Naturalne zioła na menopauzę. Klimakterium łagodzenie objawów

Zioła na menopauzę

Nadejście menopauzy oznacza liczne zmiany w życiu kobiety, a większość objawów przekwitania jest uciążliwa. Wiele kobiet sięga wówczas po zioła, szczególnie te o wysokiej zawartości fitoestrogenów.

Menopauza i Fitoestrogeny

Przekwitanie objawia się nie tylko zanikiem miesiączki. To także szereg przykrych dolegliwości, z którymi trudno się pogodzić – nocne zlewne poty, drażliwość, zaburzenia snu, ryzyko zaburzeń w pracy układu moczowego czy sercowego, tycie. Ich przyczyną jest gwałtowny spadek poziomu estrogenów. Jedząc żywność i zażywając zioła bogate w Fitoestrogeny możemy złagodzić objawy przekwitania. Fitoestrogeny to bowiem substancje pochodzenia roślinnego o zbliżonej do estrogenów budowie, które łączą się z ich receptorami. Fitoestrogeny zawiera nie tylko soja, ale też wiele ziół.

Zioła zawierające Fitoestrogeny:

• czerwona koniczyna (koniczyna łąkowa)
• pluskwica groniasta
• szałwia
• kozieradka
• mniszek lekarski

Powyższe zioła to najbardziej popularne gatunki o wyższej zawartości fitoestrogenów. W preparatach na menopauzę uwzględnione są również inne rośliny zielne. Nie tylko zawierają one estrogeny roślinne, ale też poprzez inne właściwości oraz składniki czynne łagodzą objawy przekwitania, takie jak nadmierna potliwość, drażliwość czy bezsenność.

Inne zioła, łagodzące objawy menopauzy:

• dziurawiec
• melisa
• waleriana
• chmiel

Zioła te mają nieocenione w obliczu menopauzy działanie uspokajające i wyciszające, przeciwlękowe oraz przeciwdepresyjne. Pomagają uporać się przede wszystkim ze zmianami zachodzącymi w sferze psychicznej i emocjonalnej, regulują tryb snu, a zwłaszcza wspomagają zasypianie i przeciwdziałają bezsenności.

Ziołowe preparaty na menopauzę

Poszczególne zioła na menopauzę i jej objawy mogą występować w różnych formach, zależnie od tego, jakie substancje czynne są w nich zawarte. Gotowe mieszanki ziół przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzalnym to głównie suszone zioła do parzenia i przyrządzania herbatek ziołowych. Ekstrakty ziołowe można nabyć również w kapsułkach i tabletkach. Jeśli nie wiemy, jaki preparat wybrać, najlepiej poradzić się lekarza lub doświadczonego fitoterapeuty.

Sposób użycia ziół na menopauzę i jej objawy

Jak stosować poszczególne zioła i preparaty na menopauzę? Przede wszystkim systematycznie. Tabletki ziołowe przyjmuje się zwykle w dawce 1-2 dziennie przez ustalony czas. Herbatki i mieszanki ziołowe do parzenia lub krople walerianowe zaleca się zażywać niedługo przed snem. Pozostaje także pytanie, czy można łączyć ze sobą różne zioła? Jak najbardziej – gatunki o podobnym składzie substancji czynnych i zbliżonym działaniu dają efekt synergistyczny, czyli wzajemnie zwiększają swoją skuteczność. Zioła zwyczajowo stosuje się nie dłużej niż 6 miesięcy. Po tym czasie należy zrobić kilkumiesięczną przerwę.

Bezpieczeństwo stosowania ziół

Zioła na menopauzę są dobrze przebadane i bezpieczne, jednak ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy jednocześnie chorujemy na nowotwór lub choroby wątroby czy przyjmujemy jakiekolwiek inne leki, leczymy się z depresji albo stosujemy terapię hormonalną.

Przeciwwskazania i interakcje z lekami

Zioła uważane są za bezpieczne i łagodne środki lecznicze. A jednak substancje czynne zawarte w wielu gatunkach mają na tyle silne działanie, że w niektórych przypadkach mogą szkodzić. Dzieje się tak zwykle przy zbyt długim stosowaniu preparatów ziołowych lub w wyniku łączenia ich z lekami. Należy o tym pamiętać sięgając m.in. po dziurawiec, który może wzmacniać lub osłabiać działanie innych substancji leczniczych. Koniczyna czerwona ma natomiast wpływ na krzepliwość krwi. Zioła zawierające Fitoestrogeny nie mogą być przyjmowane równocześnie z lekami na nowotwory hormonozależne. Dotyczy to nawet popularnej szałwii.

Znaczenie jakości ziół i preparatów

Zwietrzałe, stare zioła i przeterminowane preparaty są nieskutecznie, ale też niesmaczne. Dlatego zawsze sprawdzajmy ich termin ważności, a podczas suszenia i przechowywania ziół samodzielnie, dbajmy o odpowiednie ku temu warunki. Zioła pojedyncze i preparaty złożone warto kupować w sklepach zielarskich i w aptekach, rzadziej w marketach.

Zioła na menopauzę

FAQ: Najczęściej zadawane pytania na temat ziół na menopauzę

Czy zioła na menopauzę mają skutki uboczne?

Zioła na menopauzę, odpowiednio stosowane, uznaje się za bezpieczne.

Czy zioła są lepsze niż leki hormonalne?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Kobietom, które doświadczają intensywnych objawów przekwitania proponuje się stosowanie niskodawkowej hormonoterapii zastępczej, prowadzonej pod okiem lekarza. To on powinien zdecydować również, jakie zioła i czy w ogóle można przyjmować dodatkowo, a także w jakiej postaci.

Ile czasu zajmuje, zanim zioła zaczną działać?

Efekty są odczuwalne po około 2 tyg. kuracji.

Czy mogę stosować zioła na menopauzę w trakcie przyjmowania innych leków?

Niektóre, choć nie wszystkie zioła, wchodzą w interakcję z wieloma lekami, na przykład dziurawiec. Kupując mieszanki ziołowe, musimy znać ich szczegółowy skład.

Bibliografia:
„Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Część I”, A. Gryszczyńska, B. Gryszczyńska, B. Opala, Z. Łowicki, w: „Postępy fitoterapii”, 2/2012.

„Czy istnieje skuteczna alternatywa dla terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzalnych?”, M. Sobstyl, M. Tkaczuk-Włach, J. Sobstyl, G. Jakiel, w: „Przegląd menopauzalny”, 1/2013.