Afrodyzjaki w kuchni

Naturalne afrodyzjaki

Grecka bogini Afrodyta ucieleśnia piękno, miłość i pożądanie. To właśnie od jej imienia pochodzi słowo afrodyzjak, oznaczające produkt spożywczy lub zapach, który roznieca pożądanie. W tym artykule weźmiemy pod lupę afrodyzjaki, które oddziałują na receptory smaku.

Jak wzmocnić libido?

Jest na to wiele sposobów. Współczesna farmakologia ma do zaoferowania całą masę syntetycznych preparatów, które wprawdzie przynoszą efekty, ale i niestety mogą wywoływać skutki uboczne. Specyfiki tego typu zawdzięczają swoją skuteczność w dużej mierze naturalnym składnikom, których właściwości są na siłę „podkręcane” substancjami chemicznymi. Stąd działania niepożądane.

Nie trzeba jednak stosować chemicznych preparatów, by zwiększyć energię seksualną. Natura obfituje w całe mnóstwo roślin, warzyw i owoców, które wywiązują się ze swojego zadania na tyle dobrze, że zastępowanie ich produktami farmaceutycznymi jest niepotrzebne. Naturalne afrodyzjaki nie tylko wzmocnią libido słabnące wraz z wiekiem, ale i sprawią, że poziom fascynacji seksualnej będzie wyższy, jak przy pierwszym razie.

Skąd biorą się afrodyzjaki?

Według mitologii Afrodyta narodziła się z morskiej piany, nic więc dziwnego, że to w morzu szukano najpierw substancji wzmacniających energię seksualną. Trop okazał się słuszny, ponieważ cynk i selen, pierwiastki zawarte w owocach morza, wpływają silnie na potencję. Słynny Casanova, opisujący w pamiętnikach swoje miłosne perypetie, wiele ponoć zawdzięczał ostrygom. Dziś, dzięki badaniom naukowym, wiemy, że ostrygi istotnie wpływają na jakość życia seksualnego.

Oprócz owoców morza afrodyzjakami są również inne potrawy, warzywa, owoce i zapachy. Należy jednak podkreślić, że nie są one lekiem na zaburzenia erekcji. W przypadku problemów ze wzwodem najlepiej udać się do urologa i podjąć kurację farmakologiczną. Afrodyzjak pobudza tylko zmysły i wyostrza czerpaną z seksu przyjemność.

Jak działają afrodyzjaki?

Afrodyzjaki poprawiają nastrój, przyczyniając się do zwiększenia libido. Uzyskują ten efekt na różne sposoby: poprzez stymulację narządów wydzielających testosteron, korzystnie wpływając na system nerwowy i sercowo-naczyniowy czy wzmagając wrażliwość sfer erogennych. Niektóre afrodyzjaki pobudzają krążenie krwi. Poniżej opiszemy pokrótce kilka najbardziej popularnych afrodyzjaków.

Ostrygi

Casanova podczas śniadania spożywał ponoć 50 ostryg. Nic dziwnego: owoce te bogate są w cynk – pierwiastek, który pobudza produkcję spermy. Poza tym zawierają aminokwasy odpowiedzialne za wydzielanie hormonów płciowych. Zdaniem naukowców najlepsze efekty dają ostrygi w postaci surowej, wyławiane na wiosnę, ponieważ zawierają wtedy najwięcej cennych aminokwasów.

Naturalne afrodyzjaki

Pestki dyni

Innym bogatym źródłem cynku są pestki dyni. Regularne ich spożywanie pomaga utrzymać wyższy poziom testosteronu we krwi, co skutkuje silniejszym popędem seksualnym.

Papryczka chili

Chili to egzotyczna, orzeźwiająca przyprawa o jaskrawoczerwonym kolorze. Pobudza mózg do wydzielania endorfin, odgrywających ważną rolę w odczuwaniu przyjemności seksualnej. Poza tym przyspiesza tętno i zwiększa potliwość organizmu, które to objawy występują również przy podnieceniu seksualnym.

Awokado

Stymulujące właściwości awokado znane już były w czasach Azteków. Sądzono wtedy, że owoc ten ma „tajemniczą moc romantyczną”. Japończycy chętnie stosują pigułki z olejem z awokado, który nie tylko wzmacnia sprawność seksualną, ale i poprawia stan zdrowia. Obecnie wśród naukowców trwają spory co do tego, czy awokado ma realny wpływ na potencję i przyjemność odczuwaną podczas stosunku. Nie ulega jednak wątpliwości, że owoc ten zawiera sporą dawkę witaminy E, która dodaje energii i wigoru, pośrednio wpływając w ten sposób na jakość życia seksualnego.

Czekolada

Niektórym może się to wydać dziwne, ale czekolada również jest uważana za naturalny afrodyzjak. Przede wszystkim ze względu na swój smak i aromat. Jedzenie gorzkiej czekolady wywołuje w organizmie wzrost stężenia dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za uczucie przyjemności. Zawarte w czekoladzie bioflawonoidy otwierają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie. Czekoladę często podaje się z truskawkami, które ze względu na dużą zawartość witaminy C ułatwiają przepływ krwi do wszystkich części ciała.

Podsumowanie

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich afrodyzjaków, ale może stanowić zachętę do zmiany swoich nawyków żywieniowych. Przekonaj się sam/a, czy opisane przez nas produkty działają i czy seks rzeczywiście jest przyjemniejszy po ich spożyciu :)

Dodaj komentarz