Palma sabałowa

Palma sabałowa

Częste parcie na pęcherz, szczególnie uciążliwe w nocy? Problemy ze sprawnym oddawaniem moczu? A może początki łysienia? Problemy te zna wielu mężczyzn po pięćdziesiątce. Jak się okazuje złagodzić je może niepozorna amerykańska roślina stosowana już przez Indian.

Z Nowego Świata do domowej apteczki

Palma sabałowa (Serenoa repens, bocznia piłkowana) w medycynie tradycyjnej znana jest już od początku XIX wieku. Ówcześni badacze zaobserwowali wtedy spożywanie jej przez rdzennych mieszkańców Florydy jako remedium na przerost gruczołu krokowego, problemy z jądrami (obrzęk, zanik) czy nawet zaburzenia erekcji. Bardzo szybko stworzono jej monografię i niemal od razu wprowadzono na rynek.

Roślinę powszechnie występuje na obszarze obu Ameryk i zachodnich Indii, jednak szczególnie upodobała sobie Tereny wilgotne, bagniste. W USA spotkać ją można więc głównie w południowych stanach (Teksas, Alabama, Floryda, Karolina Północna).
Najbardziej wartościowe są owoce, które pojawiają się w okolicach października – grudnia. Rosną one w klastrach i gdy dojrzeją przybierają mocno fioletowy, niemal czarny kolor. To właśnie z ich suszu przyrządza się leczniczy ekstrakt.

Palma sabałowa – Nie tylko dla mężczyzn

Najcenniejszym składnikiem owego ekstraktu jest frakcja lipidowo-sterolowa. W jej ramach wyodrębniamy natomiast trójglicerydy oraz fitosterole. I właśnie to fitosterole podejrzewa się o zbawienne działanie w męskich bolączkach.

Dlaczego “podejrzewa się”? Gdyż do dziś wpływ ten nie został w pełni przebadany i potwierdzony. Uczeni zakładają, że wyżej wymieniona substancja odpowiada za zmniejszenie aktywności jednego z enzymów, który Przekształca testosteron w tzw. DHT (5-alfadihydrotestosteron). A ten produkt przemiany jest największym sprawcą przerostu wrażliwego gruczołu krokowego poprzez wiązanie się z receptorami komórek pobudzając ich podział. 

Jak się okazuje jednak owo niesławne DHT przyczynia się też do tzw. łysienia androgenowego. Problem ten dotyka głównie mężczyzn lecz może dotyczyć i kobiet podczas menopauzy i po ciąży. Podobnie jak w prostacie, w mieszkach włosowych znajdziemy kolejny enzym niekorzystnie wpływający na testosteron. Fitosterole zawarte w palmie sabałowej i w tym przypadku potrafią zahamować jego działanie. Mieszki włosowe dłużej zachowują swoją wielkość, co Wzmacnia włos i wydłuża jego życie. Tak więc zawiera substancje które powinno zawierać dobre zioło na wypadanie włosów.

Kosmetyki i leki, czyli każdy znajdzie coś dla siebie – Palma sabałowa

Wyciąg z palmy sabałowej ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę. W Polsce dostępny jest bowiem głównie bez recepty w formie suplementów diety. Można go stosować więc w pełni bezpiecznie. Co ciekawe jest to jedyna substancja roślinna łagodząca tego typu dolegliwości. Jeśli chcemy zaś sięgnąć po suplement ziołowy na potencję to zapewne bedzie on zawierał Palmę Sabałową.

Ekstrakt z tej amerykańskiej palmy zawiera również wiele suplementów zwiększające kondycje włosów. Nie są one co prawda przeznaczone stricte do leczenia łysienia androgenowego lecz z pewnością będą jego wartościowym uzupełnieniem. Ostatnim produktem są zaś Kosmetyki do pielęgnacji włosów (szampony, odżywki, maski), w których składzie zaczyna się on pojawiać coraz częściej.