Olejki syntetyczne – jak ich używać i dlaczego nie zamiast olejków eterycznych?

olejki syntetyczne

Znajdziemy je w typowych kosmetykach drogeryjnych, jak i w preparatach naturalnych, w odświeżaczach powietrza, a nawet w żywności. Olejki syntetyczne są powszechnie stosowane w przemyśle. My również możemy po nie sięgać, ale stosowanie ich w aromaterapii jest niebezpieczne. Jak odróżnić olejki syntetyczne od eterycznych i jak je wykorzystywać?

Olejki eteryczne a syntetyczne – różnice

Olejki eteryczne to bardzo cenne surowce naturalne. Do ich wyprodukowania potrzeba kilogramów, a niekiedy całych ton płatków kwiatowych, liści, skórek, kory czy łodyg. Są bardzo silnie skoncentrowane i mają właściwości terapeutyczne. Prawdziwe olejki eteryczne bez domieszek charakteryzują się też Wysoką ceną. 100-procentowego olejku aromaterapeutycznego nie kupimy za 8 czy 18 złotych. A jednak w wielu sklepach sprzedaje się olejki eteryczne w tych cenach. W czym tkwi haczyk?

Tanie olejki to przeważnie twory będące mieszaniną olejków naturalnych niskiej jakości z przewagą syntetycznych substancji zapachowych lub po prostu olejki w całości składające się ze związków sztucznych, wytworzonych w laboratorium chemicznym. Producenci często stosują mieszaniny aromatów naturalnych z płynami syntetycznymi, ponieważ te pierwsze skutecznie maskują zapach sztuczności. Takie produkty powinny być sprzedawane pod etykietką „olejków syntetycznych” lub „olejków zapachowych”. Dlaczego to tak ważne?

Głównym powodem jest fakt, że nie możemy wykorzystywać olejków syntetycznych w aromaterapii. Sztuczne substancje zapachowe mają jedno zadanie – ładnie pachnieć. Ponieważ nie mają właściwości terapeutycznych, nie powinniśmy się nimi inhalować, wcierać w ciało z nadzieją na złagodzenie bólu czy wierzyć w ich działanie pielęgnacyjne. Co więcej, stosowane w ten sposób olejki syntetyczne mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie ogólne czy na stan skóry.

Jak wykorzystywać olejki syntetyczne, czyli sztuczne zapachy?

Sztuczne zapachy otaczają nas zewsząd. Są w końcu dodawane do kosmetyków czy perfum. Na liście INCI w składzie danego kosmetyku znajdziemy je pod nazwą „parfum” lub „fragrance”. Stosowanie ich w produkcji kremów, balsamów czy dezodorantów, a nawet używanie w domu nie jest niczym szczególnie niebezpiecznym, o ile mamy świadomość, że sięgamy po związek syntetyczny, a nie naturalny. Sztuczne zapachy zastępują też niektóre naturalne aromaty, których pozyskiwanie jest Kosztowne i nieekologiczne, np. piżmo.

Co istotne jednak, warto stosować Olejki zapachowe i syntetyczne, które posiadają certyfikat, zostały przebadane pod kątem dermatologicznym i mikrobiologicznym oraz wpisane w rejestr kosmetyków. Takie olejki możemy stosować na skórę i wykorzystywać np. do produkcji domowego antyperspirantu, masła do ciała, mydła czy odżywki do włosów. Możemy też wykonać masaż z udziałem tych olejków. Po takim masażu z pewnością poczujemy się zrelaksowani i rozluźnieni, jednak wyłącznie dzięki sprawnym dłoniom i ruchom masażysty. Sztuczne zapachy nie rozgrzewają, nie uśmierzają bólu, nie wspierają regeneracji mięśni, nie stymulują układu pokarmowego, ani nie wpływają kojąco na układ nerwowy. W żadnym razie nie wolno ich spożywać!

Olejki syntetyczne idealne do sprzątania i odświeżania powietrza?

Do prac domowych, sprzątania i aromatyzowania pomieszczeń możemy wybierać olejki eteryczne gorszej jakości lub postawić na Substancje całkowicie syntetyczne. Olejki naturalne, z certyfikowanych upraw, pozyskane z wysokiej jakości surowców roślinnych, zostawmy sobie do celów stricte aromaterapeutycznych, które osiągniemy poprzez kąpiel, masaż, kompres czy inhalację. Rozpylone w dyfuzorze będą nie tylko pięknie pachnieć, ale i poprawiać nasz nastrój, eliminować ból głowy, napięcie nerwowe czy wspomagać drogi oddechowe oraz zdrowie ogólne.

Oczywiście spożytkowanie drogocennego olejku do sprzątania nie jest całkowitym marnotrawstwem – pamiętajmy, że prawdziwe olejki mają wyjątkowe właściwości bakteriostatyczne i grzybobójcze, które są mile widziane również w płynie do czyszczenia łazienki czy w emulsji do mycia podłóg. Gdy zależy nam na samym zapachu, możemy poprzestać na tanim olejku syntetycznym. W gamie Sztucznych zapachów znajdziemy poza tym najrozmaitsze aromaty, nie tylko te, które podarowała nam natura. Dzięki temu nasze kosmetyki, środki czystości i pomieszczenia mogą pachnieć bardzo wymyślnie.