Olej i żel magnezowy. Jak działa magnez podany na skórę?

żel i olej magnezowy

Produkty magnezowe do stosowania na skórę mają bardzo prosty skład i niezwykłą skuteczność. Badania udowodniły, że zawarty w nich magnez przenika przez skórę i może pomóc nam w codziennym funkcjonowaniu oraz regeneracji organizmu. Jak stosować żel magnezowy? Czym jest olej magnezowy i jak działa?

Czym są żel i olej magnezowy?

Podstawowym składnikiem zarówno żelu, jak i oleju czy oliwy magnezowej jest chlorek magnezu. W wymienionych kosmetykach ma on postać 30% roztworu, który można stosować bezpośrednio na skórę. W praktyce, wszystkie wymienione rodzaje produktów magnezowych to wysycone chlorkiem magnezu roztwory wodne, jednak w żelu stosuje się dodatkowo skrobię, co pozwala na zmianę konsystencji kosmetyku. Magnez oferowany jako olej czy oliwa magnezowa nie ma dodatku oliwy, ani olejków. To po prostu roztwór wodny wysycony chlorkiem magnezu, bez udziału składnika nadającego formę żelu.

Roztwór chlorku magnezu pod dowolną postacią jest Substancją bezbarwną i bezwonną, co docenią osoby przewrażliwione na punkcie intensywnych czy chemicznych zapachów, które nierzadko dominują w kosmetykach do pielęgnacji. Można jednak łączyć go z olejkami eterycznymi i używać do przeciwbólowego oraz relaksującego masażu całego ciała w ramach aromaterapii. Najczęściej jednak stosuje się go bez dodatków i bezpośrednio na miejsca, które chcemy wzmocnić czy zregenerować – obolałe plecy, ciężkie nogi, łydki dotykane bolesnymi skurczami.

Magnez transdermalny – suplementacja przez skórę

Magnez podawany w formie roztworu na skórę ma Właściwości transdermalne – przenika i przyswaja się przez skórę, dzięki czemu możemy w prosty sposób uzupełnić niedobory magnezu w organizmie. Żel magnezowy nie zastąpi oczywiście odpoczynku i snu. Pomaga jednak, gdy dokuczają nam skurcze, zakwasy, niedobór minerałów, ogólne osłabienie, stres i nerwowość. Żel magnezowy ułatwia nam pozbycie się bólu mięśni czy uczucia ciężkości nóg.

Można stosować go kilka razy dziennie. Najlepsze formy podania to nacieranie, masaż oraz gorące kompresy. Aplikowanie magnezu przez skórę jest skuteczniejszą formą uzupełniania niedoborów tego pierwiastka – przez skórę wchłania się on niejednokrotnie lepiej niż z układu pokarmowego. Jeśli więc suplementacja magnezu drogą pokarmową jest w Twoim przypadku mało skuteczna, możesz sięgnąć po przezskórny roztwór chlorku magnezu.

Żel magnezowy – dla kogo?

Kosmetyki magnezowe są pomocne dla wszystkich tych, którzy cierpią na niedobory magnezu. Doceniają je również sportowcy, gdyż chlorek magnezu podany na skórę wzmacnia i ochrania mięśnie, zwiększa ich elastyczność i wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym. Żel magnezowy mogą stosować ponadto osoby z artretyzmem, cierpiące na sztywność, bóle pleców i kręgosłupa, przemęczone, żyjące w stresie i mające problemy ze snem.

Żel magnezowy bardzo dobrze rozprowadza się na skórze, nie pozostawiając tłustej warstwy. Również olejek magnezowy jest dość wygodny w pielęgnacji skóry i ciała. Oba kosmetyki mają właściwości oczyszczające i wzmacniające skórę. Nawilżają ją, łagodzą, regenerują i wspomagają przy problemach takich jak egzemy, łuszczyca czy trądzik. Mają również działanie odmładzające. Oliwę możemy z powodzeniem wcierać w skórę pod pachami, zamiast typowego antyperspirantu czy dezodorantu.

Żel magnezowy – przeciwwskazania

Produkty magnezowe mają niewiele przeciwwskazań do stosowania ze względu na bardzo prosty i naturalny skład. Chlorek magnezu w nich zawarty może pochodzić ze złóż naturalnych, co jest wysoko cenione w produkcji tego typu kosmetyków. Równie dobrze jednak możemy go wyprodukować samodzielnie, używając płatków magnezowych.

Kosmetyków magnezowych nie powinno się stosować na błony śluzowe i podrażnienia. Bezpośrednio po aplikacji na skórę możemy ponadto odczuć charakterystyczne pieczenie. Zdarza się to zwłaszcza u osób ze skórą wrażliwą. Wówczas najlepiej dodatkowo rozcieńczyć wodą posiadany roztwór i dopiero potem rozpocząć spryskiwanie lub nacieranie.