Jak sprawdzić jakość olejków eterycznych?

Cena olejków eterycznych a ich jakość

Wzrasta zainteresowanie aromaterapią, a tym samym popyt na olejki eteryczne. Niestety, znakomita większość proponowanych w sklepach, a nawet aptekach produktów, to olejki marnej jakości. Jak więc rozpoznać prawdziwy, naturalny olejek eteryczny? Dlaczego ceny niektórych olejków przekraczają 100 zł? Odpowiadamy na pytania, by rozwiać choć część wątpliwości.

Cena olejków eterycznych a ich jakość

Jednym z najważniejszych czynników, decydujących o zakupie danego olejku jest jego cena. Wielu z nas bez mrugnięcia okiem kupi olejek eteryczny za 10-20 zł i będzie oczekiwało produktu o znakomitych właściwościach. Tymczasem olejek dostępny w tej cenie będzie najpewniej rozcieńczony, zafałszowany, a nawet zanieczyszczony. Nie oznacza to, że tylko najdroższe olejki są najlepsze, ale z pewnością nie dostaniemy pełnowartościowego olejku za kilkanaście złotych. Wynika to z prostego faktu, że na pozyskanie olejków eterycznych zużywa się często ogromne ilości surowców roślinnych. Dlatego czyste, odpowiednio pozyskiwane, przechowywane i przebadane olejki po prostu muszą być drogie.

Najdroższym olejkiem eterycznym jest prawdziwy olejek różany, otrzymywany w 100% z róży damasceńskiej. Za stosunkowo niewysoką cenę kupimy z kolei olejki cytrusowe, a to z uwagi na fakt, że z cytrusów można uzyskać sporo aromatu.

Od czego jeszcze zależy jakość olejku eterycznego?

Zapach i właściwości olejku eterycznego zależą od wielu zmiennych. Inny będzie olejek lawendowy pochodzący z Francji, a inny z upraw w Hiszpanii. Na końcowe Walory surowca składają się m.in. ukształtowanie terenu, wiatry, nasłonecznienie czy obfitość opadów deszczu, na terenie uprawy lub naturalnego występowania danej rośliny. Dlatego olejki pochodzące z tych samych upraw mogą jednego roku pachnieć nieco inaczej niż pachniały w poprzednich latach, chociażby ze względu na wahania pogodowe. Jakość olejku zależy oczywiście od tego, czy w uprawie stosowane są pestycydy i czy poszczególne odmiany gatunkowe są poprawnie zróżnicowane.

Wreszcie, producent czy dystrybutor olejku może zdecydować się na sprzedaż tańszego produktu, a metodą na obniżenie ceny jest rozcieńczenie lub zafałszowanie surowca. Olejek może być więc wymieszany z innym olejem roślinnym, zawierać domieszkę olejków gorszej jakości, a nawet syntetyczne aromaty. Co więcej, producenci dodają do olejków szkodliwe substancje chemiczne, takie jak ftalany czy aldehydy.

Cena olejków eterycznych a ich jakość

Jak i gdzie kupować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne, których mamy zamiar używać w aromaterapii powinny pochodzić od Sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy. Jeśli jednak nie planujemy wykorzystywać terapeutycznych właściwości olejków, możemy zdecydować się na te, które są dostępne w sklepach czy w aptekach (i są tańsze). Nadają się one do produkcji niektórych kosmetyków lub odświeżaczy powietrza.

Trudno jednoznacznie wskazać miejsca, w których kupimy dobry olejek eteryczny. Zawsze pytajmy sprzedawcę o możliwie najwięcej szczegółów dotyczących interesującego nas olejku, poprośmy o kartę charakterystyki i powąchajmy olejek. W tym celu najlepiej upuścić kroplę olejku na czystą kartkę papieru i powąchać na powierzchni. Ten test powie nam wiele również o jakości olejku eterycznego. Większość olejków (za wyjątkiem kilku o bardzo ciężkiej formule) wyparuje i nie pozostawi na kartce żadnego śladu. Jeśli tak się nie dzieje, olejek prawdopodobnie został zafałszowany innym olejem.

Przed zakupem dokładnie obejrzyjmy etykietę buteleczki i samą butelkę. Powinna na niej widnieć nazwa systematyczna (łacińska) części rośliny, z której pozyskano olejek. Szukajmy też innych podstawowych informacji, np. kraju pochodzenia, daty ważności, a przede wszystkim listy składników. Skład olejku dokładnie powie nam, z jakiej rośliny został otrzymany i czy w buteleczce znajduje się coś jeszcze. Buteleczki do przechowywania olejków powinny być ciemne i szklane. Lepiej, żeby nie zawierały plastikowej pipety, a zwykły zakraplacz, gdyż olejek może uszkodzić tkwiący w nim plastik i uwolnić zawarte w nim substancje szkodliwe.