Glinki kosmetyczne – piękno płynące z natury

Glinka kosmetyczna

Naturalne kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. Mają wszechstronne działanie, są bezpieczne dla skóry, nie powodują podrażnień i alergii. Bardzo dużą popularnością cieszą się glinki kosmetyczne, które od lat służą ciału, pooprawiają stan skóry, mają również właściwości zdrowotne.

Glinki kosmetyczne – co to takiego?

Glinka kosmetyczna to naturalny, sproszkowany minerał, pozbawiony substancji syntetycznych. Glinki zawierają moc cennych mikroelementów i minerałów, które mają zbawienny wpływ na stan skóry.  Są bogate w krzem, żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk i miedź . Zawierają również pierwiastki śladowe, tj. molibden czy selen , które maja dobre właściwości przeciwstarzeniowe. Glinki wydobywane są z głębi ziemi, ze skał krzemionkowo-aluminiowych np. ze zbiorników termalnych, dzięki czemu są nieskazitelnie czyste i pozbawione zanieczyszczeń. Krajem, który słynie z największej produkcji glinki jest Francja, w Polsce glinki wydobywane są w okolicach Koszalina.

Jak działa glinka kosmetyczna?

Glinki kosmetyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Działają kompleksowo na skórę, mają właściwości regenerujące, ujędrniające, oczyszczające, przeciwzapalne oraz nawilżające. Biorą udział w wyrównywaniu pH skóry, przywracając jej odpowiedni odczyn. Ich działanie podobne jest do magnesu. Ze względu na ładunek ujemny przyciągają do siebie ładunki dodatnie, obecne w substancjach toksycznych.

Dzięki temu glinka przyciąga toksyny i inne substancje szkodliwe, które znajdują się na skórze.  Są używane w przemyśle kosmetycznym, służą do wyrobu kosmetyków używanych w salonach SPA oraz przeznaczonych do użytku domowego. Glinki są hipoalergiczne, dlatego mogą być stosowane przez osoby skłonne do alergii, o suchej, podrażnionej skórze, z problemami dermatologicznymi. Dzięki właściwościom bakteriobójczym, mineralizującym oraz wspomagającym gojenie się ran mają zastosowanie w medycynie. Przyczyniają się do leczenia migren, zmian trądzikowych, żylaków oraz bóli stawów i kręgosłupa (reumatycznych).

Rodzaje glinek kosmetycznych

Glinki dostępne na rynku różnią się właściwościami oraz zawartością składników mineralnych. Dzięki dużej różnorodności z łatwością można dopasować produkt idealny dla potrzeb danej osoby. Podstawowe rodzaje glinek to:

  • Glinka zielona – ma dobre właściwości antybakteryjne, oczyszczające i ściągające. Reguluje wydzielanie sebum, jest antyseptyczna i przyspiesza regenerację skóry. Polecana jest dla osób z tłustą cerą, ze zmianami trądzikowymi, również dla młodzieży. Zawiera około 20 różnych soli mineralnych, m.in. krzem, magnez, wapń, potas, a także mikroelementy np. selen, cynk, kobalt. Pomaga w walce z egzemą i łuszczycą (sprawdź również zioła na łuszczycę).
  • Glinka biała – przeznaczona jest do skóry suchej i wrażliwej, jest najbardziej delikatna spośród wszystkich glinek. Zawiera kaolinit, mangan, magnez, sód i żelazo.  Łagodnie oczyszcza cerę, może być stosowana codziennie. Poprawia kondycję skóry, łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry. Delikatnie złuszcza martwy naskórek. Pomaga leczyć wypryski i stany zapalne, zapobiega tworzeniu się nowych zmian skórnych.
  • Glinka czerwona – to produkt przeznaczony do pielęgnacji cery naczyniowej, tłustej i mieszanej. Ma dobre działanie nawilżające, wzmacniające naczynka, zapobiegające ich pękaniu. Zawiera jony żelaza mnóstwo krzemu, kobaltu, miedzi i selenu, dzięki czemu zapobiega efektom starzenia się organizmu.
  • Glinka różowa – to kosmetyk przeznaczony dla cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii. Jest mieszanką glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2. Ma świetne działanie łagodzące, koi skórę, poprawia jej ogólną kondycję.
  • Glinka błękitna – zapewnia doskonałą pielęgnacje cery tłustej, skłonnej do wyprysków, skóry trądzikowej, łojotokowej, z egzemą lub łuszczycą. Ma rewelacyjne właściwości absorbujące, wchłania nadmiar sebum, usuwa nieczystości i mineralizuje skórę. Ma właściwości lekko rozjaśniające, ujędrniające i przeciwzmarszczkowe . Stosowana jest również do redukcji cellulitu.
  • Glinka Ghassoul – to glinka o właściwościach matujących i odświeżających cerę. Działa łagodząco na stany zapalne, dlatego polecana jest dla cery trądzikowej. Doskonale koi i odpręża skórę. Pobudza także krążenie i poprawia  elastyczność. Ma zbawienny wpływ na włosy, wzmacnia je i przeciwdziała ich wypadaniu. Stosowana jest również do walki z rozstępami. 
Glinka kosmetyczna

 Jak stosować glinki kosmetyczne?

Glinki używane są w salonach kosmetycznych, służą do zabiegów poprawiających stan i kondycję skóry twarzy i ciała. Wchodzą również w skład wielu kosmetyków, przeznaczonych do użytku domowego.  Osoby lubiące tworzyć własne kosmetyki, mogą wykonać samodzielnie maseczki ziołowe, okłady, kremy i toniki,  z zwartości glinki i innych naturalnych składników.

Decydując się na zakup glinki, warto zwrócić uwagę na zawartość składników aktywnych. Najlepsze glinki mają poziom 95-98% substancji, które wpływają na stan skóry i zdrowia. Najlepiej aby glinki nie zawierały sztucznych substancji i aromatów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich działanie. Używanie glinek kosmetycznych nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku zasadach. Glinka nie powinna całkowicie zaschnąć na twarzy. Trzymając ją na twarzy lub ciele, należy co jakiś czas spryskać produkt wodą lub hydrolatem. W przeciwnym wypadku glinka może podrażnić skórę. Do nakładania i mieszania glinek nie można używać metalowych przyrządów. Metal działa na glinki dezaktywująco i powoduje, że traci wszystkie cenne właściwości.

Stosowanie produktów z zawartością glinek kosmetycznych przynosi bardzo dobre rezultaty. Następuje poprawa kondycji skóry, wyrównuje się jej kolor, znikają wypryski i inne niedoskonałości. Ważne, aby glinki stosować regularnie, powinny stać się  produktem, który na stałe zagości w łazience. Warto się do nich przekonać, ponieważ są w pełni naturalne, pozwalają czerpać z przyrody to, co najlepsze.