Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny

Bratek polny lub fiołek trójbarwny to dwie różne nazwy tej samej rośliny, pospolicie rosnącej na naszych rodzimych łąkach. Nie każdy wie, że fiołek ma cenne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego działanie oczyszczające, dzięki któremu pozbędziemy się toksyn z całego organizmu i poprawimy stan skóry.

Fiołek, czyli bratek?

Tak naprawdę fiołek trójbarwny, choć ma wiele pożytecznych właściwości, jest uznawany za chwast. Rośnie na polach i nieużytkach. Bywa nazywany bratkiem i ta potoczna nazwa jest niestety myląca. Bratki to jedne z najpopularniejszych kwiatów rabatowych, nie mają jednak żadnych właściwości leczniczych, ani pielęgnacyjnych. Z kolei fiołek trójbarwny zawiera znaczne ilości substancji czynnych, które nadają mu walory przeciwzapalne, moczopędne, detoksykacyjne, wykrztuśne, a nawet upiększające.

Fiołek trójbarwny różni się od bratków doniczkowych i rabatowych m.in. wielkością kwiatów. Są one bardzo niewielkie i nie aż tak barwne jak ich ozdobni krewniacy. Fiołek ma drobne płatki, na górze wybarwione na fioletowo, a w środku posiadające żółtą plamkę. Fiołka trójbarwnego nie spotkamy na ozdobnych rabatach czy wetkniętego w płytę nagrobkową. Jeśli jednak znajdziemy go na polanie lub wysiejemy w ogrodzie, warto zebrać jego kwiaty i liście, a następnie zrobić z nich coś pożytecznego dla ciała.

Właściwości lecznicze fiołka trójbarwnego

Ziele fiołka, a zwłaszcza jego kwiaty to prawdziwa Skarbnica przeciwzapalnych flawonoidów i saponim, w tym m.in. kwercetyny i rutozydu. Innymi cennymi substancjami zawartymi w fiołku są śluzy, garbniki, związki mineralne, kwas askorbinowy i salicylowy, karotenoidy oraz substancje lotne. Ta kombinacja składników nadaje zielu fiołka silne właściwości oczyszczające i przeciwzapalne, co wykorzystuje się w pierwszej kolejności w terapii stanów zapalnych pęcherza i dróg moczowych. Picie odwarów z fiołka pomaga zwalczyć infekcję, złagodzić dolegliwości i usunąć bakterie z dróg moczowych. Ponadto fiołek trójbarwny jest cenionym surowcem odtruwającym organizm. Możemy stosować go w walce z nadprogramowymi kilogramami, jak i przeciwko zakwaszeniu.

Fiołek trójbarwny

Odwary, napary i wyciągi z fiołka trójbarwnego pomogą nam także przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Działają przeciwzapalnie na dolegliwości gardłowe i stymulują oczyszczanie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny. Ponieważ związki zawarte w roślinie mają również właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, można stosować fiołek wspomagająco w przeciwdziałaniu miażdżycy i zakrzepicy.

Fiołek w leczeniu trądziku – jak go stosować?

Fiołek trójbarwny ma zbawienny wpływ na kondycję cery problemowej, skłonnej do trądziku i wyprysków. Choć preparaty z fiołkiem w składzie możemy stosować bezpośrednio na skórę, roślina oczyszcza przede wszystkim od środka. Dlatego w leczeniu trądziku za pomocą bratka poleca się w szczególności picie odwarów. W ciągu pierwszych tygodni kuracji możemy co prawda odczuć jeszcze znaczniejsze pogorszenie się stanu cery (Skóra oczyszcza się z toksyn), jednak w rezultacie uzyskamy bardzo zadowalające efekty końcowe, a wypryski będą stopniowo znikać. Preparaty z fiołka trójbarwnego możemy stosować również w leczeniu liszajów i egzemy.

Fiołek trójbarwny w kosmetyce

Wiemy już o przeciwtrądzikowych i przeciwzapalnych właściwościach fiołka. Warto podkreślić jeszcze, że drobne płatki tej polnej rośliny czynią cuda ze zmęczoną i szarą cerą. Fiołek polecany jest zwłaszcza przy obrzękach, opuchniętych powiekach i poszarzałej skórze pod oczami. Preparaty fiołkowe, na przykład hydrolaty z płatków czy kremy lub sera z ich wyciągiem, pomagają przywrócić skórze twarzy równy, korzystny koloryt, łagodzą opuchliznę oraz zaczerwienienie, ułatwiają pielęgnację cery atroficznej, pozbawionej elastyczności i poszarzałej. Kremy i preparaty z fiołka przeznaczone do pielęgnacji skóry pod oczami najlepiej stosować na noc, by rankiem skóra była bardziej wypoczęta i zregenerowana.