Wiele ziół znajduje zastosowanie w lecznictwie. Wiemy, co pomaga na przeziębienie, kaszel, biegunkę czy ból głowy. Ale czy wśród darów natury znajdziemy rośliny, które są pomocne przy gojeniu ran? Poznaj wyjątkowe właściwości rozmarynu, mirry, żywokostu oraz kilku innych ziół.
Co przyspiesza gojenie ran?
Aby rany goiły się prawidłowo, powinny mieć zapewniony stały dopływ powietrza. Należy je również chronić przed zakażeniem. Oprócz regularnego oczyszczania, odkażania i zmiany opatrunku można też zastosować naturalne metody, które przyspieszą proces gojenia. Poniżej opiszemy pokrótce kilka ziół, które mogą w tym pomóc.
Rozmaryn lekarski
Właściwości zdrowotne mają zarówno liście, jak i kwitnąca nać rozmarynu, a także esencjonalny olejek. Dzięki rozmarynowi można Skutecznie zdezynfekować rany i obtarcia. Przygotowanie herbaty z rozmarynu nie jest trudne: wystarczy zalać łyżeczkę rozgniecionych liści wrzątkiem i odstawić na kilka minut. Sporządzenie mikstury do nacierania zranionych miejsc również nie sprawia problemu: należy po prostu zmieszać sześć kropli esencjonalnego olejku z dwoma łyżeczkami oleju migdałowego. Tak przygotowaną miksturą naciera się zranione miejsca dwa razy dziennie.
Arnika
Maść z arniki jest idealna do nacierania Siniaków, zwichnięć i opuchnięć. Błyskawicznie przynosi ulgę, zwłaszcza przy bolesnych opuchnięciach stóp i reumatycznych bólach stawów. W połączeniu z nagietkiem okazuje się niezwykle skuteczna przy leczeniu stanów zapalnych skóry i wysypek skórnych. Co jednak ważne: nie wolno stosować preparatów zawierających arnikę bezpośrednio na otwarte rany!
Mirra
Mirrę stosuje się nie tylko do oczyszczania ran zewnętrznych, ale również tych znajdujących się w jamie ustnej. Ta niepozorna roślina pomaga zaleczyć obtarcia, zwalcza się nią też infekcje dziąseł. Najwięcej właściwości zdrowotnych ma żywica mirry – z tego względu to głównie ją wykorzystuje się w celach leczniczych. Okład z żywicy lub płyn do płukania ust jest bajecznie łatwy do przygotowania: wystarczy dodać pięć kropel żywicy do wody.
Żywokost
Żywokost sprawdza się idealnie do gojenia ran powierzchniowych. Nie pozostawia na skórze żadnych blizn. Swoje właściwości lecznicze zioło to zawdzięcza Alantoinie – substancji, która wspomaga rozrost tkanek. Po przyłożeniu żywokostu do rany uszkodzona skóra szybko się zasklepia, co zmniejsza ryzyko infekcji. Okład ze sproszkowanego korzenia, wymieszany z niewielką ilością wody, jest idealny na krwawiące hemoroidy i rany, które nie chcą się goić.
Nagietek lekarski
Nagietek znajduje zastosowanie w leczeniu stłuczeń, oparzeń, a także ran, które trudno się goją, zwłaszcza tych ropiejących. Liście, szypułki i kwiaty nagietka łagodzą stany zapalne, oparzenia, podrażnienia i uszkodzenia skóry. Bardzo skuteczna jest też maść nakładana bezpośrednio na ranę – używa się jej do łagodzenia stanów zapalnych skóry.
Ewentualnie można przygotować herbatę lub… wypić kilkanaście kropel nalewki. Chcesz zrobić nalewkę z nagietka? Zalej czterdziestoprocentowym alkoholem kwiaty, liście i szypułki tej rośliny, a następnie odstaw w ciepłe miejsce. Rozrzedzona wodą nalewka jest skuteczna w zwalczaniu Odleżyn i ran ropiejących. Namoczoną gazę lub chusteczkę przykłada się do rany i owija chustką. Efekt gwarantowany.
Pięciornik kurze ziele
Rany w jamie ustnej trudno się goją i wymagają zastosowania specjalnych środków. Dobrym sposobem na ich pozbycie się jest pięciornik kurze ziele. Roślina ta hamuje stany zapalne zachodzące w Obrębie jamy ustnej. Najlepszy efekt leczniczy dają korzenie, które stosuje się jako zewnętrzny okład.
Tasznik pospolity
W przypadku krwawiących nieprzerwanie ran najlepiej sprawdzi się tasznik pospolity. Zioło to skutecznie Tamuje krwawienie. Wystarczy zalać gorącą wodą kopiastą łyżeczkę suszu i parzyć przez pół minuty. Napar z tasznika pospolitego należy pić co najwyżej dwa lub trzy razy dziennie.
Podsumowanie
Wyżej opisane zioła stanowią naturalne remedium pozwalające znacznie przyspieszyć proces gojenia się ran. Ich stosowanie nie pociąga za sobą żadnych skutków ubocznych i jest bezpieczne, o ile nie przedawkuje się zalecanych dawek w przypadku naparów przyjmowanych doustnie.