Olejki eteryczne to wyjątkowo silnie skoncentrowane preparaty. Na jedną sesję aromaterapii wystarczy użyć tylko kilku lub kilkunastu kropli wybranego olejku, aby skorzystać z całego spektrum jego właściwości. Podstawą jest rozprowadzenie go w oleju bazowym. Dlaczego nie wolno stosować olejków eterycznych bez rozcieńczania w oleju bazowym? Jakie proporcje są odpowiednie, gdy mieszamy olej bazowy z olejkiem eterycznym?
Formy stosowania olejków eterycznych
Znamy i wykorzystujemy kilka podstawowych metod stosowania olejków eterycznych. Produkty te są przeznaczone do użytku zewnętrznego – możemy nakładać je na skórę, dodawać do soli kąpielowych, a dzięki takim wynalazkom jak dyfuzor czy nebulizator również wdychać. Rozcieńczanie olejków eterycznych – podanie olejków na skórę lub połączenie ich z solą kąpielową wymaga jednak użycia dodatkowego oleju, czyli oleju bazowego, określanego też jako olej nośny. Dlaczego?
Znaczenie olejów bazowych w aromaterapii
Ze względu na bardzo silną koncentrację substancji czynnych, już pojedyncza kropla olejku podana bezpośrednio na skórę może wywołać działania niepożądane. Używanie olejków eterycznych bez rozcieńczania powoduje zwykle Silne podrażnienie lub poparzenie skóry czy reakcję alergiczną. Jedynie olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego stosowane punktowo (głównie na trądzik i wypryski) są pod tym względem w miarę bezpieczne. Poza tym rozprowadzenie olejku eterycznego w oleju nośnym zmienia jego wchłanianie i pozwala używać go na większej powierzchni ciała z korzyścią dla zdrowia. Zapewniamy sobie dzięki temu nie tylko bezpieczeństwo, ale i wykorzystujemy olejek w sposób ekonomiczny.
Olejek eteryczny rozprowadzamy w oleju bazowym głównie wtedy, gdy chcemy użyć go do aromaterapeutycznego masażu czy dodać do produktu pielęgnacyjnego lub soli kąpielowych. Olej bazowy jest tutaj jedynym możliwym rozpuszczalnikiem – olejki eteryczne nie rozpuszczają się bowiem w wodzie, a w tłuszczach.
Jaki olej bazowy wybrać?
Funkcję oleju bazowego może pełnić dowolny olej o właściwościach pielęgnacyjnych i wysokiej jakości. Tu poleca się głównie olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, makadamia, arganowy, jojoba, olej z wiesiołka, olej z pestek śliwek itd. Na dobrą sprawę możemy użyć również oliwy z oliwek, jeśli tylko nie przeszkadza nam jej zapach na skórze. Oleje nośne, czyli bazowe dodatkowo przysłużą się naszej skórze – nawilżą ją, odżywią i zregenerują.
Ile kropli na łyżeczkę oleju?
Proporcje w stosowaniu olejków eterycznych są bardzo ważne. Niektóre olejki eteryczne mają silne właściwości drażniące, dlatego zużyjemy ich bardzo niewiele, a mimo wszystko odczujemy spodziewane działanie. Innych możemy użyć nieco więcej, ale w każdym przypadku musimy trzymać się Podanych przez producenta proporcji. Kapanie czy lanie olejków eterycznych „na oko” nie jest zbyt dobrym pomysłem. W ten sposób niepostrzeżenie możemy przesadzić.
Zazwyczaj olejek rozcieńczony w oleju bazowym powinien stanowić do 3% całej mieszaniny olejowej. To niewiele, ale z pewnością wystarczy. Oznacza to, że w 6 łyżeczkach od herbaty (30 ml) powinno się znaleźć 18 kropli olejku eterycznego. Odpowiednio w dwóch łyżeczkach (10 ml) – 6 kropli. Są jednak olejki, które stosuje się w stężeniu 1%, a nawet 0,25%. W tym ostatnim przypadku na 4 łyżeczki oleju bazowego przypada tylko jedna kropla olejku aromaterapeutycznego.
Ilość użytego olejku zależy również od naszych potrzeb oraz obszaru ciała, na który mamy zamiar nałożyć preparat. Najmniej olejku, bo w stężeniu do max. 1,5% zużyjemy do pielęgnacji skóry twarzy. Do masażu zużywa się zwykle 1,5-3% olejku w oleju bazowym. Do 4% powinien stanowić udział olejku eterycznego w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Jeśli zaś używamy olejku przeciwbólowo, możemy wykorzystać nawet 20% stężenie preparatu w oleju bazowym.
Olejki dozujemy różnie także w zależności od wieku. Mniejsze stężenie wykorzystamy u dzieci i młodzieży, a także u osób po 65. roku życia. Z reguły wystarczy tu użycie jednej kropli na kilka łyżeczek oleju bazowego. U dzieci poniżej 2 lat w ogóle nie powinniśmy stosować olejków eterycznych i aromaterapii.