Koniczyna – to roślina wieloletnia, posiadająca miękką, zieloną łodygę, która w warunkach sprzyjających może osiągać nawet do 50-60 cm wysokości. Rozgałęzia się w wielu miejscach, wypuszczając ze wspólnego ogonka zazwyczaj po trzy liście o kształcie podłużnie jajowatym i delikatnie ząbkowatej krawędzi. Na swej powierzchni posiadają one ciemniejsze plamki. Kwiaty rośliny mają kulisty kształt i występują w kolorze różowo-czerwonym lub purpurowym. Naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i Afryki. Jej uprawy zaś znajdują się w Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii.
Właściwości i zastosowanie koniczyny
Surowiec zielarski stanowi ziele koniczyny oraz jej kwiatostany, które świeżo zebrane doskonale łagodzą dokuczliwe objawy ukąszeń i ugryzień owadów. Kompres z rośliny zmniejsza bóle stawów i wskazany jest dla osób chorych na skazę moczanową. Syrop zaś doskonale eliminuje uporczywy i męczący suchy kaszel. Ziela można używać również jako płukanki do oczu. Łagodzi ona bowiem zapalenie spojówek. Do stosowania wewnętrznego doskonale nadaje się również nalewka z koniczyny. Znajduje ona zastosowanie podczas egzemy i łuszczycy. Do stosowania zewnętrznego używać zaś można maści z rośliny. Koniczyna redukuje opuchnięcia limfatyczne.
Ponadto ziele to łagodzi objawy menopauzy, hamuje nadmierne krwawienie miesiączkowe, wzmacnia naczynia krwionośne oraz działa moczopędnie, odtruwająco oraz uspokajająco.