Rośliny oczyszczające powietrze – które wybrać do domu i mieszkania?

Rośliny oczyszczające powietrze

Gdy nadchodzi okres grzewczy, warto uzbroić dom w narzędzia absorbujące toksyny, unoszące się w powietrzu m.in. za sprawą smogu. Oprócz oczyszczacza powietrza, zorganizujmy również dobrze dobrane rośliny. Wiele łatwo dostępnych i tanich roślin doniczkowych pomoże nam neutralizować zanieczyszczenia i dotlenić mieszkanie. Postawmy je na parapetach, stołach, przy drzwiach, w sypialniach i kuchniach.

Rośliny oczyszczające powietrze – jakie wybrać?

Niektóre rośliny mają zdolność oczyszczania powietrza, jonizowania go i podnoszenia poziomu tlenu. Warto je mieć w domu, ponieważ nasze powietrze jest zatrute nie tylko smogiem, ale też toksynami emitowanymi przez meble, akcesoria czy sprzęty RTV oraz AGD.

Paprotka

Paproć, czyli nefrolepis, to jedna z najbardziej popularnych roślinek doniczkowych. Jest tania i stosunkowo łatwa w utrzymaniu, ładnie prezentuje się w każdym typie wnętrza i w każdej aranżacji. Popularna paprotka ma niebywałą zdolność oczyszczania powietrza. Przyda się zwłaszcza w tych domach, w których często używa się sprzętów elektronicznych, zwłaszcza komputerów, tabletów i smartfonów. Pomaga bowiem wyrównać stosunek jonów ujemnych do jonów dodatnich w powietrzu, dzięki czemu jesteśmy mniej zestresowani, lepiej śpimy i zyskujemy lepsze samopoczucie.

Skrzydłokwiat

Formaldehyd, benzen, aceton, trójchloroetylen, alkohol – stężenie tych toksyn we wdychanym powietrzu obniży się, jeśli zaprosimy do domu skrzydłokwiat. Nasze wnętrze nabierze też wtedy dodatkowego uroku, gdyż skrzydłokwiaty to rośliny o wysokich walorach ozdobnych. Taki charakter mają ich wiecznie zielone, lancetowate i błyszczące liście, a przede wszystkim długo utrzymujące się, białe, pachnące kwiaty. Poza absorpcją wymienionych toksyn, skrzydłokwiat neutralizuje również promieniowanie emitowane przez monitory i pochłania zarodniki pleśni.

Dracena

Dracena to egzotyczna roślina, która w naturze przyjmuje dość imponujące rozmiary. Do uprawy domowej nadaje się jedynie kilka gatunków, które mogą egzystować w warunkach doniczkowych. I z całą pewnością warto mieć w domu choć jedną dracenę, np. obrzeżoną lub wonną, gdyż bardzo dobrze pochłania toksyny emitowane przez najróżniejsze domowe sprzęty i przedmioty codziennego użytku. Dobrze radzi sobie zwłaszcza z formaldehydem, ksylenem czy benzenem.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pełni ważną funkcję estetyczną i użytkową w przestrzeni miejskiej oraz w domowej zabudowie. Pnąc się po murach, płotach, ogrodzeniach, słupach czy altanach upiększa najbliższą okolicę, zazielenia ją i nadaje nieco tajemniczego charakteru. Nie wszyscy wiemy, że bluszcz z powodzeniem rośnie również w doniczce, postawiony na parapecie czy kwietniku. Jego niewielkie wymagania sprawiają, że możemy umieścić go nawet w bardziej zacienionym zakątku domu. Bluszcz pospolity oczyszcza powietrze przede wszystkim z formaldehydu. O substancji tej wiemy, że zawiera się głównie w farbach i lakierach, jednak tak naprawdę w naszym otoczeniu jest jej znacznie więcej. Formaldehyd jest obecny m.in. w domowych meblach i akcesoriach, np. w meblościankach, panelach podłogowych, dywanach czy wykładzinach.

Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

Sansewiera

Sansewiera oczyszcza powietrze z większości otaczających nas na co dzień substancji toksycznych, które utrzymują się w domowym powietrzu. Wytwarza ponadto znaczące ilości tlenu, dlatego warto umieścić ją w sypialni lub/i w strefie wypoczynkowej. Sansewiera pomoże nam oczyścić powietrze również z dławiącego smogu czy alergenów. Jest szczególnie polecana wrażliwcom i alergikom, zwłaszcza tym zamieszkującym ruchliwe i zatłoczone miasta.

Palma bambusowa

Palma bambusowa to niebywale dekoracyjna roślina, która dotarła do nas z Meksyku. Uprawia się ją oczywiście głównie jako roślinę ozdobną, jednak warto pamiętać, że jest bardzo skutecznym narzędziem do oczyszczania powietrza w domu. W dodatku to roślina kilkuletnia, zostanie więc z nami na dłużej.

Chryzantema i begonia

Chryzantema i begonia to barwnie kwitnące rośliny, które bardzo dobrze czują się w doniczkach i z łatwością rosną na niewielkich rabatach czy w aranżacjach balkonowych. Zaprośmy je do domu również z innej przyczyny – są jednymi z tych roślin, które absorbują substancje takie jak formaldehyd, toluen, benzen, amoniak czy ksylen.