wiadomo, że rośliny są jedną z najpiękniejszych ozdób. Możemy hodować je zarówno w swoich domach jak i w ogrodach. Niektóre z nich charakteryzuje nie tylko interesujący wygląd, ale także cenne dla naszego zdrowia właściwości. Jedną z takich roślin jest bez wątpienia prusznik amerykański. Jak wygląda ta roślina i jakie właściwości można jej przypisać?

Jak wygląda prusznik amerykański?

Prusznik amerykański to roślina, która naturalnie występuje w Ameryce Północnej oraz Środkowej, stąd też jej nazwa. Wyróżnia się wiele odmian tej rośliny i każda z nich prezentuje się nieco inaczej. W Polsce ta roślina nie cieszy się jeszcze zbyt wielką popularnością, a szkoda, gdyż jej właściwości prozdrowotne są godne uwagi.

Prusznik (ceanothus americanus) może mieć różną wysokość. Wszystko zależy od tego czy rośnie on w naturalnym środowisku czy też jest zasadzony w Polsce. W pierwszym przypadku krzew prusznika może osiągać wysokość nawet czterech metrów. W klimacie umiarkowanym, charakterystycznym dla Polski prusznik nie przekracza przeważnie wysokości jednego metra. Prusznik posiada dość swobodny pokrój. Jego liście charakteryzują się barwą głębokiej zieleni i posiadają owalny kształt.

Niektóre odmiany prusznika posiadają lekko omszałe liście. Roślina ta należy do kwitnących. Kwiaty barwy białej zebrane są w owalne kwiatostany osadzone na stosunkowo długich łodyżkach. Prusznik amerykański rozpoczyna swoje kwitnienie na początku czerwca i kontynuuje je przez cały lipiec.

Jakie są właściwości lecznicze tej rośliny?

W ziołolecznictwie wykorzystuje się korzeń prusznika amerykańskiego. Może on stać się remedium na różnego rodzaju dolegliwości. Przede wszystkim prusznik amerykański przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego. Pomoże więc osobom borykającym się z różnego rodzaju schorzeniami żołądka. Roślinie tej przypisuje się również pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy. Jest on polecany osobom z osłabionym układem immunologicznym.

Co więcej, prusznik posiada bardzo dobry wpływ na wątrobę. Oczyszcza ją z toksyn, dlatego jest polecany osobom, które często sięgają po różnego rodzaju używki. Nie sposób nie zauważyć, że prusznik ma szansę Wspomóc walkę z chorobami krążenia. Przypisuje mu się także pozytywny wpływ na leczenie stanów depresyjnych oraz lękowych.

W surowiec leczniczy, jakim jest korzeń prusznika warto zaopatrywać się w Dobrze wyposażonym sklepie zielarskim. Przed zastosowaniem tej rośliny warto poradzić się zarówno zielarza jak i lekarza pierwszego kontaktu. Lista przeciwwskazań do stosowania prusznika nie jest długa, ale warto byłoby się upewnić, że w naszym przypadku korzystanie z tej rośliny jest całkiem bezpieczne. 

Gdzie warto zasadzić prusznik?

Prusznik amerykański jest rośliną godną naszej uwagi, ale jego hodowla w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Roślinie należy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Przede wszystkim, prusznikowi amerykańskiemu potrzebna jest Duża ilość światła słonecznego. Roślina ta może potrzebować nawet ośmiogodzinnego dostępu do słońca. Niestety, w warunkach polskiego klimatu nie zawsze jest to możliwe.

Ponadto, prusznik wymaga gleby przepuszczalnej, chociaż nie musi być ona bardzo żyzna. Wystarczająca będzie gleba ogrodowa przeciętnej jakości. Prusznik jest rośliną dosyć odporną na mróz, aczkolwiek w przypadku bardzo chłodnych zim należy go zabezpieczyć. Prusznik amerykański bez wątpienia ma szansę ozdobić nasz ogród, ale lepiej nie sadzić go w donicach. Z tego względu nie może on zostać uznany za roślinę domową.