Bratek polny lub fiołek trójbarwny to dwie różne nazwy tej samej rośliny, pospolicie rosnącej na naszych rodzimych łąkach. Nie każdy wie, że fiołek ma cenne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego działanie oczyszczające, dzięki któremu pozbędziemy się toksyn z całego organizmu i poprawimy stan skóry.
Fiołek, czyli bratek?
Tak naprawdę fiołek trójbarwny, choć ma wiele pożytecznych właściwości, jest uznawany za chwast. Rośnie na polach i nieużytkach. Bywa nazywany bratkiem i ta potoczna nazwa jest niestety myląca. Bratki to jedne z najpopularniejszych kwiatów rabatowych, nie mają jednak żadnych właściwości leczniczych, ani pielęgnacyjnych. Z kolei fiołek trójbarwny zawiera znaczne ilości substancji czynnych, które nadają mu walory przeciwzapalne, moczopędne, detoksykacyjne, wykrztuśne, a nawet upiększające.
Fiołek trójbarwny różni się od bratków doniczkowych i rabatowych m.in. wielkością kwiatów. Są one bardzo niewielkie i nie aż tak barwne jak ich ozdobni krewniacy. Fiołek ma drobne płatki, na górze wybarwione na fioletowo, a w środku posiadające żółtą plamkę. Fiołka trójbarwnego nie spotkamy na ozdobnych rabatach czy wetkniętego w płytę nagrobkową. Jeśli jednak znajdziemy go na polanie lub wysiejemy w ogrodzie, warto zebrać jego kwiaty i liście, a następnie zrobić z nich coś pożytecznego dla ciała.
Właściwości lecznicze fiołka trójbarwnego
Ziele fiołka, a zwłaszcza jego kwiaty to prawdziwa Skarbnica przeciwzapalnych flawonoidów i saponim, w tym m.in. kwercetyny i rutozydu. Innymi cennymi substancjami zawartymi w fiołku są śluzy, garbniki, związki mineralne, kwas askorbinowy i salicylowy, karotenoidy oraz substancje lotne. Ta kombinacja składników nadaje zielu fiołka silne właściwości oczyszczające i przeciwzapalne, co wykorzystuje się w pierwszej kolejności w terapii stanów zapalnych pęcherza i dróg moczowych. Picie odwarów z fiołka pomaga zwalczyć infekcję, złagodzić dolegliwości i usunąć bakterie z dróg moczowych. Ponadto fiołek trójbarwny jest cenionym surowcem odtruwającym organizm. Możemy stosować go w walce z nadprogramowymi kilogramami, jak i przeciwko zakwaszeniu.
Odwary, napary i wyciągi z fiołka trójbarwnego pomogą nam także przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Działają przeciwzapalnie na dolegliwości gardłowe i stymulują oczyszczanie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny. Ponieważ związki zawarte w roślinie mają również właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, można stosować fiołek wspomagająco w przeciwdziałaniu miażdżycy i zakrzepicy.
Fiołek w leczeniu trądziku – jak go stosować?
Fiołek trójbarwny ma zbawienny wpływ na kondycję cery problemowej, skłonnej do trądziku i wyprysków. Choć preparaty z fiołkiem w składzie możemy stosować bezpośrednio na skórę, roślina oczyszcza przede wszystkim od środka. Dlatego w leczeniu trądziku za pomocą bratka poleca się w szczególności picie odwarów. W ciągu pierwszych tygodni kuracji możemy co prawda odczuć jeszcze znaczniejsze pogorszenie się stanu cery (Skóra oczyszcza się z toksyn), jednak w rezultacie uzyskamy bardzo zadowalające efekty końcowe, a wypryski będą stopniowo znikać. Preparaty z fiołka trójbarwnego możemy stosować również w leczeniu liszajów i egzemy.
Fiołek trójbarwny w kosmetyce
Wiemy już o przeciwtrądzikowych i przeciwzapalnych właściwościach fiołka. Warto podkreślić jeszcze, że drobne płatki tej polnej rośliny czynią cuda ze zmęczoną i szarą cerą. Fiołek polecany jest zwłaszcza przy obrzękach, opuchniętych powiekach i poszarzałej skórze pod oczami. Preparaty fiołkowe, na przykład hydrolaty z płatków czy kremy lub sera z ich wyciągiem, pomagają przywrócić skórze twarzy równy, korzystny koloryt, łagodzą opuchliznę oraz zaczerwienienie, ułatwiają pielęgnację cery atroficznej, pozbawionej elastyczności i poszarzałej. Kremy i preparaty z fiołka przeznaczone do pielęgnacji skóry pod oczami najlepiej stosować na noc, by rankiem skóra była bardziej wypoczęta i zregenerowana.