Yerba Mate to napar ziołowy o bardzo wyrazistym i charakterystycznym smaku. Ten przygotowany z samego suszu bez żadnych dodatków może zniechęcić nowicjuszy wyczuwalną goryczką. Aby stopniowo przyzwyczaić się do picia Yerby warto wybrać jej łagodniejsze odmiany lub łączyć liście z ziołami, suszonymi owocami czy też naturalnymi olejkami. Istotne dla smaku napoju jest także właściwe dawkowanie Yerba Mate. Ile suszu należy zatem sypać do tykwy czy kubeczka?
Yerba Mate – dawkowanie dla początkujących
Tradycyjna Yerba Mate bez dodatków smakowych lub owocowych charakteryzuje się mocnym smakiem i wyraźnie wyczuwalną goryczką. Jeśli osoba rozpoczynająca swoją przygodę z piciem Yerby przygotuje napój ze zbyt dużej Ilości suszu, może bardzo szybko zniechęcić się do jej dalszego spożywania. Przy pierwszych próbach smakowych zaleca się zatem zaparzanie napoju delikatniejszego. Najlepsze proporcje to około 2 – 4 łyżeczki suszu na 200 – 250 ml wody.
Z czasem, w miarę przyzwyczajania się do charakterystycznej goryczki Yerby, Dawkę można stopniowo zwiększać. Osoby, które piją ją regularnie, standardowo zasypują naczynie Ilością od 1/4 do nawet 3/4 pojemności. Jeśli chodzi o ilość wyznaczoną w gramach, dobrą podpowiedzią mogą być gotowe saszetki z suszem, zawierające około 2 – 3 gramów produktu.
Yerba Mate z dodatkami – ile sypać?
Osoby wyjątkowo wrażliwe na gorzkawy smak naparów ziołowych mogą rozpocząć picie Yerby poprzez przygotowywanie napoju z dodatkiem olejków, aromatów, innych ziół czy suszonych owoców. W takim przypadku warto również trzymać się zasady stosowania maksymalnie 2 – 4 łyżeczek suszu na 250 ml wody.
Kompozycje z taką proporcją Yerby pozwolą na zdominowanie goryczy nutami smakowymi wybranych ziół i owoców. Najczęściej polecaną mieszanką jest połączenie Yerba Mate i suszonej mięty. Ponieważ mięta znana jest naszym kubkom smakowym, pozwala na łatwe oswojenie się z nowym, bardzo charakterystycznym smakiem suszu.
Dlaczego warto zaczynać od małych Ilości Yerba Mate?
Przygodę z piciem Yerby warto rozpocząć od jak najmniejszych Ilości suszu – nawet 1 łyżeczki na 250 ml wody. Ma to wpływ nie tylko na łagodniejszy smak naparu, ale również na jego działanie. Ograniczona ilość suszu pozwala zmniejszyć ilość obecnej w napoju kofeiny.
Już przy 2 – 4 łyżeczkach Yerba Mate da się wyraźnie odczuć jej właściwości pobudzające. jeśli zatem przy pierwszych próbach przygotujemy napar mocniejszy, możemy narazić się na efekt wręcz nieprzyjemnego rozedrgania. W pierwszej fazie oswajania się z tym produktem nie bez znaczenia jest także czas oraz częstotliwość picia napoju. Początkującym zaleca się spożywanie Yerby raz dziennie, najlepiej przed południem zamiast porannej kawy (kofeina przyjęta po południu może spowodować problemy z zaśnięciem).
Dzięki temu stopniowo przyzwyczaimy do suszu nie tylko kubki smakowe, ale i układ pokarmowy. Po około tygodniu codziennego spożywania, Dawkę można zwiększyć do dwóch porcji na dobę – naturalnie zaparzonych z tego samego suszu. Jedną porcję zalewa się zazwyczaj 3 – 5 razy, aby stopniowo wypłukać z liści wszystkie substancje odżywcze, czyli witaminy i sole mineralne.
Kiedy i ile sypać ?
Początkowo, przygotowując Yerba Mate warto stawiać na minimalną ilość, którą zwiększamy stopniowo, powoli przyzwyczajając się do smaku i działania naparu. Z czasem ilość suszu staje się kwestią zupełnie indywidualną. Osoby oswojone z charakterystyczną goryczką Yerby często piją napój przyrządzony nawet z tak dużej Ilości produktu, że wypełnia on tykwę, kubek czy inne naczynie nawet do 3/4 jego objętości.