Złocień maruna

Złocień maruna

Złocień maruna (Tanacetum parthenium) to roślina, która należy do rodziny astrowatych Asteraceae. Złocień jest rośliną wieloletnią i pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Jednak można ją znaleźć w całej niemal Europie. Złocień maruna uprawiany jest jako roślina ozdobna, ale przede wszystkim ma ogromne właściwości lecznicze. Swoim wyglądem złocień przypomina rumianek pospolity – ma białe delikatne kwiatki i typową dla astrowatych budowę koszyczka. Charakterystyczna, omszona łodyga osiąga długość nawet 70 cm. Roślina wydziela silny, ale przyjemny zapach.

Właściwości i zastosowanie złocienia maruny

Ziele złocienia maruny – a w zasadzie jego liście – były znane i stosowane już w starożytności jako lek na silne bóle głowy. Złocień maruna współcześnie stosuje się również w walce z migrenowymi bólami głowy przede wszystkim dlatego, że ma właściwości, które pozwalają na zablokowanie zwężania się tętnic. Jest także doskonałym środkiem przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Skutecznie pomaga w walce z takimi nowotworami jak: rak jelita grubego, rak płuc, czerniak skóry, glejak mózgu, gdyż zawiera substancję zwaną partenolidem.

Jest zielem bezpiecznym, nie wykazującym działania toksycznego. Przyjmuje się go w postaci olejku eterycznego, naparów lub kapsułek ze specjalnymi wyciągami roślinnymi.