Zioła dobre dla oczu i skóry wokół nich mają działanie łagodzące, nawilżające i regenerujące. Warto używać ich nie tylko wtedy, gdy nasze oczy cierpią z powodu stanu zapalnego. Za pomocą preparatów ziołowych możemy również dbać o prawidłowe napięcie oraz nawilżenie skóry w tym obszarze, zapobiegać zmarszczkom i eliminować opuchliznę.
- Jak stosować zioła w pielęgnacji oczu?
- Babka lancetowata ochroni i nawilży
- Nagietek dla wrażliwców
- Niezastąpiony chaber bławatek
- Ekspresowa ulga z herbaty
- Ogórkowe płatki
- Natka pietruszki z witaminą C
- Ogórecznik lekarski na płyn dwufazowy
- Kasztanowiec nie tylko na żylaki
- Świetlik łagodzi i pielęgnuje
Jak stosować zioła w pielęgnacji oczu?
Wyciągi z ziół znajdują się w różnych preparatach i kosmetykach do pielęgnacji skóry wokół oczu, a także w kroplach, żelach łagodzących czy maściach. Jeśli dysponujemy świeżym lub suszonym zielem, warto je parzyć, a następnie nasączać gazę lub płatki kosmetyczne na kompresy i okłady na oczy. Na bazie ziół możemy także przygotować toniki oraz dwufazowe płyny do demakijażu.
Które zioła są szczególe pomocne, gdy pragniemy zadbać o skórę powiek, delikatną skórę wokół oczu, chcemy zredukować zmarszczki w tym obrębie lub pozbyć się cieni i opuchlizny?
Babka lancetowata ochroni i nawilży
Śluzy, flawonoidy, garbniki i glikozydy zawarte w liściach babki lancetowatej działają przeciwzapalnie, regenerują skórę wokół oczu, chronią ją przed utratą wilgoci i działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wyciąg z babki znajdziemy w żelach i innych preparatach do oczu wrażliwych.
Nagietek dla wrażliwców
Preparaty z nagietkiem słyną ze swych mocy łagodzących i regenerujących. Łzawienie, podrażnienie skóry powiek, zapalenie spojówek – to dolegliwości obszaru oczu, w których ulgę przyniesie właśnie nagietek. Ten wyjątkowy kwiat ma też właściwości pielęgnacyjne. Nawilża, napina i odmładza cienką skórę wokół oczu. Na podrażnienia i suchość stosujemy zarówno nagietkowe kompresy, jak i maść nagietkową. Należy jedynie uważać, by nie nałożyć jej zbyt dużo, ze względu na bardzo gęstą konsystencję.
Niezastąpiony chaber bławatek
Mieniący się na niebiesko chaber bławatek to ziołowy numer jeden w pielęgnacji oczu. Zawiera liczne substancje przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne, takie jak antocyjany, flawony, sole mineralne, flawonoidy, kwasy fenolowe czy kumaryny. Chaber działa przeciwstarzeniowo, wzmacnia cienką skórę wokół oczu, eliminuje zaczerwienienia oraz opuchliznę. Kosmetyki z bławatkiem, np. płyny do demakijażu i toniki, są odpowiednie dla osób o oczach bardzo wrażliwych i skłonnych do podrażnień.
Ekspresowa ulga z herbaty
Kompres z czarnej, chłodnej herbaty łagodzi opuchlinę i odświeża spojrzenie. To najprostszy sposób na zmęczone i podkrążone oczy. Jeśli do naparu z czarnej herbaty dodamy liści mięty, otrzymamy skuteczny środek na cienie i worki pod oczami.
Ogórkowe płatki
Inną, bardzo szybką metodą na odświeżenie zmęczonych oczu jest okład z plastrów zielonego ogórka. Kilka minut z ogórkowymi płatkami przynosi niewypowiedzianą ulgę i odprężenie dla skóry wokół oczu. W dodatku ogórek nawilża i rozjaśnia skórę.
Natka pietruszki z witaminą C
Efekt rozświetlający, rozjaśniający i nawilżający uzyskamy również stosując na oczy kompresy z pietruszki, bogatej w sole mineralne i witaminę C. Świeżą, posiekaną pietruszkę wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć 5 minut. W ostudzonym i przecedzonym naparze moczymy płatki kosmetyczne, a następnie przykładamy na oczy.
Ogórecznik lekarski na płyn dwufazowy
Przepiękne kwiaty ogórecznika mają właściwości przeciwzapalne, ściągające i łagodzące obrzęki. Przygotowany z nich napar możemy wykorzystać do przemywania oczu, z kolei olej z nasion ogórecznika warto dodać do domowego płynu do demakijażu. Odrobinę oleju łączymy z wybranym ziołowym naparem (np. z bławatka, babki, świetlika) oraz witaminą E, potrząsamy i zmywamy makijaż za pomocą wacika.
Kasztanowiec nie tylko na żylaki
Wyciąg z kasztanowca wspomaga oczy wielorako. Dzięki zawartości saponin, kumaryn, fenolokwasów, garbników i flawonoidów hamuje stan zapalny, uszczelnia naczynia krwionośne, nawilża, rozświetla, likwiduje obrzęki i sińce, działa ściągająco.
Świetlik łagodzi i pielęgnuje
Świetlik lekarski jest częstym składnikiem aptecznych preparatów na podrażnione oczy. Możemy go nabyć również w formie suszu do przygotowania naparu. Świetlik łagodzi podrażnienia, nawilża i pielęgnuje skórę, uszczelnia naczynia krwionośne, przynosi ulgę zmęczonym oczom. Wszystko to dzięki zawartości flawonoidów, garbników, kwasów fenolowych oraz glikozydów.